Бракот - институција пред изумирање

Член од
4 октомври 2019
Мислења
504
Поени од реакции
938
Na kraj pak ke dodje zaklucokot
" Zenata e lotarija ili ke ti se pogodi ili ne"

, mozete da sikutirate do utre... no ovaa definicja ve opfaka I dvajcata, moze da tr napravi najgolem prosjak Ili da cuvstvuvas najgolema blagodarnost za zivotot
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Na kraj pak ke dodje zaklucokot
" Zenata e lotarija ili ke ti se pogodi ili ne"

, mozete da sikutirate do utre... no ovaa definicja ve opfaka I dvajcata, moze da tr napravi najgolem prosjak Ili da cuvstvuvas najgolema blagodarnost za zivotot
:cuc: о светлост заробена во човечко тело, какво многу прекрасно, просветлено мислење истресе токму сега, никој не е во право, само Вашата Вечна сФетлост! :drk: каков возблик на вечната мудрост! Бравос!:aplauz::bravobe::kuracc:
А чекај мудрецу, лотарија спомна: која е статистичката веројатност да добиеш главна премија на лотарија па спореди ја со веројатноста да те удри гром?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Уште дробите на темава... :facepalm:
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
504
Поени од реакции
938
A we drugar, na brat mi zenata bese sovrsena so pari ubavina, domakinka, moite svrsuvaa koga ke ja vidoa, I'm go napravi zivotot od 1000 horora sto gi imam gledano uste polo's...
Mojata mirna samosvesna posvetena, bez nekoi finansii... sine kaj ova sine ona mene mi go napravi zivotot poubav za 1000 stepeni... stanav posvesen, se manav od mnogu delumni poroci, I stanav 1000 pati podobra I humans licnost... toj muabet sakame da ti go kazeme celo vreme, za nekoj e loto za drug ne...
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
A we drugar, na brat mi zenata bese sovrsena so pari ubavina, domakinka, moite svrsuvaa koga ke ja vidoa, I'm go napravi zivotot od 1000 horora sto gi imam gledano uste polo's...
Mojata mirna samosvesna posvetena, bez nekoi finansii... sine kaj ova sine ona mene mi go napravi zivotot poubav za 1000 stepeni... stanav posvesen, se manav od mnogu delumni poroci, I stanav 1000 pati podobra I humans licnost... toj muabet sakame da ti go kazeme celo vreme, za nekoj e loto za drug ne...
Јас пак ќе ја спомнам статистичката веројатност да добиеш на лото.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.916
Не сум ништо од тоа, фриленс контент креатор
Не е лошо полека да бараш друга професија, со AI-то ова ќе биде една од најпогодените и тоа во помалку 10 години, или евентуално да се префрлаш на live content на твои канали (што исто ќе станува се потешко).
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
504
Поени од реакции
938
Razbiram I od druga gledna tocka, premnogu ocekuvanja, nekoj ke zabega so mozok, verojatnost za rrazvod e mnogu golema denes vo ova vreme, sekoj pocetok e ubav posle doaga realnostq deka partnerot nemoze da ja izleci nasata vnatresna bolka, partners ni e kriv za nasios strav I nemozat da se ispolnat site zelbi I ocekuvanja I se odi downfall... no ima odredeni slucai se obratno od ova... od se ova drugacii... jas pred da se zenam bev nesvesen do daska mislev deka sum.najpameten najubav samo parite me interesiraat, narcis do daska, posle brakot gledas deka obrazcite vo mozokot ti se limitirani kako na Petel. I sogleduvas deka srekata e vnatresna sostojba a ne site tie nadvoresni vlijania sto gi absorbiras kako sungerot BOB. Inaku verojatnosta za razvod denes e nad 65% toa e tocno no sekoj brak e isklucok....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Железото се кове додека е вруќо... Ако без разлика некој дечко или некоја девојка начукале по 40 или изнад 40 год. чуму воопшто и да влегуваат во брак, кога биолошкиот часовник веќе си го откуцал своето. Да, знам, во 20 год. од животот ретко која индивидуа денеска е способна да влезе во брак, обично тој е период кога се учат факултети, се бара работа, се градат кариери и.т.н. Арно ама природата и биологијата си го тераат/прават своето и апсолутно не ги занимаат овие ствари !
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
... Inaku 1. verojatnosta za razvod denes e nad 65% toa e tocno no 2. sekoj brak e isklucok....
Бравос ре, доста логично! Е не може ем 65% бракови да завршат со развод ем секој брак да бил исклучок. 65% е сите бракови на купче, се бројат и тие што се зеле вчера и дедо и баба во планинско село што се зеле пред 65 години. И оп, дигитронот вели 65%.
Да се бројат бракови од првата до десеттата годишница па да го видиш поразот. Не сите на купче, и Тео+Теа и Атанасије+Димитринка.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Бравос ре, доста логично! Е не може ем 65% бракови да завршат со развод ем секој брак да бил исклучок. 65% е сите бракови на купче, се бројат и тие што се зеле вчера и дедо и баба во планинско село што се зеле пред 65 години. И оп, дигитронот вели 65%.
Да се бројат бракови од првата до десеттата годишница па да го видиш поразот. Не сите на купче, и Тео+Теа и Атанасије+Димитринка.
Зависи до луѓето и до средината... Во поконзервативните и потрадиционалистички реони како што се селата или населбите степенот на разводи е понизок, додека во урбаните средини каде населението е ај така да се изразам кобајаги нели посовремено, помодерно и поинтелектуално степенот на разводи е повисок, секако немам пишани податоци, но таков ми е впечатокот !
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Зависи до луѓето и до средината... 1. Во поконзервативните и потрадиционалистички реони како што се селата или населбите степенот на разводи е понизок, додека во урбаните средини каде населението е ај така да се изразам 2. кобајаги нели посовремено, помодерно и поинтелектуално степенот на разводи е повисок, секако немам пишани податоци, но таков ми е впечатокот !
1. Руралните средини се напуштаат масовно, има многу помалку популација, помалку бракови па и помалку разводи. Руралните средини имаат многу повеќе работа по куќа и на нива/фарма, истоштени на крајот од денот луѓето таму немаат ни време ни сила да “разговараат“ за нивната “врска“. И уште поважно, жените се далеку позависни од мажите кога се во рурално окружување: нема на село кого да викнеш да ти поправа по дома, на нива, во фарма: молер ти треба- ти си молерот, ковач- ти си ковачот, градежни работи- ти си градежникот, механичар- честитки, ти си механичарот.
2. Урбаните средини се погусто населени, има повеќе луѓе, има работно време коешто е ограничено и предвидливо во траење, луѓето се посклони да висат по социјалните мрежи, физички не се толку исцрпени на крајот од денот па има и енергија за воншколски активности како пијанчење, дрогирање и швалерај. Степенот на развод е повисок не само затоа што има повеќе бракови како последица на повеќе луѓе туку и затоа што жените мислат дека имаат повеќе избор во поголем град па ако не ѝ тргне со дечкото бр. 1 има уште пет на лагер симпатизери желни да влетаат во игра. И во урбаните центри има многу појасна поделба на трудот: ти треба механичар- има работилница механичарска, треба електрика дома да се поправа- ќе викнеш електричар, молерај- има и за тоа молер да си викнеш итн. Жените в град не се толку зависни од сопруг, мислат дека е таа улога лесно да се делегира на друг(и).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom