Божјиот план за бракот

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Даде јас за жените велам дека се паразити, а мажите со такви жени се п.. п... па... папучариии. :P
п.с Сакаш да ти ја местам Еленор, даде?
офтопик
Мислам дека Иблис и Еленор не е добра комбинација (женско женско)

на тема
машките односно женските работи се опшествена и кутуролошка категорија и зависат од многу фактори (традиција, религиозни верувања, услови на живот и слично)...тоа што во едно опшество е исклучиво машка работа во друго опшество може да биде исклучиво женска работа

точно е дека генетиката го прави своето и дека мажите се предиспонирани за одредени работи, а жените за други одредени работи, но тоа е само предиспозиција....со доволно воља жена може да работи било која машка работа и обратно

единствената работа која природата ја направила да се разликуваме е размножувањето....тука улогата е строго дефинирана и тоа треба да го почитуваме....да требало да биде поинаку сите би биле хермафродити
 
I

Iblis

Гостин
офтопик
се замолува гореповиканиот доколку е расположен/а да ни ја разреши дилемата....пред да стане трилема
Предлог за начин на разрешување на дилемата?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Предлог за начин на разрешување на дилемата?
Најдете се некаде, со пиво многу дилеми се разрешуваат... мислам дека и оваа одлично би се решила на тој начин :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Зошто Исус (јас) нема стапено во брак ако е божји план тоа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Зошто Исус (јас) нема стапено во брак ако е божји план тоа?
Не ја нашол својата подобра половина, затоа ;)
А и која би зела за маж некој како Исус, ако знае дека ќе умре на 33 години и кој постојано ќе биде на пат низ пустите предели во Јудеја и околината?:)
 
I

Iblis

Гостин
Nessa, abe mene mnogu mazi sakaat da me pridobijat, nemoj taka. Si imam strogi kriteriumi. :P
Iblis 2 meseci muabet mi prai po pp, ke odime na kafe nedelava, moze ke mi se svigja, moze ke bide (ne)srekjnikot :D
Е да, за кафето, заборавив да ти кажам. Не можам неделава -_-'
 

Kajgana Shop

На врв Bottom