Бојлер

Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
Не е нормално колку креч/бигор фаќа бојлерот од скопската вода, помалце од 2 години не е чистен а видете колку е заглавен греачот, скоро и да не се гледа од многу креч, плус уште 10 пати повеќе имаше во самиот бојлер внатре.
Прегледај го приврзокот 277798Прегледај го приврзокот 277798
колку голем бојлер е ова, 80 или 50литри ???
Другарот си има шема, поврзува црева и го празни бојлерот, после отвара фланшата од долу и со некој алат чисти за да може да испадне греачот... ако има многу камен обавезно го менува греачот... бојлерот го симнува само ако е дупнат, ако се менува со нов..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.096
Поени од реакции
15.023
колку голем бојлер е ова, 80 или 50литри ???
Другарот си има шема, поврзува црева и го празни бојлерот, после отвара фланшата од долу и со некој алат чисти за да може да испадне греачот... ако има многу камен обавезно го менува греачот... бојлерот го симнува само ако е дупнат, ако се менува со нов..
Како го прави ова, ќе ми треба мене дека неам одвод кај што е бојлерпт?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
Како го прави ова, ќе ми треба мене дека неам одвод кај што е бојлерпт?
треба точно да го прашам за редоследот како праи со цревата... ама немаш под бојлерот одвод, а во близина треба да имаш ???..када, шолја, сифон долу ???...инаку мене мајстор ми смени неповратен вентил во Охрид без да ставам Леген под бојлерот ( јас го спремив легенот), само чешмите затворени... а може ако си во близина на населба Аеродром другарот да ти исчисти еднаш бојлер па ќе гледаш се што праи... а има зае*анции, еве летоска кај синот чистевме камен и менувавме греач, со станот беше бојлерот, вселен 2013...имаше доста камен, но не беше добро поврзано заземјувањето при првата вградба, среќа немало капење,може беља да стане..
Инаку јас помлад сам чистев, тогаш бојлерот имаше наменска ЦЕВКА со штопна, за испуштање на водата и беше над кадата, сега се избегнува ова решение...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
909
Поени од реакции
1.254
Па бојлерот е 60 литарскии шо знам не е тешко да го симнеш не е заштрафен или нешто само има некои држачи се става се вади одма, 10 сек работа е да го симнеш. (барем мојот е така доколку е поголем и потежок и треба да отштрафуваш вајда е покомплицирано)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.096
Поени од реакции
15.023
треба точно да го прашам за редоследот како праи со цревата... ама немаш под бојлерот одвод, а во близина треба да имаш ???..када, шолја, сифон долу ???...инаку мене мајстор ми смени неповратен вентил во Охрид без да ставам Леген под бојлерот ( јас го спремив легенот), само чешмите затворени... а може ако си во близина на населба Аеродром другарот да ти исчисти еднаш бојлер па ќе гледаш се што праи... а има зае*анции, еве летоска кај синот чистевме камен и менувавме греач, со станот беше бојлерот, вселен 2013...имаше доста камен, но не беше добро поврзано заземјувањето при првата вградба, среќа немало капење,може беља да стане..
Инаку јас помлад сам чистев, тогаш бојлерот имаше наменска ЦЕВКА со штопна, за испуштање на водата и беше над кадата, сега се избегнува ова решение...
Немам одвод, бојлерот ми е на поткровје, одвод имам доле на некои 10тина метра црево, затоа прашав. Евентуално да полнам легени па после да ја истурам, и тоа е решение :icon_mrgr:
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.314
Поени од реакции
2.375
Dali moze greacot na bojlerot da e pregoren a sialickata na bojlerot si sveti deka raboti no ne ja gree vodata
Dali moze sialickata na samiot bojler da sveti a da e pregoren greacot ? se raboti za malo bojlerce vo kujna
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
133
Поени од реакции
44
Совет за бојлер за бања? Искуства, препораки за модел?
Парновод vs Тинг vs некој друг производител?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.314
Поени од реакции
2.375
Совет за бојлер за бања? Искуства, препораки за модел?
Парновод vs Тинг vs некој друг производител?
Najdobro zemi Ting Inox

 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
133
Поени од реакции
44
Najdobro zemi Ting Inox

Оние од парновод се со сув греач, и тоа делува примамливо и не знам колку е подобро... И поскапи се од тинг...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
сув греач помалку фаќа каменец ама побавно грее
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
255
Ако може некој да сподели контакт од продавници за соларни болјери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom