Брадавици

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Како природен лек за брадавици се користи млеч од смоква (ама дива смоква), од самиот плод или лист ....знам дека сеуште е рано за смокви ама ако не ти се брза летово можеш да пробаш.
Мене на рака ми се појави пред некоја година и со тоа ја исчистив, се надевам дека лекот и тебе ќе ти помогне.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Хируршки ми ја отстранија. Преглед и интервенцијата траеше 15-20 минути. Голема брадавица, малтене висеше дека позади уво. Само топлина осетив, друго ништо. После спреј ми препишаа за ладење , 5-6 дена го користев.
Јас закажав преглед за бемка, докторката ми рече дека е брадавица, и одма може да ја отстрани. Најдобро е да закажеш преглед, и ич не се плаши. Околу 2500 денари тогаш ми наплатија.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Хируршки ми ја отстранија. Преглед и интервенцијата траеше 15-20 минути. Голема брадавица, малтене висеше дека позади уво. Само топлина осетив, друго ништо. После спреј ми препишаа за ладење , 5-6 дена го користев.
Јас закажав преглед за бемка, докторката ми рече дека е брадавица, и одма може да ја отстрани. Најдобро е да закажеш преглед, и ич не се плаши. Околу 2500 денари тогаш ми наплатија.
Тебе ти ја гореле. Тоа го викаат електрохируршки. Ме интерсира, ти остана некој белег?

И дај кажи ја Шведската крема да видиме што чудо е тоа, може стварно функционира, ќе му помогне на некој.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Тебе ти ја гореле. Тоа го викаат електрохируршки. Ме интерсира, ти остана некој белег?

И дај кажи ја Шведската крема да видиме што чудо е тоа, може стварно функционира, ќе му помогне на некој.
Немам никаков белег.
Кремата се вика Verruxin 200 mg. IMG_20220409_165118.jpg
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Немам никаков белег.
Кремата се вика Verruxin 200 mg.
Фала што сподели, баш ќе ја истражам.
Автоматски споено мислење:

Немам никаков белег.
Кремата се вика Verruxin 200 mg.Прегледај го приврзокот 328239
Технички ова, е истото како тоа што го постирав 130 ден од Зегин - SENSILIS Foot care Салекс колодиум против жуљеви 10 мл. Истите состојки се.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Дечки, дали некок се соочил со овај проблем, брадавици на глава, изгледаат како бемки ама не се, дали има некој лек за да не се зголемуваат или некој хирушки да ги отстранил
Мачкај со лук секоја вечер,а дење маслиново масло,зш од лукот се сушит а маслото ке го омекнит.
Можиш да пробаш и со смоквите шо ти напишаа погоре.
кремовите од аптеките воопшто не помагаат,ама изборот е твој.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Јас имав на стапалото неколку, на малиот прст на ногата, и неколку на десната рака али внатрешни кои колку и да ги кинев и стругав сам повторно порасувнаа во бела тврда кожа.

Кога бев на кожно ми препорача некоја скапа маст за која не ми се даваше пари и неколку вида витамини да пијам, и еден месец пиев секој ден дозата, и стварно на ногата и раката до ден денес ми ги нема.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Јас имав на стапалото неколку, на малиот прст на ногата, и неколку на десната рака али внатрешни кои колку и да ги кинев и стругав сам повторно порасувнаа во бела тврда кожа.

Кога бев на кожно ми препорача некоја скапа маст за која не ми се даваше пари и неколку вида витамини да пијам, и еден месец пиев секој ден дозата, и стварно на ногата и раката до ден денес ми ги нема.
Ај ако не ти е тешко пиши кој витамини ти ги дадоа да ги пиеш :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Ај ако не ти е тешко пиши кој витамини ти ги дадоа да ги пиеш :)
Да не те излажам пред 4-5 год беше стварно не сум сигурен, знам пиев витамин Ц во вид на капки, селен, и уште некои витамини
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Јас имав на стапалото неколку, на малиот прст на ногата, и неколку на десната рака али внатрешни кои колку и да ги кинев и стругав сам повторно порасувнаа во бела тврда кожа.

Кога бев на кожно ми препорача некоја скапа маст за која не ми се даваше пари и неколку вида витамини да пијам, и еден месец пиев секој ден дозата, и стварно на ногата и раката до ден денес ми ги нема.
Da ama ovie ne se takvi mali bradavici, taka da ne bi pominale so pienje na vitamini
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Тоа пиење витамини или сугестија или случајност. Тешко дека они влијаеле за исчезнување.
 
Последно уредено:

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Зависи каков тип на брдавица е, најдобро да те прегледа некој доктор да константира за шо се работи....
Друга работа, јас имав на рацете на прстите и ми помина со домашен лек си го направив сам, во едно шишенце мало (20мл) ставаш јаболкова киселина и внатре рендаш на ситно кора од лимон, само кората од горе и заедно со киселината ја оставаш да отстои 1 ден, па почнуваш со мачкање, клаваш кора парче од внатре на местото и на памук потопуваш од киселината и го ставаш на местото и го лепиш памукот со селојтеп (за да не диши местото) постапката ја повторуваш 3-4 дена јас мачкав на вечер и да стои до сабајлето, после неколку дена почнува да потемнува и да се суши, па по одреден период ќе падни сама, нема никакви лузни....
Друга работа исто имам пробано и со тоа Сенсилис од аптека, исто и тоа помага, само шо тој гелот формира заштитен слој откако ќе го нанесиш на брдавицата, па откако ќе се корни доаѓа до оштетување и на здравата кожа и е болно, дури да зарасти, ама и од него нема да имаш никакви лузни.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Зависи каков тип на брдавица е, најдобро да те прегледа некој доктор да константира за шо се работи....
Друга работа, јас имав на рацете на прстите и ми помина со домашен лек си го направив сам, во едно шишенце мало (20мл) ставаш јаболкова киселина и внатре рендаш на ситно кора од лимон, само кората од горе и заедно со киселината ја оставаш да отстои 1 ден, па почнуваш со мачкање, клаваш кора парче од внатре на местото и на памук потопуваш од киселината и го ставаш на местото и го лепиш памукот со селојтеп (за да не диши местото) постапката ја повторуваш 3-4 дена јас мачкав на вечер и да стои до сабајлето, после неколку дена почнува да потемнува и да се суши, па по одреден период ќе падни сама, нема никакви лузни....
Друга работа исто имам пробано и со тоа Сенсилис од аптека, исто и тоа помага, само шо тој гелот формира заштитен слој откако ќе го нанесиш на брдавицата, па откако ќе се корни доаѓа до оштетување и на здравата кожа и е болно, дури да зарасти, ама и од него нема да имаш никакви лузни.
Се е тоа горење. Некои луѓе имаат и успех со безбоен лак за нокти. Дека и тоа формира слој, кој ја гуши брадавицата, и ацетонот во неа ја гори. Резулати со сите методи се разновидни и нема дефинитивен лек за сите, за сите случаии. Најубаво е ако може телото само да го исфрли вирусот, зошто така се спречуваат и идни реинфекции од истата варијанта на ХПВ. Со секој вид на механичко остранување, гроење, сечење, има ризик за лузна.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
528
Поени од реакции
274
Можат да се одстрануваат со радиобранови. Има во Белград доста клиники каде тоа го работат, не знам можеби има и кај нас. Доста ефикасно и шо е најважно, безболно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom