Болви и крлежи

Член од
7 септември 2016
Мислења
18.214
Поени од реакции
32.072
...болвите секогаш престојуваат на животно ( мачка, куче), а и неподвижните форми како јајца што една болва положува секојдневно по 40 мора да има животно каде ќе биде прикачено, може да се фрлаат од животното при чешање и најчесто е под завеси, теписи и седат така како јајца односно ларвата прераснува во зачаурена форма која излегува возрасна болва само и само ако има погодни услови ( 100 дена може да биде неактивна) т.е. со месеци чаурата може да биде ,,неактивна,, и формата на ларва сама одбира кога ќе се преобрази во возрасна болва, нели кога ќе има поволни услови за тоа...

сега ме чуди како може да немаш миленици дома да еднаш ,,се исчисти,,, па пак да се појават без некој да ги пренесе, највероватно тие ти се стари јајца кои поради добри услови го продолжија својот циклус до болва кој бил привремено прекинат, прво требаше една генералка со правосмукалка по сите ќошиња теписи да се усисат тие јајца и внимателно ќесата да се исчистат (скоро 50 % така ќе бидат остранети),или пак ти шета некое маче преку балкон во домот, но сепак мислам дека домот ти е ..заразен со неактивни форми кои сега во овој период на ладно во топло премин -пролет ќе се активираат !!!...инаку има многу врсти на болви ама ниедна не може да преживее на човек, туку само на милениците единствено само една болва Pulex irritans која се храни со човечката крв и живеат и кај милениците и кај човекот, налик на солза црни малечки паразити и самото каснување може да биде по целото тело и додека има ширење на црвенилото значи присутво и на алергиска реакција...мој совет е да го препуштиш сево ова на тие што имаат искуство односно имаат лиценца за такво истребување, затоа што примена на разни пестициди, отрови може да биде опасно за тебе и за децата, не превземај сама, оти не е во прашање една болва туку целосна наезда на поранешни јајца кои сигурно биле исфрлени во твојот дом од мачка или куче пред месеци кои парцијално ќе ти се активираат дури сега...

клик 1 !


клик 2 !
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.503
Luge strasno... Kukata ni e polna so bolvi. Nemame milencinja no ima nadvor sto ni setaat vo dvorot. Kukata e polna so bolvi a najstrasno e deka imam alergija od bolvite jas i moite dve deca 7 godisno i 7 meseci bebe. Celoto telo ni e crveno. Jas i 7 god pieme lekovi za alergija i celo vreme spieme kako mrtvi. Napravivme dezinfekcija i dezinsekcija no pak se pojavile. Sum slusnala za neopitroid no ne pomaga. Neostomosan veke mesec dena ja prskam kukata na sekoi 3 dena., pomaga no ako ja ostavas, 4 den se pojavuvat. 100 denari e edna ampula. po 6 ampuli na sekoi 3 dena se mnogu. Dali znaete nekoj insekticid sto deluje i na jajca- lavre. Ve molam pomognete ni so vasi iskustva!! Blagodaram
Етиолот е силен инсектицид и најверојатно би ги уништил болвите, но самиот по себе е силен отров и јас лично не би ти го препорачал во тој случај ако имаш мали деца кои често ќе бидат во контакт со тие површини каде е прскано, како и ако имаш домашни миленичиња. Затоа најдобро е да викнеш професионални служби кои се занимаваат со дезинфекција, дезинсекција и дератизација, да им го кажеш проблемот, па они најдобро би знаеле како да го решат. За фирми кои се занимаваат со тоа можеш да погледнеш тука. И отидете на дерматолог, нека ви даде подобри лекови против алергија. На пример Летизенот можеш да го испиеш кога сакаш во текот на денот и да не предизвика поспаност за разлика од Лоратадинот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.214
Поени од реакции
32.072
Лековите cetirizin (генерика) односно со фабрички имиња ,, Letizen- Krka, Cetirizin- Replek, Zyrtec- USB заедно со loratadin ( генерика) односно со фабрички имиња Loratadin Akaloid- Alkaloid, Loratadin Lek - Lek,Rinolan- Pliva, Pressing- Hemofarm спаѓаат во неседирачки антихистаминици - втора генерација ( но не во сосема исклучена седација, туку има мала инциденција на седација што секогаш пациентите треба да се предупредат да не управуват со моторно возило и машини) едни предничат дека цитиризинот нема воопшто,,спијачко,, дејство, а други го предничат лоратадинот дека нема ,,спијачко,,дејство, а и двата спаѓаат во втора генерациска антихистаминици со неседирачко дејство ( но инцидентно минимално присутно)...
 
Член од
8 ноември 2016
Мислења
12
Поени од реакции
0
Pocituvani, zedov neopitroid alfa protiv bolvi. Dali mislite deka e sretno za zdravjeto. Vo upatstvoto pisuva deka e, no vo zemjodelskata apteka mi vikaat ne e stetno. Se prska vo bolnica, vo kujni, vo ucilista... mi rekoa deka moze da prskam vo celata kuka, da izlezam okolu eden saat, posle da otvaram prozorci da se luftira i nisto drugo. Jas gi prasav dali moze da prskam i vo navlacite, mi rekoa da! No koga go procitav upatatvoto i pisuva deka e stetno!? Sto mi sovetuvate.Bas strasni ovie bolvi. Nikako daisceznat!!!!!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.672
Поени од реакции
6.373
Pocituvani, zedov neopitroid alfa protiv bolvi. Dali mislite deka e sretno za zdravjeto. Vo upatstvoto pisuva deka e, no vo zemjodelskata apteka mi vikaat ne e stetno. Se prska vo bolnica, vo kujni, vo ucilista... mi rekoa deka moze da prskam vo celata kuka, da izlezam okolu eden saat, posle da otvaram prozorci da se luftira i nisto drugo. Jas gi prasav dali moze da prskam i vo navlacite, mi rekoa da! No koga go procitav upatatvoto i pisuva deka e stetno!? Sto mi sovetuvate.Bas strasni ovie bolvi. Nikako daisceznat!!!!!
Прскај! Испрскај два пати, првиот пат со појак раствор, како што пишува во упатството, вториот за 10-тина дена. Јас го користам со години, превентивно, прскам еднаш напролет. Можеш да прскаш и по ѕидовите, плафонот, за пајаци, доколку се бели.
 
Член од
8 ноември 2016
Мислења
12
Поени од реакции
0
Прскај! Испрскај два пати, првиот пат со појак раствор, како што пишува во упатството, вториот за 10-тина дена. Јас го користам со години, превентивно, прскам еднаш напролет. Можеш да прскаш и по ѕидовите, плафонот, за пајаци, доколку се бели.
Fala vi mnogu za odgovorot. Dali moze da se spie vo sobata?? Dali treba posle prskanjeto da se mie sve? Strav mi e. Imam malo bebe a nemam kade da odam da spijam!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.672
Поени од реакции
6.373
Fala vi mnogu za odgovorot. Dali moze da se spie vo sobata?? Dali treba posle prskanjeto da se mie sve? Strav mi e. Imam malo bebe a nemam kade da odam da spijam!
http://moj.pet-centar.hr/Pitajte-nase-veterinare-Macke/Borba-protiv-buha-i-Neopitroid-Alfa-sredstvo-za-dezinsekciju-5944.html[DOUBLEPOST=1493648894][/DOUBLEPOST]Прсканото не би требало да се мие, за да делува отровот. Бидејќи живеам надвор од град, а тука има поинакви бубачки од градските, секоја пролет прскам по ивиците на подот и на плафонот. До сега не сум проветрувал нешто посебно и, не ми пречело за спиење.
Ме буниш бидејќи имаш бебе. Побарај на интернет или пиши му на производителот, да ти даде насоки
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Дечки помош
Имам мачорче и во последно премногу шета и се полни со болви. Го чистам со неопитроид, го капам, али повторно фаќа. Еднаш му ставив и ампула али никаков резултат немаше. Е сега сакам пак да пробам, така да која би ми ја пропрачале за најефикасна? Како се става, рутуал некој пред да му ја ставиме, дали да го пазиме да не се лижи на тоа место и сл? :D

Исто такаа, втор голем проблем е тоа што и дома имаме болви, моите скренаа кога видоа. Средство ефикасно за да се оттарасиме од нив испробано ефикасно? Полудев:place:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.503
Дечки помош
Имам мачорче и во последно премногу шета и се полни со болви. Го чистам со неопитроид, го капам, али повторно фаќа. Еднаш му ставив и ампула али никаков резултат немаше. Е сега сакам пак да пробам, така да која би ми ја пропрачале за најефикасна? Како се става, рутуал некој пред да му ја ставиме, дали да го пазиме да не се лижи на тоа место и сл? :D

Исто такаа, втор голем проблем е тоа што и дома имаме болви, моите скренаа кога видоа. Средство ефикасно за да се оттарасиме од нив испробано ефикасно? Полудев:place:
Прашај го ветеринарот дали ампулата Фронтлајн е само за кучиња или и за мачки, или дали евентуално има на Фронтлајн ампула за мачки. Моето куче со една таква ампула е покриено цела година. И никако немој со Неопитроид, можеш само да го отруеш.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Дали има некој искуство со болви во домот? Не чувам никакво домашно милениче, меѓутоа како за беља пред да одиме на одмор една мачка се имаше омачено кај мене во гаража со повеќе мали мачиња и ми беше жал да ги бркам, дури им ставив и млеко... Кога се вратив од одмор без да заприметам се наполнила цела шупа со еден куп болви, имам 5 годишно дете, си играло и најверојатно му се имаат закачено по алишта и на него и ги внесол дома... По нозете е цел искасан и он и јас, меѓутоа што е најтрагично гледам дека има болви и низ цела куќа... Ме интересира како би можел најбрзо да се спасам од нив ...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom