"Божиќно примирје" - Вистинит настан од WWI

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
381
Поени од реакции
344
Божиќ примирје било серија на прекинување на огнот, што се одвивал по должината на Западниот фронт околу Божиќ 1914 година, за време на Првата светска војна. Вечер пред Божиќ и Божиќниот ден самоиницијативните германски војници ги напуштиле рововите и подале рака во меѓуровието наречено "Ничија земја" nа британските војници со порака "Среќен Божиќ" разменувајќи подароци, храна и сувенири. Четирите месеци поминати на пушкомет се прекинале в миг, и барем за истиот воскреснала човечноста.
Дошло до таму што на ничијата земја се играло и фудбалски натпревар.
Целата церемонија била прекината од врховните команданти поради страв од дезертирање на војниците од двете страни.

Christmas_Truce_1914.png

• За тие што ве интересира, останатите делови во барот препораки десно.

 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.156
Поени од реакции
5.130
Еднаш го направија дур не беа асално спукани.......после тоа на никој му нема ни текнато тоа божиќно примирје.
Додуше и тие од 1914 што тргнале во војна тешко да останале живи и после 4 години војна.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.425
Поени од реакции
1.461
го гледав целиот документарец и останав запрепастен
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
854
Поени од реакции
879
Абе сите се луѓе, никој не сака да војува, да гине. Убава приказна , се наежив.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Добар виц.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
Некаде прочитав дека Србите и Бугарите имале иста приказна. Тие ги напуштија своите ровови за Божиќ и се состана во ничија земја, време на Првата светска војна, Солунски фронт. Малку познатa приказна и не знам детали.
 
На врв Bottom