Друштвени игри (Board Games) во Македонија

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Имам огромна желба за вакви игри но немам друштво кое го интересира ова. :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Vikendot vi zemav:

Exploding Kittens

47E79416-14DB-4B88-B48F-2983A56B3563.png

Card game mix od uno i naseto makao so zabaven content, pozabavna verzija od Cards Against Humanity recimo, brzi partii

Everdell

Klasicen board game za 2+, FANSTASTICEN art na kartite, dvizenja ti se igranje karta, deploy worker ili da se pripremas za sledniot sezonsli ciklus. Sobiras resources po mapa za da si izgradis grad i da soberes sto poveke end game points. Ne e krajno zahteven managementot i planiranjeto a i lesno se uci, nema predolg learning curve. Partija fakja saat ipol. Mi fali bez centraliziran lik da igras no e zabavna za 2 iako e nameneta za 2 i nagore.

993BCE69-F3CD-4586-8E2A-54ED74632F2A.jpeg


Иначе дајте предлог игри што може да се играат и со 2 и со 5-6-7-8 души. Под може да се играат мислам да е и интересно, не мора еднакво интересно, ама колку толку да може да се игра, дека има некој што пишува 2-Х ама ептен е тапа со 2.
Vidi pogore predlog za 2. Sledno samo za 2 planiram 7 Wonders Duel, Epic: Galaxies pa i Disney Villainous. Mislam nema greska so ovie.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Vidi pogore predlog za 2. Sledno samo za 2 planiram 7 Wonders Duel, Epic: Galaxies pa i Disney Villainous. Mislam nema greska so ovie.
Aко ти е само за двајца, тогаш да ти кажам дека Epic: Galaxies и Disney Villainous не се стриктно игри за двајца.
Ретко кои игри што се за 2+ играчи имаат исто добра игра со двајца, како со повеќе. Кај тие игри, обично се подобри партиите со 3, 4... играчи.
Ако ги играш со двајца барем 80% од партиите, тогаш ти е боље да си земеш игра која е дизајнирана само за двајца. Какви што се 7 Wonders Duel и др.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Vecerva unboxing na Wonderlands War

Malce pohaoticna e pretstavena, pieme caj i vojnata za vlast pocnuva. Ke videme kako ke se pokaze. Everdell do sega kd 10tina igri epten dobro mi legna.

D837B9A6-D6CD-4656-A5D9-630EE5508C71.jpeg

Videoto koe mi ja prodade:

 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Има ли некој порачувано игри од странство? Знаете ли некој добар сајт?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
New babies

IMG_1721.jpeg

Gloomhaven light verzija od ogromnata
RPG co-op campaign, edvaj cekam

Decorum za da ima za sto da se karame po doma

Decorum is a cooperative, hidden information game where you and your partner share the same objective: decorate your home in a way that makes you both happy. The problem is, different things make each of you happy and nobody says exactly what they need. Can you find a happy compromise, or is it time to move out?!
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
New babies

Прегледај го приврзокот 391561

Gloomhaven light verzija od ogromnata
RPG co-op campaign, edvaj cekam

Decorum za da ima za sto da se karame po doma

Decorum is a cooperative, hidden information game where you and your partner share the same objective: decorate your home in a way that makes you both happy. The problem is, different things make each of you happy and nobody says exactly what they need. Can you find a happy compromise, or is it time to move out?!
JotL е одлична игра, јас ја купив пред некој месец, во моментов сум на пола кампања :D
Оваа ми беше прва co-op/rpg/card-game, со друштвото не потсети на добрите стари world of warcraft времиња.
Поради неа сеа ќе ја земам и Arkham Horror LCG, која мислам дека овозможува уште повеќе customatiozations на карактерите.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
На ФБ и Инстаграм ми се појави реклама за Монопол дека ќе се пушта во продажба оргиналната верзија со човечето со мустаќите на кутијата верзија на македонски јазик. Вероватно земана е лиценца да биде како во оргиналот.



Дали ќе биде прилагодена за македонски пазар со македонски улици и други места не знам ама на страната на ФБ и Инстаграм имаат слики со места од Македонија.

Многумина ќе се бунат што е North Macedoniа пишано ама тоа е што е.

И кој знае колку поскапа ќе биде споредено со копиите што ги има веќе во Македонија.
 
Последно уредено:

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
319
Поени од реакции
271
Ако е квалитетна изработката секако дека ќе кошта
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
502
Поени од реакции
2.205
Каде се организирате? Јас се зачленив скоро у еден клуб каде што имаат и некои друштвени игри покрај другите активности, ама до сега само микадо, џенга, домино, шах (треба да научим), catan, uno (уште не разбрав точно како се игра правилно).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom