Болки во грбот од премногу време пред PC

Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Било каква физичка активност доколку можеш по пола саат - саат во денот.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Имав (имам) сличен, ако не и ист, проблем како твојот.
Работев на брод како ретушер и едитер на фотки, така да ми се сведуваа и до 12 саати на столица, која еве, остави последици.
Ако се фураш дека нешто ти се дешава со кичмата, направи рентген, чисто ради контрола. А после тоа совет со ортопед. Јас тоа го направив кај Толовски во Скопје, и се разјасни тогаш дека кичмата и пршлените ми се во ред, само што мускулите ми атрофирале после толку кмичење пред монитор.

Овие ти се оснивни вежби за по дома кои ќе ти помогнат со мускулите. Секој ден ако имаш време да одвоиш, прави ги, помагаат. Или секој втор ден, се додека имаш некаков континуитет. И обични стомачни прави си, и тие го затегнуваат грбот.

И обавезно столица за пред компјутер, ако проаѓаш многу време таму ти треба квалитет на кој ќе го потпреш грбот. Јас ја земав оваа и сум презадоволен. И на тркала е. Додека е на тепих, се си е супер, само не ја ставај на паркет/ламинат.
 

Attachments

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Имав (имам) сличен, ако не и ист, проблем како твојот.
Работев на брод како ретушер и едитер на фотки, така да ми се сведуваа и до 12 саати на столица, која еве, остави последици.
Ако се фураш дека нешто ти се дешава со кичмата, направи рентген, чисто ради контрола. А после тоа совет со ортопед. Јас тоа го направив кај Толовски во Скопје, и се разјасни тогаш дека кичмата и пршлените ми се во ред, само што мускулите ми атрофирале после толку кмичење пред монитор.

Овие ти се оснивни вежби за по дома кои ќе ти помогнат со мускулите. Секој ден ако имаш време да одвоиш, прави ги, помагаат. Или секој втор ден, се додека имаш некаков континуитет. И обични стомачни прави си, и тие го затегнуваат грбот.

И обавезно столица за пред компјутер, ако проаѓаш многу време таму ти треба квалитет на кој ќе го потпреш грбот. Јас ја земав оваа и сум презадоволен. И на тркала е. Додека е на тепих, се си е супер, само не ја ставај на паркет/ламинат.
Благодарам.

Делот каде што седиш се мрда лево десно?

Тоа со тркалата се средува.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Ако е можно купи си лаптоп и работи со лежење или од фотеља. И јас имав ист проблем пред да го купам лаптопот.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Имам и лаптоп, така да како привремено решение почнав да работам стоечки, на свое импровизирано Standing Desk. Му врзав маус и тестатура, па стоечки работам на него. Кога ке ме заболат нозете седнувам пак на бирото.

Имам работено и лежечки али шознам... ваљда е поздраво стоечки? :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Имам и лаптоп, така да како привремено решение почнав да работам стоечки, на свое импровизирано Standing Desk. Му врзав маус и тестатура, па стоечки работам на него. Кога ке ме заболат нозете седнувам пак на бирото.

Имам работено и лежечки али шознам... ваљда е поздраво стоечки? :D
има добра терапија
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Имам и лаптоп, така да како привремено решение почнав да работам стоечки, на свое импровизирано Standing Desk. Му врзав маус и тестатура, па стоечки работам на него. Кога ке ме заболат нозете седнувам пак на бирото.

Имам работено и лежечки али шознам... ваљда е поздраво стоечки? :D
Нормално дека е поздраво стоечки, ама физички ке си поизморен него релаксиран.
Ако можеш да работиш на лаптоп би ти препорачал вакво нешто:


Го користам повеќе од пола година и болки во грбот сум немал. Маана е што ке осетиш вкочанетос во нозете ако го користиш без престан повеќе часа. Искрено незнам дали е поздраво од столица или не, ама мене ми е многу по комотно.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Според сите истражувања што деновиве ги направив, најздраво е да се работи стоечки, и седечки, но комбинирано. Да не си на нога цело време, и да не си седнат цело време. Како за почетник.

Инаку, најздраво е да стоиш, но цел ден неможеш. Па затоа најдов човек да ми изработи standing desk по моја мерка и дизајн, а исто и бирото на кое што ќе седам ќе биде направено по мерка (според тоа колку сум висок)

Од сега натаму, нема веќе лежење на столот. Абе да не е за подрек, 2 дена работам исправен под прав агол, и стоечки искомбинирано, веднаш ми е подобро.

Инструкции за работење седечки и стоечки. Само види ја сликата, и доволно е.

Среќа имам брат во Англија, па од Амазон ќе ми го порача и ова, што е исто испитан метод значително да ти се намали заморот од работење стоечки подолго време, како болење на пети, попуштање вени, или незнам уште што не. Плус планирам некакви ортопедски влечки да носам.

Плус пилатес топка за седење дури сум на биро.
Плус вежби, истегнување, ако имам време и теретана, плус кошарка ќе продолжам да си играм што можам повеќе редовно.[DOUBLEPOST=1522356416][/DOUBLEPOST]BONUS: Заштита за очи: Blue Light Filter наочари (користам Hoya и сум презадоволен) + f.lux овие две работи ми го променија животот на подобро.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Здраво. Некој што носи појас за 'рбет ако може да ми препорача некаков? Со години имам кифоза и сколиоза, носев појас од ортопед земен, ама некако воопшто нр ми помага. И никаков ефект нема кога седам, пак сум цела наведната и искривена.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Здраво. Некој што носи појас за 'рбет ако може да ми препорача некаков? Со години имам кифоза и сколиоза, носев појас од ортопед земен, ама некако воопшто нр ми помага. И никаков ефект нема кога седам, пак сум цела наведната и искривена.
пробај со вежби да се зацврстиш
https://youtu.be/dLNHMR2BOqs
имаш голем број видеа, сигурно ке најдеш некои што ке можеш да ги правиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Масажа , помага за болки во кичма и на грбот
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Вежбање - како и, Колаген, хијалурон, д3, к2 мк4, борон, магнезиум.
Дали некој го има пиено овој Колаген
и дали имал ефект?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дали некој го има пиено овој Колаген
и дали имал ефект?
Ок е, ништо посебно, горенаведните како комбо се прилично силни.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Вчера при спиење наеднаш ми се јави болка во горниот дел од левата страна на грбот и тоа при силно искашлување...

Јас особено навечер последниве месеци имам често кашлица... Воопшто тутун во животот немам запалено...

Најчесто сега ме боли при искашлување и при станување од кревет...

Во што може да е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom