Болка во брадавици при вежбање

Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Ме болат брадавиците кога трчам и кога дигам тегови. Некој поискусен да ми каже како да го решам проблемов. Знам дека е смешно, но ве молам без тролање :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Всушност ова е честа појава, "Known as fissure of the nipple or “jogger’s nipple”
Најчесто е затоа што облеката што ја носиш при вежбање не ти одговара. Се препорачува да носиш синтетичка облека наместо памучна и поширока. Ако имаш крв/напукната кожа тогаш намачкај го местото со вазелин или слична мрсна крема за да заздрави.
Исто така можеш да ги заштитиш брадавиците со широк фластер.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Всушност ова е честа појава, "Known as fissure of the nipple or “jogger’s nipple”
Најчесто е затоа што облеката што ја носиш при вежбање не ти одговара. Се препорачува да носиш синтетичка облека наместо памучна и поширока. Ако имаш крв/напукната кожа тогаш намачкај го местото со вазелин или слична мрсна крема за да заздрави.
Исто така можеш да ги заштитиш брадавиците со широк фластер.
Напротив , треба да се избегнува синтетика .

Може да си купиш павловичева , а и фластер исто може да ставиш.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Напротив , треба да се избегнува синтетика .

Може да си купиш павловичева , а и фластер исто може да ставиш.
И мене тоа ми беше логично и побарав на гугл да се осигурам и пишав тоа што видов. Сега разгледав повеќе и одговорите се мешани. Ама коа ќе видиш сите спортски брендови произведуваат облека за вежбање која е синтетика а не памук, така да... Последно прочитав ова со малце објаснување:


Choose Your Workout Clothes Carefully
Since jogger's nipple starts with sweating, it's important to choose the shirts or vests you wear carefully. Shirts made from nylon or heavy cotton increase the risk of jogger's nipple since they keep sweat and moisture close to the body and jogger's nipple starts with chafing. You should choose shirts and vests made from synthetic fabrics that whisk moisture away from the body.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
За мене тоа е тотално погрешно , бидејќи синтетиката не впива пот па иритацијата е поголема . Но држи и тоа дека ако е памук тогаш потта се задржува па иритира.
Во секој случај ова треба да се третира и целосно да се излечи пред да се продолжи со тренинг.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ме болат брадавиците кога трчам и кога дигам тегови. Некој поискусен да ми каже како да го решам проблемов. Знам дека е смешно, но ве молам без тролање :)
Драј фит облека и немаш мака. Немој со синтетика/памук зошто од пот натежнува маицата и ствара триење на самите брадавици кои се осетливи а солта уште толку (буквално) додава сол на рана.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Купив 100% памучни маици од Стружанка за вежбање мислејќи дека тоа е најдобар материјал ама очигледно сум грешка. Ќе пробам со фластер и ќе мачкам нешто ама вазелин ми е срам да побарам во аптека (да не мислат дека ќе користам за анален :)). Ако има некоја друга мрсна крема да препорачате? Инаку не крварам, само боли кога трчам и кога вежбам гради во теретана. Во меѓувреме ќе ставам фластер.


Фала на сите
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Купив 100% памучни маици од Стружанка за вежбање мислејќи дека тоа е најдобар материјал ама очигледно сум грешка. Ќе пробам со фластер и ќе мачкам нешто ама вазелин ми е срам да побарам во аптека (да не мислат дека ќе користам за анален :)). Ако има некоја друга мрсна крема да препорачате? Инаку не крварам, само боли кога трчам и кога вежбам гради во теретана. Во меѓувреме ќе ставам фластер.


Фала на сите
Се користи за многу повеќе работи вазелинот, не се срами :)

Иначе, купи си драј фит, можеш да најдеш за 500-600 денари, батали фластери масти курци палци, најсериозно. Ако си поситен ќе ти ја дадам јас мојата маица од Виз Ер пошто ми е мала а и малку фегетска боја опнале сфе им ебам :D
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
32
Поени од реакции
18
купи си драј фит, можеш да најдеш за 500-600 денари од каде може да се купи?
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Овие драј фит маици ги има во спортски продавници? Гоогле ми покажува линк од Најк.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Синтетичките маици ми се најглупави, не знам како ги носат спортистиве. :popce:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не знам како се чудите за синтетички маици. Ко демек коа ќе каеш “синтетика“ готово тоа е еден тип на синтетичка маица и ужасни се ради тоа сите. Не зборете на празно, памук е ужас за спортување, синтетика е боље избор АМА синтетичка специјализирана маица не било кое синтетичко гомно од шутка. Ко шо ти рекоа, драј фит маичка или реално било која маичка од спортски бренд (за спортување, не за искачање) пошто знаат што праат. Фластери реално не се опција ако си вунест.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
За мене тоа е тотално погрешно , бидејќи синтетиката не впива пот па иритацијата е поголема . Но држи и тоа дека ако е памук тогаш потта се задржува па иритира.
Во секој случај ова треба да се третира и целосно да се излечи пред да се продолжи со тренинг.
Синтетиката има напредувано мнооогу, не сме 1970година. Денес во било која пригода попрво би вежбал во спортска синтетска мајца наменета за тоа отколку во памучна. Ваквите мајчки и полесни се на телото, помалку потат и телото лесно се суши зошто вентилираат. Pro Touch имаат прифатливи цени за вакви мајчки или со Nike никогаш нема да згрешиш.[DOUBLEPOST=1439506027][/DOUBLEPOST]
Фластери реално не се опција ако си вунест.
Се бричиш првин :D[DOUBLEPOST=1439506192][/DOUBLEPOST]
Ме болат брадавиците кога трчам и кога дигам тегови. Некој поискусен да ми каже како да го решам проблемов. Знам дека е смешно, но ве молам без тролање :)
Вежбај во компресиона мајца или примени го трикот со фластери.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
И јас имам ама не е од тоа предизвикана него градите ептен почнаа да ми се развиваат и од секојдневно вежбање. Иначе јас се носам памучно и немам никаков проблем ама случајно ја видов темава па ќе пробам наскоро и вашите совети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom