Брак со странски државјанин од ЕУ

Член од
17 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мојата вереница е хрватски државјанин, ме интересира дали некој знае какви права ќе имам кога ке стапам во брак со неа , дали би можел да работам во Хрватска или некоја друга држава од ЕУ,или ми е потребна работна виза? Ви благодарам однапред!
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Здраво другар. Верени сте или тек сега ќе потпишувате ? Ако сте верени кај ви е всклучен бракот?[DOUBLEPOST=1492457009][/DOUBLEPOST]Колку што разбрав од горе напишаното незнаеш што ќе ти се случи после стапувањето во брак, значи сега во скоро планирате да потпишувате. Ако потишете во македонија нема да имаш никакви права, демек девојкати од хрватска ќе има право на македонска лична карта со што ќе биде приморана да доаѓа тука на секои 5 години да си ги обновува документите. А ако потпишете тамо ти веднаш после потпишувањето можеш да идеш во хрватската амбасада и да поднесеш за виза. За да всклучиш брак во друга држава потребни ти се документи, 1. пасош преведен и легализиран на хрватски, 2 потврда дека не си осудуван и дека моментално нема обвинителен акт против тебе, исто така и тој документ треба да ти е легализиран и преведен, 2 - лекарско уверение кое мораш да го извадиш во државата кај што сакаш да всклучиш брак, за лекарското увереније треба да посетиш психијатар да направиш тест за сида/сифилис и да дадеш крв за да ти ја проверат крвта, од секој доктор треба да има печат зошто ќе ве вратат кога ќе отидете во матично, ќе ви кажат дека документот не е валиден.
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво другар. Верени сте или тек сега ќе потпишувате ? Ако сте верени кај ви е всклучен бракот?[DOUBLEPOST=1492457009][/DOUBLEPOST]Колку што разбрав од горе напишаното незнаеш што ќе ти се случи после стапувањето во брак, значи сега во скоро планирате да потпишувате. Ако потишете во македонија нема да имаш никакви права, демек девојкати од хрватска ќе има право на македонска лична карта со што ќе биде приморана да доаѓа тука на секои 5 години да си ги обновува документите. А ако потпишете тамо ти веднаш после потпишувањето можеш да идеш во хрватската амбасада и да поднесеш за виза. За да всклучиш брак во друга држава потребни ти се документи, 1. пасош преведен и легализиран на хрватски, 2 потврда дека не си осудуван и дека моментално нема обвинителен акт против тебе, исто така и тој документ треба да ти е легализиран и преведен, 2 - лекарско уверение кое мораш да го извадиш во државата кај што сакаш да всклучиш брак, за лекарското увереније треба да посетиш психијатар да направиш тест за сида/сифилис и да дадеш крв за да ти ја проверат крвта, од секој доктор треба да има печат зошто ќе ве вратат кога ќе отидете во матично, ќе ви кажат дека документот не е валиден.
Сеуште не сме венчани, не сме во брак, планираме да се венчаме наскоро, ти благодарам на одговорот, планот ни е првин да поработиме во хрватска или во Германија, бидејки она има сигурна работа во Германија, а јас бидејки сум Македонец немам право да раб таму без работна виза, ме интересираше дали е подобро да се венчаме што побрзо за да би можеле да бидеме заедно таму и да работиме подолг период, бидејќи со работна виза сум мн ограничен и тешко се наоѓа работа..
 
Член од
1 април 2014
Мислења
125
Поени од реакции
42
Decko site prava ke gi imas kako i ona vo germania jas imam ist slucaj mazen sum so hrvatka i rabotam vo germania preku nea dobiv viza na 5 godini
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Мојата вереница е хрватски државјанин, ме интересира дали некој знае какви права ќе имам кога ке стапам во брак со неа , дали би можел да работам во Хрватска или некоја друга држава од ЕУ,или ми е потребна работна виза? Ви благодарам однапред!
Немат врска кај ќе склучите брак. Македонија, Хрватска и Германија се потписнички на Виенската конвенција за Матични документи така да бракот се докажува во која било држава со приложување на меѓународен образец од матична книга на венчани. Кои документи точно се потребни во споменатите држави не сум сигурен, ама сигурно не се сите тие што ги наброја еден член погоре.

Ако го склучувате бракот во странство тебе би ти било потребно Пасош, Извод и потврда од Македонија дека не постојат законски пречки да се склучи брак (т.е. дека не си венчан). Обратно важи и ако бракот се склучува во Македонија:
НАПОМЕНА: За странски државјанин потребни се: Копија од пасош, уверение за слободна брачна состојба и потврда дека не постојат законски пречки за странецот да склучи брак во Република Македонија (доколку матичната држава не издава потврда дека не постојат законски пречки за склучување на брак, потребно е да се издаде документ со кој потрврдуваат дека не ја издаваат истата).
Во врска со работење во друга ЕУ држава (во случајов Германија):
Брачниот партнер треба да има 3 изводи од плата со доволен износ за покривање на трошовите на двајцата,
Доволна квадратура на стан, кој е изнајмен од негова страна или гласи на негово име
Официјален цертификат на твое име за познавање на Германски јазик (Гете, телк, ОСД...) ниво А1.

Со овие документи (плус пасош и извод на венчани) може да се дојди во Германија без претходно издавање на виза (доаѓањето без виза и поседувањето на цертификат за јазик зависи од градот/општината/сојузната држава или пак во најлош случај службеникот кој не ги познава доволно добро законите).

За повеќе прашања пп.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Се надевм ова ќе ти поногне:
https://uprava.gov.hr/print.aspx?id=815&url=print[DOUBLEPOST=1493321443][/DOUBLEPOST]И јас сега сум во процедура слична, сакаме да се земеме си дечко ми, македонец со БГ пасош, во Загреб сме и се распрашуваме за процедурата. Мене денес ми кажаа дека не треба лекарско, само 2-3 документи. Еве јави се и прашај дирекно... https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/servlet Со среќа.
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo na site sakam da prasam ovaka imam devojka koja e vo germanija so mk pasos ali plus ima umreviza onaa so e neogranicen prestoj.devojka mi e u germanija 30 godini.sega sakame da se vencame.pa sakam nekoj da mi kaze ako se vencame u germanija ima li sansi da dobijam pravo na viza barem za prestoj u germanija od germanija a ne od makedonija i koja e procedurata ako postoi takva opcija.devojka mi ima stan rabota t.e site potrebni dokumenti za baranje famili viza
 

Kajgana Shop

На врв Bottom