Болести и состојби на јазикот

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Покрај забите и гингивата кои се неминовно битни јазикот е исто така битен сегмент од оралната празнина во смисла што можеме да извршиме самопреглед како на цела орална лигавица така и на јазикот со цел пронаоѓање промени, во бојата, елевации (издигнувања) итн...
Болестите на јазикот можат да бидат наследни за кои нема да пишам нема да ги набројам бидејќи често се појавуваат со поедини синдроми (и смета дека не е релевантно да стане до толку збор) и не се патогномонични (патогномонично значи карактеристично за некоја состојба/болест - како што пародонталниот џеб е патогномоничен за пародонтопатија односно се јавува само кај оваа болест и со негово дијагностицирање сме поставиле веднаш дијагноза (најчесто) на пародонтопатија). Со дијагностицирање на развојните аномалии на јазикот може да допринесеме до дијагноза на некои од синдромите (генетски-пример кај Даунов синдром макроглосија - зголемен јазик).

Поважни се стекнатите состојби на јазикот односно воспалителните промени.
Глоситис (glossitis) зе воспалителни промени и главно се манифестираат како делумен или целосен недостаток на папилите односно на јазичниот покривач. Причините се бројни да не трауматизирам. Може да се појават како резултат на хронична траума (некои остри рабови на некоја реставрација - пломба или некој заб кариозно деструиран итн како и некои дентални лекови), понатаму како резултат на нутритивен дефицит и хематолошки абнормалности (многу битно). Тука веднаш ќе ја спомнам дефицитот на некои од витамините од Б групата како причина за глоситис., поточно со појава на атрофија, црвенило и болка кои се типични. Понатаму дијабетесот и хроничната кандидијаза се поврзуваат исто со некои состојби како централна атрофија на јазикот или атрофичен глоситис итн...

Глоситис како реакција на одредени лекови исто така важно, глоситис како резултат на инфективни болести. Ова е за глоситите како воспалителни промени накратко.

Друг важен проблем кој исто спаѓа во оваа категорија на стекнати промени или состојби на јазикот се т.н. бели лезии на јазикот кај акутната пресудомембранозна кандидијаза, кај орален лихен рубер, леукоплакија итн...

Ligua geographica или мигрирачки глосит. Познат како географски јазик. Подолу ке има слика. Честа состојба. Се поврзува и со Helicobacter pylori односно пациенти позитивни на таа бактерија во желудникот често се пропратени со овој проблем на јазикот. Понатаму се појавува кај деца кои се во пролазен стадиум на имунодефициенција.

Има доста промени на јазикот кои можат на време да укажат промени кои се случуваат во остатокот на телото. Не спомнав за глосодиниа жарење и печење на јазикот исто феномен да го наречам ајде кој верувам дека некои го имате искусено а нема некоја посебна причина етиолошка за негово појавување за таа жаречка сензација. Подолу ќе следат интересни фотки со цел визуелизација за тоа колку е битно прегледот на јазикот и негово четкање дури ги четкаме забите. Тоа го потенцирам постојано.
1280px-Geographic_tongue_(cropped).jpg

Географски јазик баш така како да изгледа како географска карта по што го добил името. Ги забележувате црвените папили кои се елонгирани и хипертрофирани.
71899297_143720606994763_7321100879375892480_n.jpg 73094539_143720663661424_3853365201076224000_n.jpg 73302082_143720576994766_2123598415743942656_n.jpg 73475195_143720700328087_1807410207676956672_n.jpg 74229547_143720556994768_2403190444432293888_n.jpg 74338803_143720643661426_640576792897257472_n.jpg 74531975_143720526994771_809775440385277952_n.jpg 74614060_143720510328106_3185371647653707776_n.jpg 75252869_143720726994751_7432990171915616256_n.jpg 76900410_143720623661428_6166459425050591232_n.jpg
Опис на фотографиите со промените на јазикот напишани од лево а горе десно можните причини и поврзани системски состојби со промените на јазикот.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
...темава замре, ентузијазмот на членот се претвори во друга форма, ај малку да ја активирам можеби ќе добијам некое решение,
...поради ситуацијава со пандемијава се уште немам храброст да се јавам кај стоматологот, а на долниот среден заб имам забен каменец нафатено така да јазикот цело време ми притиска на тоа место и ми се создава бразда од оштрината на каменецот, како да го решам проблемот да не ми иде несвесно таму јазикот за да има такви намерни промени на него од притискање?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
...темава замре, ентузијазмот на членот се претвори во друга форма, ај малку да ја активирам можеби ќе добијам некое решение,
...поради ситуацијава со пандемијава се уште немам храброст да се јавам кај стоматологот, а на долниот среден заб имам забен каменец нафатено така да јазикот цело време ми притиска на тоа место и ми се создава бразда од оштрината на каменецот, како да го решам проблемот да не ми иде несвесно таму јазикот за да има такви намерни промени на него од притискање?
Ne zezas so prasanjevo:confused:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
...темава замре, ентузијазмот на членот се претвори во друга форма, ај малку да ја активирам можеби ќе добијам некое решение,
...поради ситуацијава со пандемијава се уште немам храброст да се јавам кај стоматологот, а на долниот среден заб имам забен каменец нафатено така да јазикот цело време ми притиска на тоа место и ми се создава бразда од оштрината на каменецот, како да го решам проблемот да не ми иде несвесно таму јазикот за да има такви намерни промени на него од притискање?
Земи малце шмиргла и зарамни го, штом немаш храброст да идеш на забар
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Ne zezas so prasanjevo:confused:
...јас никогаш не се зезам на тема „здравје“ најсериозна сум, па ете едно стручно прашање за @Munze, оти е негова темата нели, како да се снајдам и да импровизирам зашто не можам механички сама да го откачам каменецот,а јазикот цел ден на тоа место...
Земи малце шмиргла и зарамни го, штом немаш храброст да идеш на забар
...за шмиргла потребно е движење за да го зарамни забот, поради незгоден мал простор може да си ја зезнам гингивата и јазикот и пак да не го решам проблемот!

kamenn63_original.jpg zaben-kamen.png
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
...јас никогаш не се зезам на тема „здравје“ најсериозна сум, па ете едно стручно прашање за @Munze, оти е негова темата нели, како да се снајдам и да импровизирам зашто не можам механички сама да го откачам каменецот,а јазикот цел ден на тоа место...
Koga stanuva zbor za soveti I prasanja vo vrska so zdravjeto, ti si taa dobra doktorka koja ni odgovara na prasanjata, a sega ke gi zbunis lugevo na forumov.
Zarem Ima nesto ti da neznaes:(:confused::rolleyes:
A da zalepis mastika na na zabot!?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Koga stanuva zbor za soveti I prasanja vo vrska so zdravjeto, ti si taa dobra doktorka koja ni odgovara na prasanjata, a sega ke gi zbunis lugevo na forumov.
Zarem Ima nesto ti da neznaes:(:confused::rolleyes:
A da zalepis mastika na na zabot!?
... јас знам што знам, сакам да добијам негов совет што со забен каменец во домашни услови, го сака моето внимание по други теми, еве го добива тука!
Koga stanuva zbor za soveti I prasanja vo vrska so zdravjeto, ti si taa dobra doktorka koja ni odgovara na prasanjata, a sega ke gi zbunis lugevo na forumov.
Zarem Ima nesto ti da neznaes:(:confused::rolleyes:
A da zalepis mastika na na zabot!?
... не оди со лепена мастика „устата“ препознава храна и лачи нонстоп плунка, со што се зголемува саливацијата, а со тоа и работата на желудникот, една од најлошите навики воопшто е да се жвака мастика, зголемено лачење на плунка, оптоварување на вилицата, опасност на пломбираните заби да се откачат, а како производ има највише адитиви „Е “од сите други продукти!:(
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Не ја тупи, оди на заболекар.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
... јас знам што знам, сакам да добијам негов совет што со забен каменец во домашни услови, го сака моето внимание по други теми, еве го добива тука!

... не оди со лепена мастика „устата“ препознава храна и лачи нонстоп плунка, со што се зголемува саливацијата, а со тоа и работата на желудникот, една од најлошите навики воопшто е да се жвака мастика, зголемено лачење на плунка, оптоварување на вилицата, опасност на пломбираните заби да се откачат, а како производ има највише адитиви „Е “од сите други продукти!:(
Забен каменец во домашни услови? А во какви услови го сакаш. Се чисти професионално со ултразвучни инструменти на забарче. Или може сакаш во домашни услови да експериментираш. Не бива. Само немој да ми залепиш сега некои од тие народските лекови и раствори тинктури и што ти не знам веќе... Ќе ти го исчисти и крај. После внимавај си на хигиена и нессодветно реставрирани заби и други предиспонирачки фактори на кои може да се таложи плакче.
Автоматски споено мислење:

...јас никогаш не се зезам на тема „здравје“ најсериозна сум, па ете едно стручно прашање за @Munze, оти е негова темата нели, како да се снајдам и да импровизирам зашто не можам механички сама да го откачам каменецот,а јазикот цел ден на тоа место...

...за шмиргла потребно е движење за да го зарамни забот, поради незгоден мал простор може да си ја зезнам гингивата и јазикот и пак да не го решам проблемот!

Прегледај го приврзокот 265619 Прегледај го приврзокот 265620
Многу интересно зошто намјмногу се формира лингвално на долни заби и горе букално во предел на моларии.
Автоматски споено мислење:

...темава замре, ентузијазмот на членот се претвори во друга форма, ај малку да ја активирам можеби ќе добијам некое решение,
...поради ситуацијава со пандемијава се уште немам храброст да се јавам кај стоматологот, а на долниот среден заб имам забен каменец нафатено така да јазикот цело време ми притиска на тоа место и ми се создава бразда од оштрината на каменецот, како да го решам проблемот да не ми иде несвесно таму јазикот за да има такви намерни промени на него од притискање?
Ме дигна браво. Твоите теми се ос сештологија и секако дека ке побудат интерес. Оти многу експертски ги прајш. Со се слики и наоди од википедиа и било каде на иди.види.мк. Темата моја е од орална патологија предмет кој не развиен кај нас или во наето општество. ПОточно проблематиките и болестите за кои народот не е запознаен или е ама малку или воопшто не обраќа внимание. За болки во рамо и колено се први. Затоа темата замре не заради мене. Проблемот/ проблемите поточно што тука се опфатени ги има секој или барем некогаш се соочил.
Сакаш јазикот да го научиш да не ти иде несвесно таму? Ме дупиш. Ама ако интересно е. Ќе продолжиме. Какво притискање какви бакрачи. Штом имаш камен не си внимавала докторке на забалото оди на забарче/ Тоа е исто некој сега да дојде или некоја со 110 кила и да ми држи предавање за здравје. Едвај дише и се движи ќе ми зборува за добра исхрана правилен начин на живот и здравје. Др не се оставај со каменот извај го. Зошто така си се оставила. (мада не си ова е само вака нели да не замре темата а)
Пријатен ден ајде.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Забен каменец во домашни услови? А во какви услови го сакаш. Се чисти професионално со ултразвучни инструменти на забарче. Или може сакаш во домашни услови да експериментираш. Не бива. Само немој да ми залепиш сега некои од тие народските лекови и раствори тинктури и што ти не знам веќе... Ќе ти го исчисти и крај. После внимавај си на хигиена и нессодветно реставрирани заби и други предиспонирачки фактори на кои може да се таложи плакче.
Многу интересно зошто намјмногу се формира лингвално на долни заби и горе букално во предел на моларии.
Ме дигна браво. Твоите теми се ос сештологија и секако дека ке побудат интерес. Оти многу експертски ги прајш. Со се слики и наоди од википедиа и било каде на иди.види.мк. Темата моја е од орална патологија предмет кој не развиен кај нас или во наето општество. ПОточно проблематиките и болестите за кои народот не е запознаен или е ама малку или воопшто не обраќа внимание. За болки во рамо и колено се први. Затоа темата замре не заради мене. Проблемот/ проблемите поточно што тука се опфатени ги има секој или барем некогаш се соочил.
Сакаш јазикот да го научиш да не ти иде несвесно таму? Ме дупиш. Ама ако интересно е. Ќе продолжиме. Какво притискање какви бакрачи. Штом имаш камен не си внимавала докторке на забалото оди на забарче/ Тоа е исто некој сега да дојде или некоја со 110 кила и да ми држи предавање за здравје. Едвај дише и се движи ќе ми зборува за добра исхрана правилен начин на живот и здравје. Др не се оставај со каменот извај го. Зошто така си се оставила. (мада не си ова е само вака нели да не замре темата а)
Пријатен ден ајде.
... значи пак ќе повторам, во тема здравје никогаш не се зезам, па ниту виртуелно те цитирав тука оти имам проблем кој го забошотувам зошто уште немам храброст кај стоматолог поради коронава претежно се несовесни во стерилизација и дезинфекција,
некако санирам сама некои работи колку можам кога се работи за забите и усната празнина, да беше стоматолог не би требало да добијам ваков одговор, а можеби си некој млад стоматолог, ама и тогаш пак не би требало твоите почетоци да бидат на ваков начин кога некој те прашува за совет, можеби јас сум грешка можеби никогаш не си пишал дека си стоматолог, а тоа го напиша мислам гиговит членот, иако требаше барем нешто поспецифично да ме прашаш зошто се работи само за еден заб, освен „исчисти го“ каменецот тоа сите го знаеме, нели?
како и да е благодарам за одговорот,
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
... значи пак ќе повторам, во тема здравје никогаш не се зезам, па ниту виртуелно те цитирав тука оти имам проблем кој го забошотувам зошто уште немам храброст кај стоматолог поради коронава претежно се несовесни во стерилизација и дезинфекција,
некако санирам сама некои работи колку можам кога се работи за забите и усната празнина, да беше стоматолог не би требало да добијам ваков одговор, а можеби си некој млад стоматолог, ама и тогаш пак не би требало твоите почетоци да бидат на ваков начин кога некој те прашува за совет, можеби јас сум грешка можеби никогаш не си пишал дека си стоматолог, а тоа го напиша мислам гиговит членот, иако требаше барем нешто поспецифично да ме прашаш зошто се работи само за еден заб, освен „исчисти го“ каменецот тоа сите го знаеме, нели?
како и да е благодарам за одговорот,
Prvo nemoj da ja mesas koronata koja na site vi izvadi pamet i ne znam ustr kolku nema da vi e jasno sto tocno se slucuva. Nebitno ne sakam zatoa da odam vo taa nasoka. Zborot mi e ako imas problem so zabi ke si odis na stomatolog. I ne samo ti i ne samo kaj stomatolozi. Istoto vazi i za dr zdravstveni problemi. Stomatolozite si se zastiteni i pred ova ludilo narrceno pandemija. Zastiteni se i sega. Vprocem sekogas i postoese opasnosta i ke postoi kako za niv kako i za vas pacientite od hep B itn... Nikakva korona toa nemoze da go promeni. Taka da zivotot si tece i nema nemam hrabrost se raboti za oralno zdravje i itni slucai (ne za zabniot kamen) taka zboram opsto... I od taa gledna tocka kako i za celokupnoto zdravje morame da se grizime i da ne cekame bla bla sfati sho sakam da kazam... Taka da nesovesni so dez i ster. mozebi da ama dali istoto prasanje ste si go postavile pred ova? Bezbroj dr priciniteli poopasni i se pa ste znaeele pogotovo vie kako lekar pa ste odele na stomatolog. Toa e prvo.
Ne sum zabar. Vtoro. Ako si ti lekar a si togas ne bi trebalo sama da prevzemas saniranje kako sto kaza na sostojbi vo usna praznina i zabite itn... Za toa se odi na stomatolog. Kolku i da slusnes soveti i da najdes sama bilo kade i od bilo koj soveti za domasnk recepti shho ti ja znam veke sto nema da izleze koga covek sam probuva za bilo sho nesto nasebe duri i da e taka pak se odi na lekar. I da nemas maka pak se odi na lekar. Kontrola. Vo stomatologija najvazna e prevencija. Ti mi velis zaben kamen a probuvas sama nesto da saniras. Zabniot kamen se formiral pominalo poveke vreme mineraliziral, mozebi imas neasanirani zabi, nesoodvetno restavrirani, ponatmu da se utvrdi kako odrzuvas oralna higiena, sto koristits kako dopolnitelni sredstva za oralna higiena, mozebi imas kariozni destruirani zabi, mozebi ste nositel na fiksni izrabotki, imate halitoza, drug e problemot mozebi vo pozadina.... I za seto toa se odi na kontrola ednostavno se posetuva lekar.
Taka da imas clenovi tuka koi se pospecificni t.e. doktori vo ovaa oblast oni ke te nasocat najpravilno no sepak se odi i treba da posetite stomatolog. Obratete im se na clenovite koi ke vi kazat podetalno sto se slucuva itn..
A ako jas sum otvoril tema vo koja nema odg togas ne sum kriv. Taka me citiravte pa reagirav. Ne so tie recenici no bukvalno taka izgledase. Mozebi gresam ili gresno sum sfatil nebitno eve nema da repliciram poveke na nitu edno vase izlaganje vo nitu edna tema povrzana so zdravje ne sum soodveten toa da go pravam. Pozdrav.
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
48
Поени од реакции
56
...темава замре, ентузијазмот на членот се претвори во друга форма, ај малку да ја активирам можеби ќе добијам некое решение,
...поради ситуацијава со пандемијава се уште немам храброст да се јавам кај стоматологот, а на долниот среден заб имам забен каменец нафатено така да јазикот цело време ми притиска на тоа место и ми се создава бразда од оштрината на каменецот, како да го решам проблемот да не ми иде несвесно таму јазикот за да има такви намерни промени на него од притискање?
Ги исчитав и подолу напишаните коментари па сакав да се надоврзам за да си го решите проблемот. Прво мислам дека веќе е стабилна ситуацијата, стоматолозите одат на работа продолжија со работа пациенти доаѓаат, стоматолозите барем јас како што знам и кога бев баш во овој период вршат дезинфекција и на работното поле околу, стом. столица итн... и тоа после секој пациент. А за стерилизација тоа си беше исто како и пред пандемијата некои си користат влажна подобра е а некои сува во суви стерилизатори како и да е не мислам дека баш поради тоа би се насочиле како причина да не се оди или посетива стоматолог. Би ве советувал да соберете храброст и да посетите стоматолог.

По однос на проблемот. Посетата на стоматолог е добра од неколку причини. Забниот камен и да го имате ќе се исчисти но многу подобро е што по посетата ќе се утврди причината. Ќе се види целата состојба на забалото. Евентуално присутни кариозни маси. Ќе се направи нов преглед. Значи одите и за многу други работи. Не само за ситуацијата со забниот камен. Ќе се види начинот на одржување орална хигиена. Кое е нивото на плак акумулација. Присуство на остри рабови од несоодветно пломбирани заби. Така да добро е да се направи преглед детален и да си продолжите со одењето на стоматолог доколку сте го занемариле небитно дали досега поради ситуацијата.

Собирањето на минерализираниот дентален плак односно забен камен (калкулус) е токму најчест на лингвалната страна онаа свртена кон јазикот на долните заби и горе букално/вестибуларно во пределот на моларите/катниците. Таму се изводните канали горе на паротидната плунковна жлезда а долу на субмандибуларните/сублингвалните. Таму најчесто се формира забниот камен кој патем секогаш е покриен со дентален биофилм.

Мора да се отстрани и да е на едно место на еден заб на една површина лесно за 5-10 мин се остранува тоа сите го знаеме. Не е некоја процедура долга и тешка исто сите го знаеме. Но од аспект да се растерети гингивата која сигурно е инфламирана со присутно црвенило поради тоа то сепак врши забниот камен иритација. Па понатаму по неговото отстранување да продолжете со одржување на орална хигиена и со обраќање внимание на гингивата. Можеби ќе бидат потребни и водички за плакнење на уста. КОристење интердентални четки.
Автоматски споено мислење:

Ги исчитав и подолу напишаните коментари па сакав да се надоврзам за да си го решите проблемот. Прво мислам дека веќе е стабилна ситуацијата, стоматолозите одат на работа продолжија со работа пациенти доаѓаат, стоматолозите барем јас како што знам и кога бев баш во овој период вршат дезинфекција и на работното поле околу, стом. столица итн... и тоа после секој пациент. А за стерилизација тоа си беше исто како и пред пандемијата некои си користат влажна подобра е а некои сува во суви стерилизатори како и да е не мислам дека баш поради тоа би се насочиле како причина да не се оди или посетива стоматолог. Би ве советувал да соберете храброст и да посетите стоматолог.

По однос на проблемот. Посетата на стоматолог е добра од неколку причини. Забниот камен и да го имате ќе се исчисти но многу подобро е што по посетата ќе се утврди причината. Ќе се види целата состојба на забалото. Евентуално присутни кариозни маси. Ќе се направи нов преглед. Значи одите и за многу други работи. Не само за ситуацијата со забниот камен. Ќе се види начинот на одржување орална хигиена. Кое е нивото на плак акумулација. Присуство на остри рабови од несоодветно пломбирани заби. Така да добро е да се направи преглед детален и да си продолжите со одењето на стоматолог доколку сте го занемариле небитно дали досега поради ситуацијата.

Собирањето на минерализираниот дентален плак односно забен камен (калкулус) е токму најчест на лингвалната страна онаа свртена кон јазикот на долните заби и горе букално/вестибуларно во пределот на моларите/катниците. Таму се изводните канали горе на паротидната плунковна жлезда а долу на субмандибуларните/сублингвалните. Таму најчесто се формира забниот камен кој патем секогаш е покриен со дентален биофилм.

Мора да се отстрани и да е на едно место на еден заб на една површина лесно за 5-10 мин се остранува тоа сите го знаеме. Не е некоја процедура долга и тешка исто сите го знаеме. Но од аспект да се растерети гингивата која сигурно е инфламирана со присутно црвенило поради тоа то сепак врши забниот камен иритација. Па понатаму по неговото отстранување да продолжете со одржување на орална хигиена и со обраќање внимание на гингивата. Можеби ќе бидат потребни и водички за плакнење на уста. КОристење интердентални четки.

И доколку ми дозволите би ве прашал вас нешто бидејќи видов дека во доста теми во врска со здравјето сте активни сакам во друга тема поврзано е со Ковид ако може некои информации да ми дадете.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
... се додека стоматологот го става апаратот за светлосна полимеризација од уста на уста, без никаква заштита за една употреба, за мене е џабе цела стерилизација и дезинфекција на инвентарот и просторијата,

unnamed.jpg images.jpg

...се додека стоматологот со ракавиците на себе ми ги става во уста, па му ѕвони мобилниот, па се јавува и пак со тоа прстите во уста тргни маска, стави маска, правдајќи се дека нема доволно заштитен материјал, кој ми гарантира дека инструментите му се правилно стерилизирани временски како треба?
...секакви пациенти идат, зборувам за овој период со ова коронавирус што нема шала, ај порано ќе речеш освен херпес или некоја алергиска акна не може да те стрефне околу устата, за хепатит Б вирус, пак нема да се крвари при пломбирање,

para2.jpg

...инаку самосанацијата ми се состои со притискање на гингивата со што вршам мала дренажа највероватно од мал џеб каде се собра гној кај каменецот, плакнење со физиолошки и Хексорал раствор, а навечер мачкам гингивал гел, проблемот не бил каменецот туку тој почетен процес на парадентоза со воспалување на гингивата, па јазикот цело време таму притискаше,
благодарам за одговорот,
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
48
Поени од реакции
56
... се додека стоматологот го става апаратот за светлосна полимеризација од уста на уста, без никаква заштита за една употреба, за мене е џабе цела стерилизација и дезинфекција на инвентарот и просторијата,

Прегледај го приврзокот 266300 Прегледај го приврзокот 266301

...се додека стоматологот со ракавиците на себе ми ги става во уста, па му ѕвони мобилниот, па се јавува и пак со тоа прстите во уста тргни маска, стави маска, правдајќи се дека нема доволно заштитен материјал, кој ми гарантира дека инструментите му се правилно стерилизирани временски како треба?
...секакви пациенти идат, зборувам за овој период со ова коронавирус што нема шала, ај порано ќе речеш освен херпес или некоја алергиска акна не може да те стрефне околу устата, за хепатит Б вирус, пак нема да се крвари при пломбирање,

Прегледај го приврзокот 266302

...инаку самосанацијата ми се состои со притискање на гингивата со што вршам мала дренажа највероватно од мал џеб каде се собра гној кај каменецот, плакнење со физиолошки и Хексорал раствор, а навечер мачкам гингивал гел, проблемот не бил каменецот туку тој почетен процес на парадентоза со воспалување на гингивата, па јазикот цело време таму притискаше,
благодарам за одговорот,
Па вака сега, тоа точно ракавиците за мене но и сијалицата горе која целовреме ја насочува стоматологот за подобро визуелизација па ќе ја спушти па ќе ја подигне се многу голем извор на инфекција и зараза отколку инвентарот столицата или подот да речеме. Така и не учеа на факултет и тоа баш професорката по орална хигургија го потенцираше светлото кое десна рака нон стоп се фаќа се насочува подолу погоре а тоа буквално се одвива пред пациентот и тоа кога е со отворена уста. Јас досега кај стоматолозите веќе можам да кажам колегите немам забележано такво нарушување барем не пред мене во вид да работи сега па да му заѕвони телефонот мобилниот итн.. Но и те како имам забележано многу други поситни и позначајни недостатоци.

Стоматологијата е сведена на минимум кај нас. Вакви бизарни моменти за кои сте сведок ги има знам јас не негирам. Замислете додека одев на пракса лани стоматологот кој требаше да биде пример за мене и да ме научи нешто вадеше заб без ракавици. Знаеш дека крв му останување на прстите. Друга докторка исто додека бев кај нејзе, работи работи ќе дојди некој ќе направи пауза го паузира пациентот не оној кој дошол и нарушил ред наместо нему да му каже причекај или слично оди и се ракува со него запишува нешто као демек на тефтер овој кажува нешто моб број. некоја адреса нештп битно де во секој случај. Ете ова аналогно на тоа како да земе мобилен телефон па да јави исто е. Штом си ја нарушил работата а не си го завршил пациентот Значи сведок сум и на такви случаи. Се согласувам со се друго погоре наведено но така е. Инаку и пред пандемијата да не се лажеме секако дека си постоеше ризик. И тоа најповеќе од хеп Б. Оправдањето на било кој стоматолог дека немал крвава интервенција не оправдува ништо. Скоро секое пломбирање или скоро секаква интервенција еве да е и најобично чистење на забен камен оди со проследено крвававење. Стоматолозите работат во поле во орална празнина богато васкуларизирана и околу забите и скоро сите интервенции се крвави. И минимално да е сепак постои ризик. Значи ризикот си постоеше постои и сега. Мое е да ви кажам дека ситуацијата е таква каква е и дека нема назад. Мора да се продолжи. Сменете лекар направете нешто. Се додека сме на вакво ниво ние во нашата струка која е огромен извор на зараза еве ќе имаме вакви примери на размена и негативни искуства од одење на стоматолог. А без користење на кофердам како изолационо средство ништо не се прави.

Пародонтопатијата секогаш започнува со воспаление на гингивата. Ако сте над 30 години сигурно станува збор за хронична парадентоза. И не верувам дека само тој дел од забалото ви е проблем. Појдете на стоматолог направете нешто препорака по некој кој навистина работи добро и сигурно барем по овие протоколи или во оваа ситуација. Ќе ви се направи добар преглед на целото забало. Продолжете со тоа што го користете за да се смири гингивата и да се смири џебчето. Мијте ги сега забите 3 пати. Навечер убаво гингивал гелот ќе помогне. Би советувал и Индекстол доколку има стоматологот твој убаво намачкано на гингивата иделен е за овие ситуации. Парадентозата не се лекува. Што ние дојдеме до степен да во устата ни се формира забен камен па пародонтални џебови имаме проблем. Но некои се и подложни на заболувањето и покрај добро стекнатите навики на одржување орална хигиена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom