Бракот - институција пред изумирање

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
410
Поени од реакции
210
Sega sum svesen deka sum zabegal. Samo kako da izbegam od ova bezdna... vo koja si faten kako pajazinova mreza...
Samo so komunikacija zdrava so partnerot, ama verojatno nemate zdrava komunikacija pa zatoa si zabegal i za toa ne znam lek, edino da se ugusis vo problemi,zanimacija,poroci i da ne se ostavas vreme da mislis, ama taka pak se unistuvas samiot sebe... Been there, done that
 

Ocajna

Domakjinka (Bree Van de Kamp)
Член од
29 јануари 2007
Мислења
280
Поени од реакции
182
Ќе забегаш кога од друг очекуваш да ти донесе радост во животот којшто е твој и треба да биде само твој.
Размислуваш како мачка, човекот е социјално битие, дружењето го прави среќен понекогаш, а понекогаш не, но сам човек може да биде само задоволен, но не и среќен.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.562
Поени од реакции
6.013
Размислуваш како мачка, човекот е социјално битие, дружењето го прави среќен понекогаш, а понекогаш не, но сам човек може да биде само задоволен, но не и среќен.
Како мислиш сам, да се затвори у соба и да не излегува?
 

Ocajna

Domakjinka (Bree Van de Kamp)
Член од
29 јануари 2007
Мислења
280
Поени од реакции
182
Како мислиш сам, да се затвори у соба и да не излегува?
Не, под сам подразбирам да немаш со кој да споделиш маки и проблеми и со кој да испиеш прво утринско кафе, да немаш некој кој во тебе гледа специјална, посебна личност заради која добиваш волја,снага и сила да го истрчаш последниот круг на маратонот иако си мртов уморен и папсан, капки пот течат од тебе, но кога ќе те погледне посебната за тебе личност во очи, и ќе ти се насмее, под мустаќ, добиваш супер моќи и палиш патиките во лет.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.381
Размислуваш како мачка, човекот е социјално битие, дружењето го прави среќен понекогаш, а понекогаш не, но сам човек може да биде само задоволен, но не и среќен.
А ти воопшто размислуваш ли…
Во типичен феминистички манир подметнуваш кукавичко јајце, едначиш привремена емоција (среќа) со трајна вредност (човекова природа). Во духот на феминистичкиот стил на “дискусија” еве ти пример од светот на славните- според чии филмови вие штиклите си ги моделирате своите животи и кои за вас се еднакви на добитници на Нобелова Награда- славниот комичар Робин Вилијамс се обеси при жена и полна куќа деца.
Чекаш ли од други луѓе да ти донесат среќа, никогаш нема да бидеш среќен.
Сакаше две минути мое внимание, еве го доби, ај сега поддрж’ го коњо :kuracc:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.562
Поени од реакции
6.013
Не, под сам подразбирам да немаш со кој да споделиш маки и проблеми и со кој да испиеш прво утринско кафе, да немаш некој кој во тебе гледа специјална, посебна личност заради која добиваш волја,снага и сила да го истрчаш последниот круг на маратонот иако си мртов уморен и папсан, капки пот течат од тебе, но кога ќе те погледне посебната за тебе личност во очи, и ќе ти се насмее, под мустаќ, добиваш супер моќи и палиш патиките во лет.
Ако го имаш тоа па еден ден да го немаш, тогаш ќе ти фали. А никад да не си го имал тоа а да речеме имаш други ствари никад нема ни на памет да ти падне.
Пример на 20 год. си немала син и никому ништо...животот ти тече најнормално, љубов спрема синот не постои. На 30 имаш син, таа љубов кон синот е дел од тебе и ако се деси нешто лошо тогаш дел од себе го губиш. Ќе ти рече некој убаво е да имаш син...да, од гледна точка на некој што го има, а од гледна точка на некој што никад немал му е исти курац.
 

Ocajna

Domakjinka (Bree Van de Kamp)
Член од
29 јануари 2007
Мислења
280
Поени од реакции
182
А ти воопшто размислуваш ли…
Во типичен феминистички манир подметнуваш кукавичко јајце, едначиш привремена емоција (среќа) со трајна вредност (човекова природа). Во духот на феминистичкиот стил на “дискусија” еве ти пример од светот на славните- според чии филмови вие штиклите си ги моделирате своите животи и кои за вас се еднакви на добитници на Нобелова Награда- славниот комичар Робин Вилијамс се обеси при жена и полна куќа деца.
Чекаш ли од други луѓе да ти донесат среќа, никогаш нема да бидеш среќен.
Сакаше две минути мое внимание, еве го доби, ај сега поддрж’ го коњо :kuracc:
Робин беше болен од паркинсон ил алцхајмер, затоа се обеси, не тропај глупости , мислиш црвот, далеко си од коњ, не би сакал да ти го поддржам верувај ќе ти остане обезглавен на гилотиња.:icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Ако го имаш тоа па еден ден да го немаш, тогаш ќе ти фали. А никад да не си го имал тоа а да речеме имаш други ствари никад нема ни на памет да ти падне.
Пример на 20 год. си немала син и никому ништо...животот ти тече најнормално, љубов спрема синот не постои. На 30 имаш син, таа љубов кон синот е дел од тебе и ако се деси нешто лошо тогаш дел од себе го губиш. Ќе ти рече некој убаво е да имаш син...да, од гледна точка на некој што го има, а од гледна точка на некој што никад немал му е исти курац.
Да така е се сложувам, неможеш да знаеш доколку не си осетил, а ако осетиш, имаш па немаш, еврејската клетва тогаш си наебал за цел живот, да, не губиш дел од себе него СЕ губиш, мртов си. Живееме за децата, тие се нашиот двигател, нашата радост и болка.
Автоматски споено мислење:

@Ingvar кога ќе имаш деца ќе сфатиш дека кога ќе им случи нешто лошо на твоите деца, твојот живот ќе биде завршен, нема да изгубиш само дел од себе, цел ќе се изгубиш.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
240
Поени од реакции
437
Erotic asphyxiation (variously called asphyxiophilia, hypoxyphilia or breath control play) is the intentional restriction of oxygen to the brain for the purposes of sexual arousal. The term autoerotic asphyxiation is used when the act is done by a person to themselves. Colloquially, a person engaging in the activity is sometimes called a gasper. Erotic asphyxiation can lead to accidental death due to asphyxia.

Robin masturbirashe so kaish okolu vrat za da oseti dosta jak orgazam dodeka se gushi i nema kislorod u mozak... ne e toa samoubistvo kolku i da e sramno za zenata mu pa saka taka da go prikaze...

Moralno politicki, probaj vaka da si se usrekjish sam.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.381
Erotic asphyxiation (variously called asphyxiophilia, hypoxyphilia or breath control play) is the

Moralno politicki, probaj vaka da si se usrekjish sam.
Дамите првин, прва ти.
Женет човек а мастурбирал. Еве колку на жена му ѝ било гајле.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.203
Erotic asphyxiation (variously called asphyxiophilia, hypoxyphilia or breath control play) is the intentional restriction of oxygen to the brain for the purposes of sexual arousal. The term autoerotic asphyxiation is used when the act is done by a person to themselves. Colloquially, a person engaging in the activity is sometimes called a gasper. Erotic asphyxiation can lead to accidental death due to asphyxia.

Robin masturbirashe so kaish okolu vrat za da oseti dosta jak orgazam dodeka se gushi i nema kislorod u mozak... ne e toa samoubistvo kolku i da e sramno za zenata mu pa saka taka da go prikaze...

Moralno politicki, probaj vaka da si se usrekjish sam.
ова е за сотонисти
 
Член од
5 март 2023
Мислења
104
Поени од реакции
378
Не, под сам подразбирам да немаш со кој да споделиш маки и проблеми и со кој да испиеш прво утринско кафе, да немаш некој кој во тебе гледа специјална, посебна личност заради која добиваш волја,снага и сила да го истрчаш последниот круг на маратонот иако си мртов уморен и папсан, капки пот течат од тебе, но кога ќе те погледне посебната за тебе личност во очи, и ќе ти се насмее, под мустаќ, добиваш супер моќи и палиш патиките во лет.
Се ова што го наброја е занес по некоја личност, нема врска со реалноста. Секој на почетокот во тие први љубови ја идеализира личноста во која е заљубен.Од таму сите тие разочарувања, затоа што имало премногу очекувања. Затоа немам никакви очекувања веќе. Љубовта од страна на жената према мажот е условена односно под услов тој да исполнува мал милион критериуми. Сите на крајот сами ќе останеме. Ако си во брак, ако почине сопругата - сопругот останува сам и обратно, родители ќе починат, децата ако ги имаш ќе си заминат секое по свој пат.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
293
Поени од реакции
344
Nekako izleguva, zenata ti oravi gestikulacii za da go dobie toa sto go saka, a vo tie momenti ti si ne svesen voopsto, dali sex, ili znae emocionalno da se osetis sakan, I posle ti treba da si stavis jak kais okolu polovinatq I da teglas od tie kamionite 70 toni. A od koga ke imas deca togas avion od 140 toni erbas world strongest man mora da si...znam mnogu razvedeni sto trpale gomna I go izedele posle se best versions of themself...... koga stapivas vo brak milsis deka ke te neapodolni nesto a sega izleguva deka te koci kako nevidliva sila stanuvas propadnat samo mislis kako pari da napravis nemas drugo vo glavata I propagas so zdravje I socijalen zivot do daska.... vo kratka smisla toa e vistinata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom