Бол на Брач

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Со 394,6 км2 Брач е најголемиот далматински остров и трет по големина на Јадранот. Во Брач има повеќе од 20 населби, а меѓу туристите најпознато место е Бол.
Името Бол е добиено од латинскиот назив vallum што значи "погреб" или "земјен бедем".Бол е најстара крајбрежна населба. Се наоѓа во средишниот дел на јужната страна од островот Брач, протегајќи се неколку километри низ морскиот раб. Место изградено од камен и мермер во кое сеуште живее рибарски дух и преполно со стари куќи и згради.

Некогашната рибарска населба, денес претставува БИСЕР на хрватскиот туризам, кој може да смести 10 000 туристи. Со својата убавина, бројните плажи, културни содржини, гостољубивост и квалитетно сместување, хотелско и приватно (апартмани и вили), Бол е прекрасен избор за вашиот одмор.
Западно од Бол, се наоѓа едно од најголемите и најубавите природни атракции на Јадранско Море – плажата Златен 'рт, уникатен географски феномен кој секогаш ги остава туристите без здив. Како што велат мештаните на Бол “ Мало место за голем одмор”.


Плажата Златен 'рт се пружа речиси половина километар во синото море. Поради морските струи и бранови се менува врвот на плажата. Покрај големиот број ресторани и кафичи, во централниот дел на плажата постојат и стогодишните борови дрвја кои во жешките летни денови обезбедуваат засолниште од топлото сонце.

Сте го посетиле ли Бол? Како се движат цените за престој, храна? Каков е ноќниот живот?Сите впечатоци, искуства и коментари се добредојдени :pipi:
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.982
Поени од реакции
1.607
Бев пред две години, али со брод на еден ден. Од Хвар со брод до таму. Преубаво е, бевме на истат плажа од шестата слика. И памтам од десната страна дуваше мноогу ветер а од другава не.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.396
Поени од реакции
588
Јас бев. Супер си е за одмор. Ноќен живот речиси и да не постои, нема дискотека, нема гласна музика, ама има многу фини ресторани покрај самото море. Цените за смештај се движат од 30 евра за соба а двајца па нагоре, студијата почнваат од 40. Скапичко е малку за наш стандард, туристите се генерално италјанци, германци, австријци па на нив им е ок. Ако ви треба повеќе инфорамции пишете ми.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.985
Поени од реакции
5.027
Преубав е.Скапо малце нормално,хрватите имаат поголем стандард од нашиот,плажата е прекрасна,има доста млади,претежно германци и италијанци,има и доста топ- лес девојки :D
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
Бев таму едно лето пред 6-7 години на одмор, океј е, само ептен скупо беше маму им :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.127
Поени од реакции
5.101
Сум бил 2 пати таму,додуше скроз на другата страна на островот (кој е еден од најголемите на Јадранот) во Сутиван.Како и да е Бол не се пропушта кога се иде натаму.
Златни рт е феноменално место.На едната страна шиба јак ветар и има огромни бранови (како дете тоа ми беше уживанција),а другата е ептен мирна и многу длабока (за мене лично срање).Има доста нудисти ваму кај што шиба и тие се повнатре накај копното.

Друго нешто не памтам бидејќи не сум бил едно 9 години натаму,а и тоа беше смао не еден ден колку да се отиде на плажата.


п.с Островите се секогаш поскапи од копното,освен Дубровник и можеби Опатија и тој дел секако.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.786
Поени од реакции
4.075
Бол по местово!
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
525
Местово е лудница, почнувајќи од најголемата плажа, Златни Рат, каде што има мнооогу гужва, па после неа следуваат неколку плажи, сите сместени како во мали заливчиња, и се помали, се до последната и најмалата каде што си уживаат нудисти :D Скапичко е малку за наши стандарди, нема дискотеки галама, гласна музика, мирно е местото буквално за одмор создадено. Фотки од мене у продужетак :D

DSC00339re.jpg DSC00452.jpg DSC00503.jpg 120729_150236.jpg 120728_193851.jpg 120729_151630.jpg 120728_141007.jpg DSC00374.jpg 120730_062650.jpg
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.778
Поени од реакции
8.659
Ајде кој е за од септември, се гледаме на Боловаќа.
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Планирам да одам од 20,07 до 30,07 , Макарска, има понуда за 200еур 9 нокевања во приватен смештај со вклучен превоз, ште колку ЕУР би ми биле потребни ако во пресметката ги ставиме просетките и патувањата до островите + Сплит а може и Дубровник ?
 
На врв Bottom