Брадикардија

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Девојка ми е 34 години, и и открија брадикардија - срцето и чука побавно од просечно.
Резултатот и бил 50 (нормално било 60-100)

Ова е ново поле за мене, до сега не сум имал слична ситуација, па би сакал да соберам информации - совети за терапија, искуства и слично.

Благодарам однапред!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Девојка ми е 34 години, и и открија брадикардија - срцето и чука побавно од просечно.
Резултатот и бил 50 (нормално било 60-100)

Ова е ново поле за мене, до сега не сум имал слична ситуација, па би сакал да соберам информации - совети за терапија, искуства и слично.

Благодарам однапред!
Не секогаш е сериозна состојба брадикардијата, особено во мирување и кај здрави и млади особи и спортисти.

Во секој случај, важно е да се консултира кардиолог. Треба да се открие причината за таа брадикардија.

И да се провери и тироидна жлезда.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Девојка ми е 34 години, и и открија брадикардија - срцето и чука побавно од просечно.
Резултатот и бил 50 (нормално било 60-100)

Ова е ново поле за мене, до сега не сум имал слична ситуација, па би сакал да соберам информации - совети за терапија, искуства и слично.

Благодарам однапред!
Многу спортува жемска ти?
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Девојка ми е 34 години, и и открија брадикардија - срцето и чука побавно од просечно.
Резултатот и бил 50 (нормално било 60-100)

Ова е ново поле за мене, до сега не сум имал слична ситуација, па би сакал да соберам информации - совети за терапија, искуства и слично.

Благодарам однапред!
Дали носела холтер?Дали правела ехо на срце,дали има правено стрес тест?И најбитното од све немаш наведено кога и е 50 дали во мирување или при активност.И дали осеќа некој симптоми.
Многу спортисти имаат низок пулс,особено велосипедисти кој имаат и под 40.
Сепак ова е форум и може да поделиме мислење но за прецизна дијагноза најдобро да посети кардиолог.Сите горенаведени тестови ќе ве чинат 100 евра по приватниве клиники.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Многу спортува жемска ти?
Не.
Слушнав и јас дека е појава што се јавува кај спортисти, но не е случај кај неа. Има вежбано, во нормална мера. Знам дека работата и е доста стресна, ако тоа има некаква улога. Исто така има и бавни црева - споро ја преработува храната што ја конзумира.
Дали носела холтер?Дали правела ехо на срце,дали има правено стрес тест?И најбитното од све немаш наведено кога и е 50 дали во мирување или при активност.И дали осеќа некој симптоми.
Многу спортисти имаат низок пулс,особено велосипедисти кој имаат и под 40.
Сепак ова е форум и може да поделиме мислење но за прецизна дијагноза најдобро да посети кардиолог.Сите горенаведени тестови ќе ве чинат 100 евра по приватниве клиники.
Во понеделник ќе бидат направени дополнителни тестови. 50 и измери ЕКГ во мирување. Дефинитивно ќе се оди и на кардиолог, и ќе ги направиме сите можни испитувања...
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Bradikardijata moze da e I vrodena, jas imam I vo moeto semejstvo imaat.Ispitav se I se e vo normala samo na sistematski I'm kazuvam da ne me pratat povtorno na ispitivanje.
 
Член од
29 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
geometry dash unblocked said:
Девојка ми е 34 години, и и открија брадикардија - срцето и чука побавно од просечно.
Резултатот и бил 50 (нормално било 60-100)

Ова е ново поле за мене, до сега не сум имал слична ситуација, па би сакал да соберам информации - совети за терапија, искуства и слично.

Благодарам однапред!
Храната за неа:
Храна богата со минерали
Храна богата со омега 3 масни киселини
Храна богата со влакна и малку маснотии
Храна која ги штити крвните садови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom