Ботлнек

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од k1k0sK, 12 август 2017.

 1. k1k0sK

  k1k0sK

  Член од:
  20 декември 2013
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  9
  Дали i5-6600k би правел ботлнек со nvidia 1080?
   
 2. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.070
  Допаѓања:
  11.788
  Па, да, но нема да смета, барем не многу.
  Замисли повеќе детали да напишеш?
  Имаш i5-6600k и сакаш да зимаш 1080?
  Само играш?
  Што графичка имаш сега?
  Или можеби имаш 1080 а се мислиш кој процесор да го земеш?
   
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.373
  Допаѓања:
  14.225
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. k1k0sK

  k1k0sK

  Член од:
  20 декември 2013
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  9
  веќе го имам процесоров... на некој форуми читав дека ако е оверклокнат на 4.2 со добро ладење нема да прави проблем...
   
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.070
  Допаѓања:
  11.788
  џабе
  ботлнек ќе биде
  не знам види
   
 6. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  323
  Нема никаков ботлнег, апсолутно и5 се еднакви со и7 во поглед на оптизизираност, сега има одреден број на игри кои што се повеќе захтевни од процесорот, но на долг ран нема никаква разлика дали користиш четиријадрен и5 или четиријадрен и7. Toa е нешто кое секогаш го потенцираат познатите ревуери, и се гледа во споредба на бенџмаркови во игри.
  https://youtu.be/toZ_t88bPBU
   
 7. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.070
  Допаѓања:
  11.788
  ќе кочи не знам јас не би идел на таа варијанта
   
 8. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  323
  Nema sansi da koci ili da ima golema razlika, toa e najgolem mit sto postoi ili pak deka ima nekoja razilika od Skajlejk do Kejbilejk vo pogled na performansi za gejming. A posebno so 1080, igrite denes se dosta moderni i ne zavisat od procesorot tolku. I toa e trend vo poslednite nekolku generacii, sekako ima nekoi isklucoci kako Cities Skyline i nekoi straegii, Total War i slicno no toa se mali razliki. Se sto e 4ri jadreno dava isti rezultati. Pogledni kolku sakas videa nema da najdes razlika. Igrite do tolku se optimizirani vo pogled na procesorot taka da duri i dual core i3 so hypertreading dava slicni rezultati.
  https://youtu.be/Qn_E_pI9GeY
   
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.070
  Допаѓања:
  11.788
  pa od kaj znaes ti moze bas tie igri gi igra
  ke koci ne znam neka vidi so znam dali zeme bottleneck ke e
   
 10. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  323
  Nema sansi da koci so 1080, kakvo kocenje be. Moze samo vo nekoi igri na 1080p rezolucija da ima 120fps, namesto 140-150fps, ama daleko od kocenje. Iako mi e 1080 malku overkill za igranje vo 1080p rezolucija, ne nevade sto monitor i sto igri igra korisnikot pa tesko e sovet da se dade. Dali ima 144Hz monitor, dali e 4K monitor i slicno.
   
 11. k1k0sK

  k1k0sK

  Член од:
  20 декември 2013
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  9
  144hz бф,код,хитман,мафиа,ватч догс и слично ...
   
 12. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  323
  Ok, kako sto pretpostavuvav, nemas da imas nikakvi problemi so tie igri, 144HZ e izmislen za takvi igri, na tie ke vadis 144fps bez problemi, dobro sto si nabavil 1080, momentalno best buy graficka za 144fps u 1080p, sekako se podeseno na ultra. Taa ke ti trae dolgo vreme. Sekogas e podobro da imas monitor so poveke Hz, nego 4K, 2K i slicno.
   
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.373
  Допаѓања:
  14.225
 14. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.747
  Допаѓања:
  7.217
  Аман бе даце и тука ли тресеш глупости?
   
  На dace@mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  566
  ќе биде ботлнек, ама мислам дека е повеќе поради неоптимизираните игри не од друго, а такви се повеќето денес. a и се е портови од конзоли
  нема да ја искористиш максимум со тој процесор. или не троши пари за 1080 или планирај и надградба на процесорот за понатаму
   

Сподели преку: