Брак на возрасен човек/жена со малолетно дете

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.553
Судот во Сауди Арабија ја одби жалбата на една мајка за да ја разведе својата 8-годишна ќерка од 58 маж. Таткото дозволил девојчето да стапи во брак со 58-годишниот човек.

Судот досудил дека решение за случајот треба да се почека додека девојчето не влезе во пубертет.

Судот ја одбил жалбата на мајката бидејќи според законите во Сауди, жените немаат право на поднесуваат такви жалби.


http://www.alarabiya.net/articles/2008/12/21/62462.html


A Saudi court has rejected a plea to divorce an eight-year-old girl married off by her father to a man who is 58, saying the case should wait until the girl reaches puberty, a lawyer involved told AFP.

"The judge has dismissed the plea—filed by the mother—because she does not have the right to file such a case, and ordered that the plea should be filed by the girl herself when she reaches puberty," lawyer Abdullah Jtili told AFP in a telephone interview after Saturday's court decision.

The divorce plea was filed in August by the girl's divorced mother with a court at Unayzah, 220 kilometers (135 miles) north Riyadh just after the marriage contract was signed by the father and the groom.

"She doesn't know yet that she has been married," Jtili said then of the girl who was about to begin her fourth year at primary school.

Consummating the marriage

Relatives who did not wish to be named told AFP that the marriage had not yet been consummated, and that the girl continued to live with her mother. They said that the father had set a verbal condition by which the marriage is not consummated for another 10 years, when the girl turns 18.

The father had agreed to marry off his daughter for an advance dowry of 30,000 riyals ($8,000), as he was apparently facing financial problems, they said.

The father was in court and he remained adamant in favor of the marriage, they added.

Lawyer Jtili said he was going to appeal the verdict at the court of cassation, the supreme court in the kingdom which applies Islamic Sharia law in its courts.

Arranged marriages involving pre-adolescents are occasionally reported in the Arabian Peninsula, including in Saudi Arabia.

In Yemen in April, another girl aged eight was granted a divorce after her unemployed father forced her to marry a man of 28, who forced the child to have sex with him.
 
C

cige

Гостин
тој сигурно има ќерки со лопата да ги ринеш,
па затоа го дал за дедо кој што сигурно му понудил дебела пара:toe:
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.553
Како е регулирана оваа материја во Македонија? Дали родител според законот може да дозволи неговото малолетно дете да стапи во брак со возрасен човек/жена? Има ли старосна граница за влегување во брак?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
Член 16 - Закон за семејство

Не може да склучи брак лице кое не наполнило 18 години од животот.
Надлежниот суд може, во вонпроцесна постапка, да дозволи склучување на брак на лице кое наполнило 16 години од животот ако утврди дека тоа достигнало телесна и душевна зрелост потребна за вршење на правата и должностите што настануваат во бракот, а по претходно прибавено мислење од здравствена установа и укажана стручна помош во центарот за социјална работа.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Иди у Шутка една дали е над 15 години мажена...
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
6
во суштина лице со наполнети 16 год може да склучи брак со одобрување на судот со што и се здобива со полнолетство, под 16 год не може дури и родителите да одобрат. значи кај нас е така, но на блискиот исток како што гледаме од примерот не е. таму уште има бракови со договор мегу родителите или со купување на невестата.
инаку насловот на темата „човек/жена„ нека биде само човек или маж/жена„ оти од тука испага дека жената не е човек :)
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
порано можеше да стапат во брак и на 14 години доколку на матичар се потпишеа и двата родители на малолетникот
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.181
Поени од реакции
181.308
Со 14 години не знаат уште газот да си го избришат, па ќе стапуваат во брак, деца ќе гледаат.:tapp: Па ни на 16 не е паметна одлука, тогаш се во адолесценција, зрелоста е се` уште далеку.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Возрасно лице (18+ години), може да склучи брак со малолетно лице, ако малолетното лице има полни 16 години, и дозвола од суд за да го склучи бракот.
Толку.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Само кастрација.
Педофилија-боже чувај, па за такви не треба ни да има суд. Јас и зборот би го забранил.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Член 16 - Закон за семејство

Не може да склучи брак лице кое не наполнило 18 години од животот.
Надлежниот суд може, во вонпроцесна постапка, да дозволи склучување на брак на лице кое наполнило 16 години од животот ако утврди дека тоа достигнало телесна и душевна зрелост потребна за вршење на правата и должностите што настануваат во бракот, а по претходно прибавено мислење од здравствена установа и укажана стручна помош во центарот за социјална работа.
Е, и тоа е глуп закон. Пар баби и дедовци, као у племенска заедница ќе одлучат по тоа како малата (малиот) се снаоѓа, и ќе донесат решение дали може да се мажи? Не дека не го почитувам нивниот суд, ама закон е закон, и не може да има ваква отстапка. Не сакам отстапки...
 
На врв Bottom