Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
тое брат,таков ни е системот кај нас.
Битно е само на тетратка да пиши дека е професионален тренер а дека врска нема од тренинзи то не е битно. Не само во фитнесот,туку и за други работи.
Затоа гледаме да е светски признаена за да не зависиме од нашиот систем :)
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Точно така ама оди најди работа без сертификат
З'што сертификат ? Да продаваш ли воду у теретану ? Земи седни научи анатомију, физиологију, ендокринологију, биомеханику ...

p.s И читни физику малце ;) torque = force x moment arm
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Ај едно прашање до поискусните.
Од каде купувате протеини во МК? Гледам има неколку онлајн-шопови, па…
Конкретно ме интересира whey gold standard од optimal nutrition, ама може да препорачате и друг ниско-калоричен протеин.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Ај едно прашање до поискусните.
Од каде купувате протеини во МК? Гледам има неколку онлајн-шопови, па…
Конкретно ме интересира whey gold standard од optimal nutrition, ама може да препорачате и друг ниско-калоричен протеин.
Сите суплементи на ON се исти во сите продавници,само цената му е различна.
пбц нудат често попусти а сега во брутал суплементц на попуст е My protein 2.5kg за 2700денари.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Сите суплементи на ON се исти во сите продавници,само цената му е различна.
пбц нудат често попусти а сега во брутал суплементц на попуст е My protein 2.5kg за 2700денари.
Ми беше страв, демек многу бугарски фалсификати имало, па за тоа и прашав. Фала на одговор!
Бтв, како оди грамажа по кг телесна маса?
Јас сум на некој минимум(веројатно), оти сум малку скаран со месото… а сакам малку мускулна маса да ставам?
178цм 76.5кг
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Ми беше страв, демек многу бугарски фалсификати имало, па за тоа и прашав. Фала на одговор!
Бтв, како оди грамажа по кг телесна маса?
Јас сум на некој минимум(веројатно), оти сум малку скаран со месото… а сакам малку мускулна маса да ставам?
178цм 76.5кг
130 гр за тебе
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Ми беше страв, демек многу бугарски фалсификати имало, па за тоа и прашав. Фала на одговор!
Бтв, како оди грамажа по кг телесна маса?
Јас сум на некој минимум(веројатно), оти сум малку скаран со месото… а сакам малку мускулна маса да ставам?
178цм 76.5кг
2.0-2.5 g/kg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Ок, фала ви на сите за одговорите.
Само да напоменам, нема да идам во теретана, вежбам по дома со сопствена тежина и плус еднорачни тегчиња имам…
Малку рацете сакам да ги зголемам, ништо посебно или екстра.
За другото не му се секирам оти пливам секој ден…
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Ми беше страв, демек многу бугарски фалсификати имало, па за тоа и прашав. Фала на одговор!
Бтв, како оди грамажа по кг телесна маса?
Јас сум на некој минимум(веројатно), оти сум малку скаран со месото… а сакам малку мускулна маса да ставам?
178цм 76.5кг
Сите фирми ги пробав и од лично искуство ќе ти речам дека сите се исти само вкусот различен. 3 гр протеин од дозерка плус минус не ти менува од фирма до фирма.
еве на пример my pritein ти е на попуст 2700 денари 2.5кг. Ништо не е подобар ОN од мај протеин.
Иначе во бугариа немаш фалш роба,фалш роба само од косово шо носеа ама и тој извор заврши така да без гајле. Иначе 1.5гр протеин ма 1кг телесна маса ти е ок пошто тренираш дома. Ако почниш во теретана дс тренираш со килажи и да бараш напредок тогаш 2.2гр протеин е ок. И 2гр се доволни.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Сите фирми ги пробав и од лично искуство ќе ти речам дека сите се исти само вкусот различен. 3 гр протеин од дозерка плус минус не ти менува од фирма до фирма.
еве на пример my pritein ти е на попуст 2700 денари 2.5кг. Ништо не е подобар ОN од мај протеин.
Иначе во бугариа немаш фалш роба,фалш роба само од косово шо носеа ама и тој извор заврши така да без гајле. Иначе 1.5гр протеин ма 1кг телесна маса ти е ок пошто тренираш дома. Ако почниш во теретана дс тренираш со килажи и да бараш напредок тогаш 2.2гр протеин е ок. И 2гр се доволни.
А во однос на вкус и растворливост како се од фирма до фирма?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
А во однос на вкус и растворливост како се од фирма до фирма?
помеѓу голд стандард и мај протеин растворливоста е скроз иста. Непрат грутки или талог. Вкусот му е многу сличен од чоколадото.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
А да прашам, во денови кога не се вежба се пие шејкот?
Може вака глупо звучи, ама стварно не сум имал контакт со вакви ствари до сега…

П.С. сега разгледувам… аууу што ти се има од протеини…! Од пиле млеко… Да не знае човек што да земе.
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
А да прашам, во денови кога не се вежба се пие шејкот?
Може вака глупо звучи, ама стварно не сум имал контакт со вакви ствари до сега…

П.С. сега разгледувам… аууу што ти се има од протеини…! Од пиле млеко… Да не знае човек што да земе.
Да, деновите на пауза се најбитни, тогаш расте мускулот :tvg:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
протеин се пие толку колку што имаш пари за да пиеш, можеш 3пати дневно секој ден и коа вежбаш и коа не
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
За тие што немате пиено суплементи до сега, мој совет земете си чоколадо и не експериментирајте многу со вкусовите барем за почеток. Ванила е нешто најкатастрофално што сум пробал и не знам никој што го сака тој вкус. Смрт за пиење.

Има од оние кесички што се како по една доза, земете си по една од неколку вкусови и пробајте ако ви одговара така, не купувајте цела канта ако не сте сигурни за вкусот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom