Бојлер

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.670
Поени од реакции
5.693
Ќе купам нов термостат,ако се повторува проблемот тогаш ќе купам и нов грејач ако треба,проблемот се јавува без разлика како го штелувам термостатот,и на средина и на максимум исто е,црвеното копченце го исклучува бојлерот,во секој случај благодарм на одговорот
greac definitivno ne ti treba!
Toj se menuva samo koga e pregoren!
I ushte neshto shto mi tekna, da ne imash bigor vo bojlerot podobro receno koga e posleden pat asolno iscisten?
#
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ќе купам нов термостат,ако се повторува проблемот тогаш ќе купам и нов грејач ако треба,благодарм на одговорот
greac definitivno ne ti treba!
Toj se menuva samo koga e pregoren!
I ushte neshto shto mi tekna, da ne imash bigor vo bojlerot podobro receno koga e posleden pat asolno iscisten?
#
Последен пат го чистев лани летото,значи 2-3 големи кофи бигор извадивме,грејачот го светнав како нов беше а никогаш не беше чистен бојлерот и затоа мислам дека сега си во право дека е до термостатот,само треба да се распрашам каков да земам
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.670
Поени од реакции
5.693
Последен пат го чистев лани летото,значи 2-3 големи кофи бигор извадивме,грејачот го светнав како нов беше а никогаш не беше чистен бојлерот и затоа мислам дека сега си во право дека е до термостатот,само треба да се распрашам каков да земам
Ist kako Originalniot
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Ima li nekoj boljer na ting inox od 60 litri vertikalen da mi kaze kolku e visok
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Toj od linkot e predlog od drug clen!!!!

I toj za nego NE pasuva zatoa shto e potreben 32A osugurac . A kaj nego zgradata e so 25A.

I toa e negoviot hendikep. Znaci 18KW mu e limit za 25A. I za takov se potrebni 220V i ima 3,5A potroshuvacka, 25A osigurac i 2,5mm² zhici.

Kaj nego glavniot kabel e 6mm² ama Djabe mu se koga Osiguracite (Bushonite) se 25A.
6mm² izdrzhuva 32A

Jasno?
Ај да ти ја искористам експертизата, па ќе пишеш за некое пиво кога ќе си тука.

32А осигурачи после струјомер, кабел 5х6 пуштен до бојлер. Единствено фалат осигурачи на спратна, ама тоа лесна работа.

Прашањето е, зошто се 32А и на спратна и пред струјомер, дали ќе биде проблем со оптеретување на осигурачот пред струјомер ако проточниот е 25kW? Или да одам со 18/21? И греењето е на струја, климата е на 20А осигурач.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.670
Поени од реакции
5.693
Ај да ти ја искористам експертизата, па ќе пишеш за некое пиво кога ќе си тука.

32А осигурачи после струјомер, кабел 5х6 пуштен до бојлер. Единствено фалат осигурачи на спратна, ама тоа лесна работа.

Прашањето е, зошто се 32А и на спратна и пред струјомер, дали ќе биде проблем со оптеретување на осигурачот пред струјомер ако проточниот е 25kW? Или да одам со 18/21? И греењето е на струја, климата е на 20А осигурач.
Ako pred Strujomer se 32A znaci nema teorija na spratot da imash 32A ni bukvalna (pod pretpostavka deka i na predhodniot sprat imash potroshuvaci)
Za sprat jas bi stavil pred se eden,dva ili tri FI Sigurnosni schalteri. Eden za cel sprat i po eden za sekoj Boiler. I se razbira za sekoj bojler poseben osigurach sprema potrebata. Klimata isto Osigurac, Mashina za Alishta perenje ili Sushenje isto po eden , Plus ostanato

Inace mislam dekoa treba seriozno da razmislish i asolen elektricar da si pobarash.
Vaka na forum ne se reshavaat celi spratovi,boileri i klimi se zaedno
.

Jas mislam deka so sekoj bojler ce imash preopteretuvanje i ti trebaat pred barem 64A pred Saat.

Racunaj,imash 32A na raspolaganje i podeli gi na site potroshuvaci (Na sekoj aparat pishuva kolku mu trebaat) vo Objektot i vidi koj ce ostani bez Amperi , bez razlika kolkav Osigurac si stavil . :D
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Ako pred Strujomer se 32A znaci nema teorija na spratot da imash 32A ni bukvalna (pod pretpostavka deka i na predhodniot sprat imash potroshuvaci)
Za sprat jas bi stavil pred se eden,dva ili tri FI Sigurnosni schalteri. Eden za cel sprat i po eden za sekoj Boiler. I se razbira za sekoj bojler poseben osigurach sprema potrebata. Klimata isto Osigurac, Mashina za Alishta perenje ili Sushenje isto po eden , Plus ostanato

Inace mislam dekoa treba seriozno da razmislish i asolen elektricar da si pobarash.
Vaka na forum ne se reshavaat celi spratovi,boileri i klimi se zaedno
.

Jas mislam deka so sekoj bojler ce imash preopteretuvanje i ti trebaat pred barem 64A pred Saat.

Racunaj,imash 32A na raspolaganje i podeli gi na site potroshuvaci (Na sekoj aparat pishuva kolku mu trebaat) vo Objektot i vidi koj ce ostani bez Amperi , bez razlika kolkav Osigurac si stavil . :D
После струјомер имам 32А, само за каблите кон мојата спратна табла. Пред струјомер поим немам, ЕВН тоа си има заклучено.

Тоа е проблемот, електричарот што го имам (од објектот) вика терај, се е у реду. Ама не ми звучи сериозно. Ќе мора да најдам некој посериозен. Фала ти.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.670
Поени од реакции
5.693
После струјомер имам 32А, само за каблите кон мојата спратна табла. Пред струјомер поим немам, ЕВН тоа си има заклучено.

Тоа е проблемот, електричарот што го имам (од објектот) вика терај, се е у реду. Ама не ми звучи сериозно. Ќе мора да најдам некој посериозен. Фала ти.
Toa pred Strujomer isto mora da go sredish.

I osiguracite ne se najvazhnite, mora i kablite da izdrzhuvast. Ako se great imash rizik od Pozhar.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Ima li nekoj boljer na ting inox od 60 litri vertikalen da mi kaze kolku e visok
битно е и држачите како се поставени... јас заменив пред 5 +години Леов 80л со Тинг 80Л па дојде многу ниску до вешмашината, па наместо црева ставив алупласт цевки, да не бушам нови дупки... а лесно можат да направат 2 типа .. не знаат ни дека фланшата им е иста со на леов, мислам пасува српски греач за леов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom