Бракот - институција пред изумирање

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.240
Нели дечки, она го вара у бракот- кој е крив? Мажот. Мажот ја вара неа у бракот- кој е крив? Мажот. Пред да ја сретне неа- уредно и примерно момче. Се ожени со неа- од кафана не можеш да го извадиш и од комар. Кој е крив? Тој, срам го било се пропил и се коцка. Иако единственото нешто у животот што го сменил е бракот.
Феминистиците убација у петта брзина момци, вам не ви доаѓа памет сеуште изгледа, ве има секој што ќе ви рече “срам те било остана стар ерген“- еве погледнете утре што ќе треба да жените:
Прегледај го приврзокот 361561
Вакви будали се штетни за човештвото. Еклатантен пример.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.824
Поени од реакции
24.880
Na edna svadba se zberavme cela familija prvi vtoei bratucedi, site po pola kilo rakija ispieno I 3 saata muabet dojdovme do sledniot zaklicok
- Zenata e kako lotarija ili ke se pogodi ili nema.
Ете, на некој му се паднало лото.

 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
И нашиве/“нашиве“ моми/“моми“ да се приклучат на трендот:
И Ноне да се појави како следи трендови- сака да биде невеста ама не и сопруга

Оваа мала госпоѓа сака врска, но сака и да биде сингл.
:pos:(y)

Феминистиците првин го отепаа бракот како мафијашите што тепаат предавници: ќотек со бејзбол палка среде пустина. После се изненадени што не ги женат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Jas se ozeniv se osekav kako da postignuvam nesto dodela drugarite stari ergeni ke ostanat.... Sega samo imas edna misla vo glava kako da napravis pari da nahranis dete, dodeka drugarite si rokaat 18 godisni ko na flipper. Nemas zelba ni za sex ni za zaednistvo mislis samo kako da prezivees I propagas kako titanik vo ovaa drzava... mozebi e I do moja psiha ama sigurno brak e za drugo vreme koga bilo crkva ili po normalno sega aamo da imas kes I da rokas...
Другарите си го рокаат во веце додека од старите нивни ги одвојува еден ѕид. И што ќе прават другарите на 40,50,60 години, ќе рокаат и ќе се журкаат? Цел живот сами, на 50+ ќе почнат да си прават муабет сами со себе, на 60+ ќе се врткаат пред основни школи...
Но секој од своја перспектива, јас не би менувал брак за ништо на светов. Пред икс години не можев да замислам дека би изјавил вакво нешто но што е тука е и добро е да се има среќа, во случајов огромна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.290
Другарите си го рокаат во веце додека од старите нивни ги одвојува еден ѕид. И што ќе прават другарите на 40,50,60 години, ќе рокаат и ќе се журкаат? Цел живот сами, на 50+ ќе почнат да си прават муабет сами со себе, на 60+ ќе се врткаат пред основни школи...
Но секој од своја перспектива, јас не би менувал брак за ништо на светов. Пред икс години не можев да замислам дека би изјавил вакво нешто но што е тука е и добро е да се има среќа, во случајов огромна.
к'сметлија си ти, немаа сите среќа како твојата да се одомаќинат и да створат династија.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
503
Поени од реакции
922
Другарите си го рокаат во веце додека од старите нивни ги одвојува еден ѕид. И што ќе прават другарите на 40,50,60 години, ќе рокаат и ќе се журкаат? Цел живот сами, на 50+ ќе почнат да си прават муабет сами со себе, на 60+ ќе се врткаат пред основни школи...
Но секој од своја перспектива, јас не би менувал брак за ништо на светов. Пред икс години не можев да замислам дека би изјавил вакво нешто но што е тука е и добро е да се има среќа, во случајов огромна.
Passt Bruder... napisav posle post deka poveke e do mestoto na ziveenje nego do brakot.... normalno deka e podobro brak no vo posalam drzava ne vo Severdjanija kade sto sakas da napravis nesto a zakocan si od start za da mu pruzis nesto na semejstvoto....normalno poveceto od tie sto si singl zavrsuvaat kako sto napisa ti....
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
к'сметлија си ти, немаа сите среќа како твојата да се одомаќинат и да створат династија.
Најголем удел игра среќата, не верувам дека повеќе од 2-3 пати му излегува на човек шанса во животот без разлика на која возраст. Ова се однесува на просечни рандом ликови како мене, за особи со натпросечен надворешен изглед тој број е повисок ама и тоа си има своја цена.

Passt Bruder... napisav posle post deka poveke e do mestoto na ziveenje nego do brakot.... normalno deka e podobro brak no vo posalam drzava ne vo Severdjanija kade sto sakas da napravis nesto a zakocan si od start za da mu pruzis nesto na semejstvoto....normalno poveceto od tie sto si singl zavrsuvaat kako sto napisa ti....
Па добро сега, не е Македонија нешто како Џибути, да не претеруваме.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
503
Поени од реакции
922
Најголем удел игра среќата, не верувам дека повеќе од 2-3 пати му излегува на човек шанса во животот без разлика на која возраст. Ова се однесува на просечни рандом ликови како мене, за особи со натпросечен надворешен изглед тој број е повисок ама и тоа си има своја цена.Па добро сега, не е Македонија нешто како Џибути, да не претеруваме.


Ili si funckcioner, gazda ili vo komisija vo agencija za nuclearna energija....odi kako obicen smrtnik ti vo drzavno zdrastvo, socijalno, obrqzovanie, komunalno...da zavrsis rabota ako nemas covek ...ili raboti za 300 evra....od toj aspect jas pricam deka ne e dobro za brak, lugeto se demotivirani, nemoze da fleda familija so obicna plata....ke bide Djibouti za 2 3 godini...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Ili si funckcioner, gazda ili vo komisija vo agencija za nuclearna energija....odi kako obicen smrtnik ti vo drzavno zdrastvo, socijalno, obrqzovanie, komunalno...da zavrsis rabota ako nemas covek ...ili raboti za 300 evra....od toj aspect jas pricam deka ne e dobro za brak, lugeto se demotivirani, nemoze da fleda familija so obicna plata....ke bide Djibouti za 2 3 godini...
Не сум ништо од тоа, фриленс контент креатор, релативно скромен живот сепак останува по нешто и за понекое патување по околина.
Не спорам дека во земјава е претешко да се одржи некој пристоен животен стандард, тоа си во право и тука е што е, имаше некои теми за тоа, но и не треба да се претерува дека деца страдале за храна, денес имаш најдебели деца од било кога.
Најголема пречка за брак е немањето можност за самостоен живот на брачниот пар, освен кирија која пак ќе изеде добар дел од месечниот буџет. Па така многу парови живеат со родители и така настануваат проблеми од самото делење физчки простор на различни генерации.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
503
Поени од реакции
922
Не сум ништо од тоа, фриленс контент креатор, релативно скромен живот сепак останува по нешто и за понекое патување по околина.Не спорам дека во земјава е претешко да се одржи некој пристоен животен стандард, тоа си во право и тука е што е, имаше некои теми за тоа, но и не треба да се претерува дека деца страдале за храна, денес имаш најдебели деца од било кога.Најголема пречка за брак е немањето можност за самостоен живот на брачниот пар, освен кирија која пак ќе изеде добар дел од месечниот буџет. Па така многу парови живеат со родители и така настануваат проблеми од самото делење физчки простор на различни генерации.


Dobro, te razbiram I se gleda deka si ok po pisuvanjeto....Ali I toa sto nemas prostor e isto standard, kvalitet na zivot, moznost za napredok, nekorumpiranost...jas velam nemas moznost za napredok da izgradis kuka, da bides samostalen...jas premnogu bev izdupen po ovie institucii, so 9.6 prosek nema rabota bez kniska... I se taka frustracii...zenata e uste dole sega progleda kolku e saat...jas ne pominav kojznae tolku loso samo bev odbivan od sekade inace koga ke zapoznaes luge sto im e pre"ban zivotot na primer od izvrsitel, od banka, nekoe drzavno gomno..uciteli klosari, ili incidenti po gradinki so decata.. kako primer... da gi prasame niv za semejstvo vo NMK...nekoj ima sreka da pomini zivot taka leko no nekoj ke zaglavi vo teski sranja od sto nisto ne fukncionira I nema da se odluci za brak I semejstvo dolu...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.781
Поени од реакции
24.062
Која е оваа бе? Гркланот низ уста ќе ѝ го извадам!
Оваа е една од жените и сестрите на докторите и инжињерите што требаше да ги примиме за културно да се збогатиме.

Мене ме чуди како вакви харам каурски муабети шири а не се плаши од моќта на единствениот и севишниот (или пак е лажен профил).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
И нашиве/“нашиве“ моми/“моми“ да се приклучат на трендот:
И Ноне да се појави како следи трендови- сака да биде невеста ама не и сопруга:pos:(y)

Феминистиците првин го отепаа бракот како мафијашите што тепаат предавници: ќотек со бејзбол палка среде пустина. После се изненадени што не ги женат.
Once you go black, you never go back :D
images (7).jpeg
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Dobro, te razbiram I se gleda deka si ok po pisuvanjeto....Ali I toa sto nemas prostor e isto standard, kvalitet na zivot, moznost za napredok, nekorumpiranost...jas velam nemas moznost za napredok da izgradis kuka, da bides samostalen...jas premnogu bev izdupen po ovie institucii, so 9.6 prosek nema rabota bez kniska... I se taka frustracii...zenata e uste dole sega progleda kolku e saat...jas ne pominav kojznae tolku loso samo bev odbivan od sekade inace koga ke zapoznaes luge sto im e pre"ban zivotot na primer od izvrsitel, od banka, nekoe drzavno gomno..uciteli klosari, ili incidenti po gradinki so decata.. kako primer... da gi prasame niv za semejstvo vo NMK...nekoj ima sreka da pomini zivot taka leko no nekoj ke zaglavi vo teski sranja od sto nisto ne fukncionira I nema da se odluci za brak I semejstvo dolu...
Претпоставувам дека си во странство, какви се таму условите за стекнување на имот?
Имаше некои истражувања дека 1/3 од младите 18-35 сеуште живееле со родителите, мислам дека беше САД во прашање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom