Боливија, првата цивилизирана земја

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Bolivija postaje prva država koja će zemlji dati podjednaka prava kao i ljudima


U Boliviji priroda će dobiti pravo na svoj ciklus bez ljudskog utjecaja, pravo na čistoću i pravo da se nad njom ne vrši genetski inženjering.

Bolivija donosi zakon o "Majci Zemlji" (španjolski: "La Ley de Derechos de la Madre Tierra") koji će zemlji dati podjednaka prava kao i ljudima.

Za vladu ove progresivne južnoameričke države, novi zakon - jedinstven takve vrste u svijetu - važan je korak u promociji očuvanja zemlje i prirode od uništenja i zagađenja.

Putem novog zakona država će moći nadzirati cjelokupan rad industrije i njen utjecaj na prirodu.

Nadalje, prirodi će se dodijeliti 11 posebnih prava koja, između ostalog, uključuju:
- pravo na život i postojanje
- pravo na vitalni ciklus bez ljudskog utjecaja
- pravo na čistoću zraka i vode
- pravo da se stanice i struktura prirode ne mijenja genetski
- pravo da se na prirodu ne utječe velikim mega-razvojnim projektima koji uništavaju balans ekosustava i svog života u njemu
Vođa partije "pokret prema socijalizmu" i predsjednik Republike Bolivije, Evo Morales, povodom donošenja novih zakona istaknuo je:"Ukoliko želimo sačuvati ljudski rod, moramo sačuvati planetu. Time bi se trebale baviti sve članice UN-a."

Vanjski ministar David Choquehuanca također se osvrnuo na nove zakone i pritom rekao: "Naši djedovi naučili su nas da smo svi mi velika obitelj, zajedno s biljkama i životinjama. Mi, autohtoni narod Južne Amerike, svojim vrijednostima možemo pridonijeti rješavanju problema energije, klime i prehrane"

Boliviju od 2005. vodi Evo Morales, prvi vođa jedne Južnoameričke države koji pripada autohtonom narodu.
Sudjelovao je na predsjedničkim izborima 2005. godine i dobio je apsolutnu većinu glasova. Rođen je 26. listopada 1959.
Po ideologiji je ljevičar i zalaže se za uvođenje socijalizma u cijelu Južnu Ameriku. Od početka političkog angažmana također se istaknuo i kao veliki ljubitelj i borac za očuvanje prirode.

Преземено од:
http://www.advance.hr/vijesti/bolivija-postaje-prva-drzava-koja-ce-zemlji-dati-podjednaka-prava-kao-i-ljudima/

Пример за сите и за ЕУ и НАТО.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....искрено се надевам дека нема да остане прва и последна
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
да употребувам гугл транслејт .. ме мрзи такада или преведи или ... ПРЕВЕДИ
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Е добро де,ако не знаете хрватско-српски утепајте се.Или ајде шерифи ќе изиграваме.

Инаку информацијава пред неколку недели ја прочитав и се воодушевив.Секоја чест за претседникот.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Пример за сите и за ЕУ и НАТО.
Ова им е нив добар пример ама за игнорирање. Тотално од секундарна важност им е природата и земјата исто како и луѓето. Во потрошувачки и комерцијалистички општесва каде капитализмот од срж го уништи поимот човек, само во оние места на светот кои глупите и дрски амери се осудуваат да ги наречат трет свет има вакви неверојатно благородни потези. Таму домородците размислуваат на поинаква фреквенција и не гледаат на се преку аналогија на пари, всушност и многу малку го вреднуваат материјалното. Исто како и сите развиени цивилизации со богата култура од антика до денес... барем додека не се судреле со некоја "демократија".
Ова општество денес што го гледаме како најцивилизирано е тотална перверзија и личи на се само не на цивилизација и очигледно е неодржливо ако продолжи со тоа темпо.
Затоа секоја чест за Боливијците, навистина најцивилизирана земја во овој денешен хаос.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Е добро де,ако не знаете хрватско-српски утепајте се.Или ајде шерифи ќе изиграваме.

Инаку информацијава пред неколку недели ја прочитав и се воодушевив.Секоја чест за претседникот.
Ако не си забележал ова е МАКЕДОНСКИ ФОРУМ.
ПРАВИЛАТА се напишани да бидат прочитани од ВАС!
На форумов седите 24/7, а сепак незнаете како треба и како функционира еден форум
Без навреда, но форумов почнува да ја губи својата "боја"
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ако не си забележал ова е МАКЕДОНСКИ ФОРУМ.
ПРАВИЛАТА се напишани да бидат прочитани од ВАС!
На форумов седите 24/7, а сепак незнаете како треба и како функционира еден форум
Без навреда, но форумов почнува да ја губи својата "боја"
Како и да е не си ти компетентна за тоа дали темата требало да седи или брише.
 
M

Mussolini

Гостин
Е добро де,ако не знаете хрватско-српски утепајте се.Или ајде шерифи ќе изиграваме.

Инаку информацијава пред неколку недели ја прочитав и се воодушевив.Секоја чест за претседникот.
јас прво тебе ке ти кажам да се отепаш оти не се пише деТчко туку дечко... ак знаеш да преведеш, од ко ке прочитап тава шо ти пишам кликни на Одговори и почни да стракаш на тоа тастатурата а ако не, губи се.. и никој не изиграва шериф туку ти ак знаеш да пишеш и читаш српско хрватски, јас не знам а до душа не ми ни треба...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
јас прво тебе ке ти кажам да се отепаш оти не се пише деТчко туку дечко... ак знаеш да преведеш, од ко ке прочитап тава шо ти пишам кликни на Одговори и почни да стракаш на тоа тастатурата а ако не, губи се.. и никој не изиграва шериф туку ти ак знаеш да пишеш и читаш српско хрватски, јас не знам а до душа не ми ни треба...
Добро утро.
Eве да почнам во твој стил така.Прво,пукај си во главата,се пише ’’тоа’’ а не тава,тенџере и сл.И се пишува ’’ако’’,а не ’’ак’’,акмак низаеден.Ајде сега фуцк офф.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Е добро де,ако не знаете хрватско-српски утепајте се.Или ајде шерифи ќе изиграваме.

Инаку информацијава пред неколку недели ја прочитав и се воодушевив.Секоја чест за претседникот.
Не се праиме шерифи, ама вчера една тема ја фрлија во канта поради напишано на бугарски, ајде сеа кажи ми зошто да не важи и за ваа?

И плус, се кладам дека пола и повеќе кога ќе го видат воа ќе им се одмили да читаат..
 
M

Mussolini

Гостин
Добро утро.
Eве да почнам во твој стил така.Прво,пукај си во главата,се пише ’’тоа’’ а не тава,тенџере и сл.И се пишува ’’ако’’,а не ’’ак’’,акмак низаеден.Ајде сега фуцк офф.
прво информирај се околу дијалектите а после ела и треси зелени на форумов... колку да ти створам една идеа гледајки оти си глуп, се работе за струмички дијалект... а сега, оди ВОНКА и играј си со снегот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom