Божиќни/Новогодишни филмови

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.017
Поени од реакции
54.961
Знам дека е споменат 100 пати поназад, али за мене овој (И Сам Дома) ќе остане дефиниција за новогодишен/божиќен филм. Стив Мартин и Џон Кенди (y)


Песнава на крајот од филмот :place:

 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.891
Поени од реакции
5.055
Home Alone 1 и 2 ги имам на двд купени од улична тезга пиратски и тоа летен период :)

Јас иако повеќе сакам лето отколку зима сепак ваквите празници за мене се убав момент. Годинава некако празничната еуфорија слабо ја чувствувам.

Иако овој како и Home Alone изрепризиран доста пати на тв дури и на МТВ пред некоја година го утепаа од репизи сепак е интересен и доста добар за празниците.

Charlie and the chocolate factory
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
Не поминува Божиќ без Home Alone и Planes, Trains and Automobiles. Секоја година иста традиција. Ништо нема да ги замени овие два филмови.
Ееј фала што ме потсети на филмов, сум го заборавил. Одличен за овој дел од годинава, уживанција.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.891
Поени од реакции
5.055
Немора да се филмовите кој ги гледаме во зимскиве празници Божиќ и нова година со таква тематика во нив а сепак да се одлични за овие празници.

 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.002
Поени од реакции
16.508
Точно 11 од тука ги изгледав во декември. А и си ја прочешлував листата со гледани филмови на ИМДБ, па ги одвоив тие што ми текнаа дека се така нешто Новогодишни/Божиќни. :D Не сум баш речива, не знам како да опишувам филмови, па само ќе ви ги тупнам тука, за секој случај. :ROFLMAO: Од некои очекував многу повеќе, ради тоа што беа ептен предвидливи уште на почетокот претпоставував како ќе завршат, на некои се убив од плачење. Али у глобала повеќето ми се допаднаа. :D
 1. Meet Me in St. Louis (1944)
 2. Christmas in Connecticut (1945)
 3. It's a Wonderful Life (1946)
 4. The Bishop's Wife (1947)
 5. The Apartment (1960)
 6. A Christmas Story (1983)
 7. When Harry Met Sally... (1989)
 8. National Lampoon's Christmas Vacation (1989)
 9. Home Alone (1990)
 10. Home Alone 2: Lost in New York (1992)
 11. Groundhog Day (1993)
 12. The Ref (1994)
 13. 101 Dalmatians (1996)
 14. Home Alone 3 (1997)
 15. 102 Dalmatians (2000)
 16. How the Grinch Stole Christmas (2000)
 17. Bridget Jones's Diary (2001)
 18. Snow Dogs (2002)
 19. Home Alone 4 (2002)
 20. Love Actually (2003)
 21. Christmas in Boston (2005)
 22. The Family Stone (2005)
 23. Alvin and the Chipmunks (2007)
 24. Christmas in Wonderland (2007)
 25. Foster (2011)
 26. A Very Harold & Kumar 3D Christmas (2011)
 27. Christmas Cookies (2016)
Ми останаа уште 2 во фолдер, што ги немам изгледано, затоа не ги ставив во листава, ама ќе бидат и тие деновиве. :D Со оглед на тоа дека на сред Божиќ ми е испитна, па сакав пред време да ги изгледам оти после тешко. :P Толку од мене, пријатно. :D
 
На врв Bottom