Брак (Да или Не)

Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
По религија сум православен христијанин и сум воспитуван во семејство кое ги има убедувањата дека во животот бракот е неизбежен да бидеш срекен и успешен...
Долг период се водев по таа норма и мислев дека по тоа непишано правило еден ден и ја ке бидам срекен и успешен...
Можеби да не го следев тоа правило денес ке бев сосема на друго место и сосема поупешен...
Веке имам пишано на форумот за љубовни проблеми итн. итн. кои работи и како се случуваат денеска во денешните врски и љубови.
Па така седејки си викам да почнам една тема БРАК

Дали бракот има смисла во 21 век и поновото време,дали бракот е една застарена институција помегу мажот и жената...
Можеби на времето лугето не беа толку суетни и алчни само за себе и имаше смисла да влезат во брак,но денеска се почесто гледаме како некои деца растат со разведени родители само за тоа што таткото се откажува од бракот поради бизнисот ,а мајката се чуствува неисполнета да се посвети на бракот...


Имам многу повеке да кажам но попрво би почекал да се развие дискусија...
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Моо мислење е ако стварно има љубов,а посебно разбирање (најбитно) океј е и има смисла ама ни љубов ни разбирање нема,ного ретко...А там дека шо ги има најчесто си живеет заедно и пред да се потпишат,документите им се формално само
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
18 јуни 2018
Мислења
6
Поени од реакции
6
Pogresno sme vospituvani... Roditelite se mesaat premnogu. Jas imam pregrasen zivot so devojka mi. 10 god funkcionirame solidno. Imame i deye koe morav da idam da go priznavam i za cel zivot go obelezivme kako vonbracno.. Ti pluknam vo zakonive. Ljubov i sozivot nema nikakvo znacenje samo parce hartija bili vazno
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Да се повторам - бракот е парче хартија, венчавањето е нешто друго.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Секој шо е во брак се пцуе шо се заебал.Секој пред брак го идеализира својот парнер.Ама после во заеднички живот на површина испливуваат многу проблеми,мани и несогласувања.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.650
Поени од реакции
4.961
Легално правна дупка со социјалнокултуролошки притисок кој го користат жените на брз начин се стекнува со пари и деца.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Абе реално и сам не можеш да живиш, битно е да најдеш некоја што нема решето да ти го прави мозокот секој ден.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Јбг никој не му е крив на некого/некоја што влегол/ла во погрешни брачни води поради социоекономски општествени стеги.
Колку бракови се склучуваат усилено затоа што имаат константен притисок од околината дека брачната заедница е врв на човековото достигнување. Креирањето на семејството и константната борба за опстанок на истото. Или реализирање на своите финансиски апетити и ставање на материјалното пред духовното.
Што е реално погрешно.

А најглупи ми се тие брачни парови кои се влечкале 3-4 години а немаат врзано недела дена под ист покрив. Мислат дека се знаат меѓу себе а уствари цело време се труделе да се скријат еден од друг. Е кога ќе влезат под ист покрив и кога ќе сватат колку неможат да се поднесат е тогаш е касно.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Za brak I deca potrebna e mnogu golema ljubov.
I da bi sakala da se ostvaram na privaten plan kako familijaren covek.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Легално правна дупка со социјалнокултуролошки притисок кој го користат жените на брз начин се стекнува со пари и деца.
Пошто истото не би можело да важи и за некои мажи. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Za brak I deca potrebna e mnogu golema ljubov.
I da bi sakala da se ostvaram na privaten plan kako familijaren covek.
Ти до сега не ја најде и мислиш дека ќе биде еден ден? :)
И на крајот на краиштата, што ти значи тоа остварување?
Нешто што си го слушала цел живот за тоа како треба да ти изгледа истиот?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Aко не си спремен за компромиси, бракот е лоша идеја. Заеби љубов, може да се сакате ко магариња, но ако не знаеш кога ке треба ти да попуштиш, а кога таа, лошо ви се пишува. Тоа не се издржува на подолг рок.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Ти до сега не ја најде и мислиш дека ќе биде еден ден? :)
И на крајот на краиштата, што ти значи тоа остварување?
Нешто што си го слушала цел живот за тоа како треба да ти изгледа истиот?
Se nadevam deka ke bidam dobra zena majka kralica
 

Kajgana Shop

На врв Bottom