Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ок, фала ви на сите за одговорите.
Само да напоменам, нема да идам во теретана, вежбам по дома со сопствена тежина и плус еднорачни тегчиња имам…
Малку рацете сакам да ги зголемам, ништо посебно или екстра.
За другото не му се секирам оти пливам секој ден…
Да не ти го кршам филмот, ама од пиење протеин раце нема да зголемиш. За малку зголемување раце да купуваш протеин ти е чисто горење пари. Да кажеше дека правиш сериозни тежински тренинзи секој ден во теретана и немаш можност/време за 5 цврсти оброци во денот, може и ќе имаше смисла муабетот.
Али ако ти прави мерак и ти дава мотивација, само напред.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Да не ти го кршам филмот, ама од пиење протеин раце нема да зголемиш. За малку зголемување раце да купуваш протеин ти е чисто горење пари. Да кажеше дека правиш сериозни тежински тренинзи секој ден во теретана и немаш можност/време за 5 цврсти оброци во денот, може и ќе имаше смисла муабетот.
Али ако ти прави мерак и ти дава мотивација, само напред.
Океј е… Знам дека не оди “правењето мускули” лесно…
Ама на толку редовно пливање, кога ќе се видам, посебно рацете.. грисинки!
Не дека нешто посебно сакам да се набилдам, ама се нервирам кога се гледам! Грб, рамења, делтоиди(посебно), се убаво, а рацете слаби!
И веќе кажав, проблематичен сум малце околу храната, па сумњам дека таму е проблемот. Не сум стрикно вегетаријанец, ама неможам месо да јадам освен пилешко, а и тоа тек така.
Треба малку и исхраната да ја средам знам, ама кога човек не јаде месо, риба…
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Океј е… Знам дека не оди “правењето мускули” лесно…
Ама на толку редовно пливање, кога ќе се видам, посебно рацете.. грисинки!
Не дека нешто посебно сакам да се набилдам, ама се нервирам кога се гледам! Грб, рамења, делтоиди(посебно), се убаво, а рацете слаби!
И веќе кажав, проблематичен сум малце околу храната, па сумњам дека таму е проблемот. Не сум стрикно вегетаријанец, ама неможам месо да јадам освен пилешко, а и тоа тек така.
Треба малку и исхраната да ја средам знам, ама кога човек не јаде месо, риба…
Не сакав да кажам дека не оди лесно правењето мускули. Сакав да кажам дека внесување екстра протеин преку суплементи без притоа да имаш специфичен тренинг наменет за хипертрофија нема да ти ги зголеми мускулите на рацете.

Нема врска тоа што не јадеш месо и риба. Кажи од што ти се состои тренингот моментално? Дали тренираш бицепс и трицепс по два пати неделно? Колку кг ти се тегчињата и колку серии и репетиции правиш? Кои вежби? Дали редовно се трудиш да го зголемиш отпорот/бројот на репетиции? Прво дај си одговор на овие прашања па после размислувај за суплементација.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
На Jeremy Ethier PPL програмата мислам дека е добра, на јутуб провери ја
Ка разгледав, не ме привлекува, нешто слично терам сега и мислам дека не ми е доволно.

Од овие подолу што ви изгледа подобро?

Screenshot_2022-08-14-12-42-01-018_com.google.android.apps.docs.jpg Screenshot_2022-08-14-12-42-11-747_com.google.android.apps.docs.jpg Screenshot_2022-08-14-12-41-54-065_com.google.android.apps.docs.jpg
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Ка разгледав, не ме привлекува, нешто слично терам сега и мислам дека не ми е доволно.

Од овие подолу што ви изгледа подобро?

Прегледај го приврзокот 341827Прегледај го приврзокот 341828Прегледај го приврзокот 341829
Ти праша за ППЛ програма а овие се се освен ППЛ :D
Бро сплит не ти треба.
Upper lower е инфериорно на ппл x2, full body 3 пати у неделата може ако прв пат влагаш у теретана па малце дур се навикне телото некој месец два можда.
Третото да се правиме дека не постои, замисли денес вежбаш нозе и задутре пак вежбаш нозе. Прв пат у живот го гледам ова.

Барај си ппл x2 сплит, ги има мал милион на интернет. Се зависи од колку пати можеш да вежбаш во неделата.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Предлог за добра П/П/Л програма или бро сплит ако има некој.
Еве ќе ти кажам ја како вежбаше ппл:
Прв ден - push
1. Bench press
2. Incline dumbell press
3. Cable flys (High to low)
4. Shoulder press (можеш со еднорачни, шипка или машина нема врска ти како си сакаш)
5. Lateral raises
6. Tricep pushdown(јаже, права шипка или V bar)
7. Skullcrushers/Overhead tricep extension(некоја вежба за long head на трицепсо)

Втор ден - pull
1. Lat pulldown
2. Barbell row
3. Close grip lat pulldown
4. Cable row
5. Dumbell curls(можеш и со шипка, cable curls или preacher)
6. Incline dumbell curls/Hammer curls
7. Вежба за rear delts

Трет ден - нози
1. Barbell squat
2. RDL
3. Leg press или split squats(бугарските или др)
4. Hamstring curls(leg curls)
5. Leg extensions
6. Calf raise

Четврт ден - push
1. Incline barbell press(или на smith machine можеш)
2. Shoulder dumbell press
3. Cable flys(Low to high)
4. Lateral raises
5. Machine flys/dumbell flys
6. Upright row(ако ти смета оваа не ни мора да гу правеш)
7. Tricep extension
8. Skullcrushers/Overhead tricep extension(некоја вежба за long head на трицепсо)

Петти ден - pull
1. Underhand lat pulldown
2. T bar row
3. Incline dumbell row
4. Machine row
5. Barbell curls/Preacher curls
6. Rope hammer curls
7. Вежба за rear delts

Шести ден - legs
1. Leg extensions
2. Hack squat
3. Hamstring curls(leg curls)
4. Split squats
5. Dumbell RDLs
6. Calf raise

Еве ти пример програма немора исто све да правеш и исто број на вежби, зависи тебе како ти одговара, број на сетови и повторувања исто ти си одреди ја обично правам 2-3 серии, повторувања зависи од вежбата, на compound помалце 5-8 да кажам отприлика на другите 8-12. Само треба да си имаш добра форма и ако не си баш почетник секоја серија да идеш до откажување или блиску до откажување.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
Одбрав една од Шварценегер ( :icon_mrgr: ).
Ден 1, гради и грб, втор рамо, раце, подлактица и трет нозе.

Добро е сега за сега, веќе втора недела.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Одбрав една од Шварценегер ( :icon_mrgr: ).
Ден 1, гради и грб, втор рамо, раце, подлактица и трет нозе.

Добро е сега за сега, веќе втора недела.
Програмава е добра само за Шварценегер и за бодибилдери на џус, али добро терај па кажи дали ќе имаш напредок.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
Програмава е добра само за Шварценегер и за бодибилдери на џус, али добро терај па кажи дали ќе имаш напредок.
Далеку од Шварценегер е оваа, изџвакана е за нас обичниве.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Одбрав една од Шварценегер ( :icon_mrgr: ).
Ден 1, гради и грб, втор рамо, раце, подлактица и трет нозе.

Добро е сега за сега, веќе втора недела.
I napredok 0.
18 serii za grb i 15serii za gradi,tesko deka ke se oporavis od vakov trening osven ako nesi na sema.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Далеку од Шварценегер е оваа, изџвакана е за нас обичниве.
Сакам да кажам сплитот не ми се свиѓа, во однос на PPL сплит на пример што мислам дека е многу подобро избалансиран за природен вежбач рекреативец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom