Борби со кучиња

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Како нема разлика бе Фантоме? Кај кучињата проста е работата-ако не се „мирисаат“ ќе се здават. Кое прво зацвили е лузер и автоматски другото се трга и е победник. Инстинктивно го прават тоа, наречи го природна борба за превласт.

Има кучиња што колку и да ги тераш нема да се здават.

Поената е што тие дегени с`скаат две невини створења и ги тераат да се изедат до смрт.

За второво си во право. Иначе имам гледано здивени кучиња да се убиваат, буквално. Ама кротки и мирни да ги тормозиш, не чини.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
За второво си во право. Иначе имам гледано здивени кучиња да се убиваат, буквално. Ама кротки и мирни да ги тормозиш, не чини.
Затоа и во првиот пост спомнав дека им даваат живо месо за да подиват. Во природни околности, ретко кое куче би убило друго.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Фантом споредбава со кучињата и боксерите ти беше многу повеќе од смешна, како може бе човек да споредиш со куче. Јес да постојат луѓе со мал IQ ама тие се знае каде се-во лудница.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Фантом споредбава со кучињата и боксерите ти беше многу повеќе од смешна, како може бе човек да споредиш со куче. Јес да постојат луѓе со мал IQ ама тие се знае каде се-во лудница.
Не споредив човек со куче, туку боксер со куче. ;)
И да, луѓето со толку низок IQ или се во лудница, или во ринг. :)
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Јас сум против борбите со кучиња.
Знам дека таквите луѓе што ти понудиле пари може и да навратат до кај тебе и да се обидат да ти го украдат кучето, затоа пази го. Како против нив, не знам дали законот ги влече, сепак може да се бележи како реметење ред и мир. Во случај на такво нешто ако барем двајца луѓе се почуствуваат загрозени од таквите активности може да биде покрената посериозна постапка против нив. Знам дека така нешто беше.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Сум гледал,сум прател и долготраен период на тренирање,здивување...подготвување за борба,сум против тоа
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па добро на што личи тоа?Да се искористуваат нелегално животни за пари.Пусто македонче,на се да наоѓало пари да се прават.
Луѓе кои го практикуваат тоа немаат со што друго попаметно да се занимаваат па ај,ќе "билдам" куче за да бидат највечи фраери у маало.
Бог да чува!
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
bratucetmi go sprema kuceto za borba no do sea ne sum bil na takvi borbi so kucinja, no imam zelba da vidam so sto se raspolaga vo skopje. sea moze ke me preplavite so "crveni" ili ke me demantirate no sakam da go vidam toa bezrazlika sto ke napisete....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
bratucetmi go sprema kuceto za borba no do sea ne sum bil na takvi borbi so kucinja, no imam zelba da vidam so sto se raspolaga vo skopje. sea moze ke me preplavite so "crveni" ili ke me demantirate no sakam da go vidam toa bezrazlika sto ke napisete....
Уште да бидеш срце и да кажеш каде ке биде таа борба. Па после доаѓа полиција, ги става во Идризово, и таму ги тера у мизерни услови сами да се тепаат.

Ма ич не ми е жал за условите у затвор. За такви луѓе не ни требаат услови.

Стварно немам доволно погрдни зборови за да го опишам овој дебилизам наречен Борба со кучиња.
Ама за такви луѓе имам срце и те како да ги повредам, па дури и беспомошно врзани. Еден гнев води кон друг, ама вреди.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Не споредив човек со куче, туку боксер со куче. ;)
И да, луѓето со толку низок IQ или се во лудница, или во ринг. :)
Не го вреѓај татко ми. :)
Целата поента на темава е то шо кучињава зато шо немет разум, се присилени да си нанесвет меѓусебни штети. Во боксот имат правила, техники, и милион други разлики. Преглупо е да споредвиш.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
bratucetmi go sprema kuceto za borba no do sea ne sum bil na takvi borbi so kucinja, no imam zelba da vidam so sto se raspolaga vo skopje. sea moze ke me preplavite so "crveni" ili ke me demantirate no sakam da go vidam toa bezrazlika sto ke napisete....
А може да не викнеш и нас да гледаме? Озбилна сум, би дошла. Бидејќи фино лепо си кажа дека ти е интересно, сигурно истото ќе го каже и братучед ти на чичко полицаец, да?
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
А ова што треба да значи?

Dog fighting is illegal in many countries.
СИгурно е грешка, но дали некој знае дали има дозвола за борба со кучиња во одделени држави? И ако воопшто ги има, кои се тие држави?

Исто прочитав и дека, оваа т.н борба, потекува од борбите со волца, но некои "луѓе" ја испробале и кај кучињата, и да, им се видела добра, како за заработка на пари!

Исто овие кучиња, се тренирани, уште од првиот месец, хранети се со многу јако, или живо месо, исто и психички мораат да се социјализираат, ги учат да бидат многу агресивни спрема секој, освен кон "тренерот".


Најпрвин овој "спорт" се појавил во Авганистан, но за брзо време бил забранет за употреба, биле донесувани големи судски расправии, и исто така, не само што билозабрането да се употребува во државата, забрането било и да се гледа.
Потоа продолжил да се шири и низ :
-Јапонија
-Јужна Америка
-Северна Америка
-Пакистан
-Русија
-Англија (за жал и ден денес, секјој ден се одржуваат вакви "натпревари", и да, има места во кои е дозволено од државата, за што? За мачење на животните и заработка на луѓето:tapp: )

Најчесто употребувани кучиња за овој вид борби :
(неколку видови на териери)







И еве неколку жални слики од самата борба :




Кучињата ако СЛУЧАЈНО преживеат после борбата изгледаат вака или вака.



Како е можно да има вакви луѓе бе? Нели имаат барем тронка жал? Нели и тие се души?


Жално луѓе, многу жално! Знае да биде многу потресна темава но, мора да ја согледаме вистината.



[Едит од Скул: последните слики ги ставив како линкови, не сака секој да види такви грозотии.]
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
А може да не викнеш и нас да гледаме? Озбилна сум, би дошла. Бидејќи фино лепо си кажа дека ти е интересно, сигурно истото ќе го каже и братучед ти на чичко полицаец, да?
ko sto znam ne sekoj prisustvuva na takvi borbi inace rado bi ve viknal, a ako tolku policijava se grizi za "kutrite mali" sto ne gi priberat ovie so mi setaat niz naselba i jadat starci i deca pred nekoj drug ne gi pribere na drug nacin. licno jas sum bil zrtva vo skolskiot dvor od copor kucinja i sea treba uste da gi zalam? ne.
ps: od slikite trebase da se razneznam?!......epa ne zapali kaj mene
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
И тебе нема да ти штети еден формат во тоа главата.

Срамота е да дозволуваме кучиња да се убиваат, не е човечки. Кучињата-скитници што те нападнале треба да бидат соберени од шинтер и соодветно згрижени. И бидејќи 3 кучиња те нападнале, сега треба да генерализираме за сите нив заедно и да не ги жалиме? Не ти сече брат, ама тоа е.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
ko sto znam ne sekoj prisustvuva na takvi borbi inace rado bi ve viknal, a ako tolku policijava se grizi za "kutrite mali" sto ne gi priberat ovie so mi setaat niz naselba i jadat starci i deca pred nekoj drug ne gi pribere na drug nacin. licno jas sum bil zrtva vo skolskiot dvor od copor kucinja i sea treba uste da gi zalam? ne.
ps: od slikite trebase da se razneznam?!......epa ne zapali kaj mene
Ова е уште еден доказ за човечката негрижа за неговиот најдобар пријател кучето ти што мислиш од каде тие кучиња по улиците тоа е како резултат на оние луѓе кои земаат кучиња и после ѓи истеруваат на улица и нормално кучињата отфрлени од човекот си имаат свои инстинкти се групираат и се бранат а во нашата државичка нема институции за заштита на кучињата како што има на западот.Најомилена емисија на Енималс планет ми е зоополицајци погледнете ја некогаш и ќе видите како се третираат луѓето што тренираат кучиња за борби или оние кои не ѓи чуваат правилно нивните миленици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom