Бојлер

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Имам јас нов бојлер, друго ми беше прашањето..
јас сум скептик ако не е електромагнет, а на времето на работа во Охис увезоа некој електромагнети за погфжонот ПВА
 
Член од
8 јули 2014
Мислења
23
Поени од реакции
4
Zdravo, pred edna nedela stavivme kombiniran boljer za parno, ama denes vidovme deka vodata topla od parnoto ne ide u boljerot,dali treba da se zavrti nekoj ventil ili ?? posto i solarno imame
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Опааааа имало тема за бојлерчина :)
Прашање сестра ми дома и се дупнал казанот од бојлерот и сакаат да го сменат, да препорачате добар квалитетен бојлер за скопска вода.
Не знам што е попаметно дали да се иде на протечен бојлер или на обичен (буџетот е некои 20к денари) евентуално може да се зголеми до 30к ама не повеќе од тоа.
Инаку ќе се реновира комплет купатилото така што инсталацијата не би требало да е проблем, ама да се напомене дека истиот бојлер е поврзан и во кујната. Можност за поврзување со соларен панел е секогаш добредојдена
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Опааааа имало тема за бојлерчина :)
Прашање сестра ми дома и се дупнал казанот од бојлерот и сакаат да го сменат, да препорачате добар квалитетен бојлер за скопска вода.
Не знам што е попаметно дали да се иде на протечен бојлер или на обичен (буџетот е некои 20к денари) евентуално може да се зголеми до 30к ама не повеќе од тоа.
Инаку ќе се реновира комплет купатилото така што инсталацијата не би требало да е проблем, ама да се напомене дека истиот бојлер е поврзан и во кујната. Можност за поврзување со соларен панел е секогаш добредојдена
Најискрено најдобра и најекономична варијанта е проточен бојлер Stiebel Eltron.
Имам земено два комбинирани бојлери со иноксни казани (Тинг и Парновод) за да го користам парното за топла вода.
Парното работи 6 месеци, ја загрева водата околу 30 до 50° кога како и пак ми се вклучени бојлерите за загревање на вода постојано, а другите 6 месеци бојлерите ми се вклучени 24/7.
Страдаат грејачите од бигорот...
Само проточен квалитетен бојлер за мир во wc, поубав изглед и поголем простор.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Најискрено најдобра и најекономична варијанта е проточен бојлер Stiebel Eltron.
Имам земено два комбинирани бојлери со иноксни казани (Тинг и Парновод) за да го користам парното за топла вода.
Парното работи 6 месеци, ја загрева водата околу 30 до 50° кога како и пак ми се вклучени бојлерите за загревање на вода постојано, а другите 6 месеци бојлерите ми се вклучени 24/7.
Страдаат грејачите од бигорот...
Само проточен квалитетен бојлер за мир во wc, поубав изглед и поголем простор.
Za sega neznam sto e najdobro na pazarot, no moite imaat protocen simens 21 kw so bakarni cevki vekje pojma nemam, od koga pamtam za sebe. Namerno naglasiv so bakarni cevki a ne so plasticni zatoa sto na tie so bakarni mozes da im ja smenis membranata koga ke se skini, a se kini na nekolku godini, zavisi od vodata, necistotii itn itn. Na tie so plasticni koga ke se skini ke go frlis posto ne se menuva, zapecatena e.
Jas licno imam protocen na plin vekje 8 godini napravi, sega zasega osven eden minoren defek koj se sanira so 20 denari i eden krstac stravciger, drugi problemi sum nemal.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Jaс имам Бојлер марка Кончар 120l 3 години постар од мене поточно купен 1982 година по цена од 900 марки...
Ни бигор имам некојпат исчистено ни ништо. Никогаш немало потреба од мајстор. Па ќе тера уште долго време...
Е сега сегашниве бојлери 100 евра чинат ама не е тоа тоа. Го немаат некогашниот квалитет...
Земи отвори го да видиш дали нема бигор внатре,и јас имам Кончар ама од 2005 некаде,цела кофа бигор извадивме,ме зачуди што грејачот и термостатот сеуште се исправни,само не знам сега како ќе смениме гумица пошто старата е отидена
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Што направи, зема од новите Кончар бојлери ??
јас пред недела дена го чистев каменот во бојлерот во малото купатило, Кончар од 1989... всушност и не бил 80 туку 50литри а сум го чистел еднаш 2006- а, пошто тогаш го реновиравме малото купатило, го испразнив и го однесов на надворешно фарбање, сменив тогаш и греач, а немаше многу каменец... имаше и сега камен, ама не премногу за 13 години, едно 2кг камен.. ... ставив греач од 2,5кВ ама подолг од тие што ги продаваат за Кончар...Но има друг проблем, од староста има горниот дел на бојлерот рѓа, ова ќе му биде последен греач.... се надевам дека сепак ќе тера барем уште 4-5 години после отпад...
Од каде купи гумица т.е. дихтунг за грејачот? И мојот е Кончар ама пробав со неоригинал гумица за грејачот после чистењето на бигорот и протече вода,се надевам дека ќе најдам таква оригинал гумица,иначе бојлерот Кончар ми е од 2005 некаде
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Јас имам ваков Аристон бојлер и за да загрее вода му треба пола ден иако е поставен на максимум. Цело време се вклучува па по 15-20 мин ќе се исклучи иако до никаде не е загреана водата.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Едно прашање за некој сервисер на бојлери,дали може да користам силикон за додатна изолација околу гумицата т.е. дихтунгот на грејачот од бојлерот? Силиконот дали и пречи на гумицата или нема веза? Ми се случи првиот пат да ми капат капки после пуштањето на водата во бојлерот по промената на грејачот,помислив да не сум згрешил и не сум го стегнал доволно штрафот па затоа ставив и малку силикон
 

Kajgana Shop

На врв Bottom