Бојлер за во Кујна

Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.305
Поени од реакции
21.071
Обичен. Кај нас водава ко што е полна со бигор, на проточниот ќе треба на два месеци грејач да му менуваш. Ова од искуство ти го кажувам. И секако, ако си во Скопје, во другите градови не знам каква е водата.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.841
Поени од реакции
2.241
Четврт проточен бојлер на чешма во последниве, не знам, 5-6 години, и моментално и овој е расипан. Штеди струја ама треба да го чистиш греачот со алкохолен оцет барем еднаш на секои две недели. При секое ново купување си ветувам дека редовно ќе го чистам ама заборавам и се расипуваат. Скопска вода јбг.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.861
ako sakas protocen bojler-cesma,togas odi na kanta pazar gi ima kolku sakas za 100-200 den.
i tie nekoe vreme bile na polica vo nekoj market pa potoa malku vreme kaj nekoj doma vo kujna,
pa potoa se nasle vo kontejner i od tamu od poznati pricini na kanta pazar,
sto znaci deka so toa se potvrduva kvalitetot i rokot na upotreba
znaci konecno zemaj obicen bojler od 5-10 litri za vo sudoper dole ili nad nego.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.141
Поени од реакции
2.185
Јас имам проточен во кујна, ама на планина каде водата е мека.
Еднаш ја отворивме да ја чистиме, повеќе беше љубопитност што има внатре :D
Во Скопјево, водата во кујна ни е поврзана со бојлерот од купатило.
 
K

Kitsune

Гостин
Моиве земале од делимано, нема ни година почнал да заебава.
Обичен претпоставувам ќе е подобар.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.887
Поени од реакции
13.803
Пресели се во Германија и нема да имаш никаков бојлер у кујна.
Зависит. Сум седел во стан зградата градена 1991ва. Вкујна имаше болјерче. Од економски причини не ставиле во зградата. Ама да, ретко е во денешно време.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
261
Поени од реакции
339
Четврт проточен бојлер на чешма во последниве, не знам, 5-6 години, и моментално и овој е расипан. Штеди струја ама треба да го чистиш греачот со алкохолен оцет барем еднаш на секои две недели. При секое ново купување си ветувам дека редовно ќе го чистам ама заборавам и се расипуваат. Скопска вода јбг.
комплицираноме чистење, колку време одзима, нема мн да ја користам дека ке иѓа машина за перење садови.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.841
Поени од реакции
2.241
комплицираноме чистење, колку време одзима, нема мн да ја користам дека ке иѓа машина за перење садови.
Ја отвараш кај што е греачот за да истече водата, затвораш, ја одвртуваш чешмата, во дупчето истураш алкохолен оцет и оставаш така кога не ја користиш 2-3 саати, или најдобро преку ноќ. После ја завртуваш чешмата и толку.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.484
Поени од реакции
2.183
Дали некој од вас што имате проточни бојлери размидлувал да стави онакви омекнувачи на вода, што се вградуваат пред апаратот и ќе помага да ја омекнува водата што влегува апаратот?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.841
Поени од реакции
2.241
Дали некој од вас што имате проточни бојлери размидлувал да стави онакви омекнувачи на вода, што се вградуваат пред апаратот и ќе помага да ја омекнува водата што влегува апаратот?
Да, јас сум размислувал ама не знам ништо за тој производ, само имам наслушнато дека постои такво нешто.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.216
Поени од реакции
4.254
Обичен, ако немаш простир можеш да земеш што се врти контра..не се заебавај со делимано и такви срања.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
581
Поени од реакции
2.039
Делимано, секој втор ќе ти се погоди.
Има многу поевтини кинески и ќе ти завршат работа и тие.
Само и кај едните и кај другите гледај добро да се прицврстени и да не нишаат бидејќи со тек на користењето ќе ти пукне пластиката па ќе мора цела да ја менуваш.

Во однос на бојлерче, зависи на што ќе налеташ.
Еве од неодамна користам едно 10литарско на ЛЕОВ, дали мене така ми било пишано во ѕвездите или едноставно толкав им е квалитетот, али не сум задоволен.

Во денешно време гледај со помалку пари да поминеш, а дека ќе е трајно и вечно тоа пречкртај го, како ќе ти се погоди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom