Бојда: Има Македонци муслимани, а не Торбеши

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Македонеро, 15 февруари 2011.

 1. Македонеро

  Македонеро Домаќин

  Член од:
  15 декември 2008
  Мислења:
  2.604
  Допаѓања:
  477
  Бојда: Има Македонци муслимани, а не Торбеши
  Македонците муслимани се под постојан притисок и обид за денационализација на Македонците муслимани во етнички Бугари, Албанци, Турци и Бошњаци само не Македонци –реагираше Исмаил Бојда по формирањето на таканаречениот торбешки форум и барањето за промена на преамбулата на уставот муслиманското население со мајчин македонски јазик да влезе како посебна етничка група торбеши.

  - Жалиме што пратеникот Фијат Цановски заборави дека пред да влезе во Собранието се декларираше за Македонец, а со верификацијата на мандатот заборави тоа што е, рече Исмаил Бојда, претседател на Сојузот на Македонците со исламска религија.

  На организираната трибина професорите по етнологија, антропологија и историја го објаснија потеклото на Македонците муслимани и политиката што се спроведувала за ставање на оваа група луѓе заедно со Турците или Албанците во Македонија.

  - Истражувачот испрашува брачен пар, жената вели дека е Турчинка, а мажот Албанец, но и двајцата освен Македонски јазик друг не зборуваат. Значи самата исламизација и влијанието направило да припаѓаат кон народот кој има муслиманска вероисповед, вели Проф. др. Мирјана Мирчевска, раководител на Институтот за етнологија и антропологија.

  Бојда апелира до државните институции да не заборават дека освен Македонци православни и католици има и Македонци со муслиманска вероисповед.
   
 2. nihilista

  nihilista

  Член од:
  21 август 2008
  Мислења:
  6.501
  Допаѓања:
  1.309
  Taka e, zatoa Partija za makedonsko Nacionalno Edinstvo ne moze da se narece demo-hristijanska oti nacionalno edinstvo podrazbira i edinstvo na nacionalna oznova i zatoa i so makedoncite muslimani!
   
 3. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  Зошто се викаат Торбеши е друга тема. Тие превртливи затоа сега се кажуваат ова или она, па дури и друга нација :tapp: Но за тоа и државата во одреден период си одиграла своја улога во самата поделба на Македонци-муслимани и овие христијани само Македонци, демек овие другиве(муслиманиве) се црни овци. Бог да чува во секуларно опшество ти така да ги делиш. Зошто мора да нагласуваш дека е муслиман, па тој е исто така Македонец како што си ти безразлика на верата.

  p.s. А Македонци-атеисти има? :)
   
 4. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
   
 5. Тапетарот Петар

  Тапетарот Петар

  Член од:
  4 мај 2009
  Мислења:
  2.334
  Допаѓања:
  4.868
  А може ли секој што се чувствува Македонец така и да се декларира без некој да го спречува или омаловажува? Зошто да не може Македонец да биде муслиман, будист, атеист, скиентолог, итн.? Очигледно зборот "торбеш" е навредлив за Македонците муслимани и, според мене, не треба да се користи. Прво, ако некое име некого навредува, нема да го користам од елементарна култура. Второ, со екскомуницирањето на Македонците од исламска вера никој не добива ништо, туку се прават само нови поделби и раздор. Современите концепти за национална припадност и идентитет имаат еволуирано, меѓутоа очигледно не и за оние за кои нацијата и верата се едно и исто.
   
 6. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  583
  Торбеши никако ние не познаваме народ "торбеши" постојат само Македонци муслимани јас можам да верувам во што сакам но битно е да бидам Македонец јас мислам дека подобро е да се грижиме да има се повеќе Македонци во Македонија него што да се грижиме кој во што верува , негово право јас можеби верувам во Јехова , Аллах , Буда , Исус но тоа не ме прави да бидам Македонец. Македонец ме прави тоа што јас сум роден тука мојата националност е Македонец и засекогаш ќе остане така па така и тие што се со муслиманска вероисповед засекогаш ќе бидат мои браќа па макар и во ништо да не верувале
   
 7. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  3.021
  Допаѓања:
  1.526
  Nesmeeme da se delime po verska osnova.Malce li se podelivme partiski,anticki ili sloveni itn.KOGA KE SE OBEDINIME VO TO STO SME???Koga MAKEDONIJA ke ja stavime PRED site drugi interesi???Svatete SAMI protiv site sme.MORAME NO KOGA???
   

Сподели преку: