Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.440
Другари не знам кој протеин да го земам па ке пишам овде спецификации на истите, редуцирани за 908гр (колку што е најмалиот пример). Не е во МК затоа ке пишувам, без линкови.
Спецификациите се редуцирани за 30гр.

Perfect Whey New Zealand (оригинална паковка 908гр)
1300ден.
protein 24
fat 0,86
carb 2,14
Cal 112
Прегледај го приврзокот 327267
BioTech USA Protein Power (оригинална паковка 1000гр)
1250ден.
protein 24
fat 0,9
carb 2,00
Cal 115

Прегледај го приврзокот 327268

ActiveLab 100% Whey Premium (оригинална паковка 2000гр)
1000ден.
protein 23
fat 0,9
carb 2,9
Cal 118

Прегледај го приврзокот 327269
ActiveLab MuscleUp Protein (оригинална паковка 2000гр) + Taurin + Creatine
900ден.
protein 21
fat 1,60
carb 5,76
Cal 121
Taur 1,8
Creatine 1,8

Прегледај го приврзокот 327270


Другата тема не е активна многу.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Другари не знам кој протеин да го земам па ке пишам овде спецификации на истите, редуцирани за 908гр (колку што е најмалиот пример). Не е во МК затоа ке пишувам, без линкови.
Спецификациите се редуцирани за 30гр.

Perfect Whey New Zealand (оригинална паковка 908гр)
1300ден.
protein 24
fat 0,86
carb 2,14
Cal 112
Прегледај го приврзокот 327267
BioTech USA Protein Power (оригинална паковка 1000гр)
1250ден.
protein 24
fat 0,9
carb 2,00
Cal 115

Прегледај го приврзокот 327268

ActiveLab 100% Whey Premium (оригинална паковка 2000гр)
1000ден.
protein 23
fat 0,9
carb 2,9
Cal 118

Прегледај го приврзокот 327269
ActiveLab MuscleUp Protein (оригинална паковка 2000гр) + Taurin + Creatine
900ден.
protein 21
fat 1,60
carb 5,76
Cal 121
Taur 1,8
Creatine 1,8

Прегледај го приврзокот 327270


Другата тема не е активна многу.
Abe ne gledaj samo kolku protein imaat, razgledaj im go aminokiselinskiot sostav. Vaka na prv pogled prvite 2.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Другари не знам кој протеин да го земам па ке пишам овде спецификации на истите, редуцирани за 908гр (колку што е најмалиот пример). Не е во МК затоа ке пишувам, без линкови.
Спецификациите се редуцирани за 30гр.

Perfect Whey New Zealand (оригинална паковка 908гр)
1300ден.
protein 24
fat 0,86
carb 2,14
Cal 112
Прегледај го приврзокот 327267
BioTech USA Protein Power (оригинална паковка 1000гр)
1250ден.
protein 24
fat 0,9
carb 2,00
Cal 115

Прегледај го приврзокот 327268

ActiveLab 100% Whey Premium (оригинална паковка 2000гр)
1000ден.
protein 23
fat 0,9
carb 2,9
Cal 118

Прегледај го приврзокот 327269
ActiveLab MuscleUp Protein (оригинална паковка 2000гр) + Taurin + Creatine
900ден.
protein 21
fat 1,60
carb 5,76
Cal 121
Taur 1,8
Creatine 1,8

Прегледај го приврзокот 327270


Другата тема не е активна многу.
Плавиот ТРЕК WHEY 1200 ден од Хардкоршоп на Водњанска
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Не ми се верува дека и Седрик отиде. RIP
Многу големи имиња отидоа за кратко време и само на полошо иде. Време е да се менува нешто во спортов.

 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Да, видов вчера... Го изгледав и на Greg Doucette видеото, неговото е од малце покритичка перспектива. Демек Седрик цело време нагласувал дека ковидот е главна причина што имал здравствени проблеми, а не ни помислувал да се откаже од ББ или да намали килажа. И едното и другото се поврзани, тормозење на срцето толку време + ковид и тоа е тоа.. RIP.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Да, видов вчера... Го изгледав и на Greg Doucette видеото, неговото е од малце покритичка перспектива. Демек Седрик цело време нагласувал дека ковидот е главна причина што имал здравствени проблеми, а не ни помислувал да се откаже од ББ или да намали килажа. И едното и другото се поврзани, тормозење на срцето толку време + ковид и тоа е тоа.. RIP.
И со Роден слично, проблеми со срцето веќе некое време али игнорирање или ајде недоволно превземање мерки, да се задржи маса, за да се заврши фатално на крај.
Ник Вокер многу брзо напредува со волумен, ме потсеќа на Далас, се надевам нема да го снајде истото, али ми делува опасно неговиот напредок...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Данте имаше напишано малку историја за напредокот на Седрик, имаше одлична генетика, ама за жал изгледа доста тврдоглав
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Данте имаше напишано малку историја за напредокот на Седрик, имаше одлична генетика, ама за жал изгледа доста тврдоглав
Вториот пост го има? Немам инстаграм не можам да видам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Вториот пост го има? Немам инстаграм не можам да видам.
Post 1) I cannot stand when people use someones passing as a marketing opportunity so please take note and recognize that I dont train people anymore, havent for a very long time and will NEVER train anyone EVER again....so this has nothing to do with that and is more about my association/dealings with Cedric over the years and just telling a little story. I trained Cedric twice in his career. The first time (pic one) he came to me after he won his pro card at the Nationals in 2009. As you can see by the pic he was really worried about his arm size competing in the pro's and wanted my help with that and also overall size. He felt he was too stringy looking to stand next to other pros. So I said "ok its my way on no way, we are going to grind this out dude" and he agreed. I got rid of all the fluff exercises he was doing, debrainwashed him on the exercises and training he was doing that I felt was nothing but useless fluff and got down to brass tacks. We started doing heavy reverse grip bench presses for 16-25 reps in the smith machine, a lot of hammer curl stuff, and just did a lot of like I said" grind it out" progressive training on productive exercises. I had to continually get on him to "trust the process", that these little foo foo exercises he had done dont add up to grandiose muscle mass. I promised him on my word this will work. And it did IN SPADES. As you can see in pic number two, he mesomorphed into a straight out beast with massive arms. He then wanted to try some different things later on and went off on his own (hey this isnt mafia, you arent in DC training for life, its your choice).... after a couple of shows he was off in and getting smoked in 11th place at the NY Pro, he came back to me and said "Ok i got away from what worked...can we do this again? " He wanted to make an all out assault on the 2012 NY Pro and destroy everyone there. (Continued in post 2)



Post 2: For the 2012 NY Pro, Chris was adamant he wanted Cedric totally off for a length of time for much of that whole offseason. I designed everything I wanted Cedric to do training wise. Back to the grindstone, subtract all the foo foo exercises again...progressive training, logbook, I want to see the workout logs to make sure the plan was followed...the whole gamut. I have pictures of Cedric totally cleaned out. I am not going to post them because you guys would not believe it. He was a genetic marvel, an absolute specimen. At 260 offseason his cleaned out pics would destroy 90% loaded to the gills bodybuilders...it was truly ridiculous. I believe i shared them with Andrew Berry once and I think Dusty too...but I have and will keep them to myself. As soon as a little TRT/HRT was hit he exploded up to 292lbs over the next 60 days.....its was bonkers. Chris took over everything and guided him in and Cedric showed me this pic during his way in during prep (pic number 3) and I knew right there every other pro bber at the NY PRO was in serious trouble and it was a fight for second place. Chris guided him in and did his magic and Cedric absolutely destroyed everyone...CRUSHED IT! Pics 4 5 and 6. (Continued in post 3)

Post 3: After he slaughtered everyone at the NY PRO, Cedric kind of ventured off and did his own thing again for a few years....and had a couple of bad placings at some shows....and I cannot remember the exact year but he wanted to come out and live with me for 6 weeks before that years Olympia. I straight out told him the truth as I know it. I could not change him enough to do him justice in 6 weeks especially in a calorie deficit during a prep. I told him he needed to come to me much earlier and in the offseason so i could look at his physique and make the changes to his build that I felt were necessary. He was not happy with me at all during this conversation and took it as I didnt believe in him. Trust me if there was anyone I believed in it was Cedric, I tried to clearly explain my position to him...but he wasnt having it...he really took my rejection of the timing of that to heart. Regardless of that, this was a really good person, a family man, a gentleman. I wasnt extremely close to Cedric like others were but every interaction I had with him, he was beyond respectful and just a great guy. Its a very sad day in bodybuilding to lose someone of this nature. Rest in Peace Cedric...you have left a legacy to be admired as a man and in the bodybuilding genre. He loved the DCstroyer shirt so heres to you Ced (pic 7) I wish your family, friends and loved ones my condolences.
Автоматски споено мислење:

Бидејќи не можеш да гледам на инста, еве како го трансформирал првиот пат :D

1649867623483.png 1649867637385.png

eve go pred NY Pro 3tata.
1649867669572.png

Dante Trudel беше магионичар, ликов е движечка енциклопедија, пишува нон стоп на инста, ама ете го не тренира повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Вие што ја користите Myfitnesspal апликацијата, дали кога внесувате храна на пример внесувате eggs ви покажува со зелено This food is high in protein?
Мене скоро три недели ништо не ми покажува. Ни дали некоја храна е богата со протеин, фет ниту дали сум го внел дневниот внес на протеин. Се утепав праќање меилови со една од таа апликацијата и пак викаат проблемот е до мене.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.440
Вие што ја користите Myfitnesspal апликацијата, дали кога внесувате храна на пример внесувате eggs ви покажува со зелено This food is high in protein?
Мене скоро три недели ништо не ми покажува. Ни дали некоја храна е богата со протеин, фет ниту дали сум го внел дневниот внес на протеин. Се утепав праќање меилови со една од таа апликацијата и пак викаат проблемот е до мене.
Јас порано кога ја користев ми покажуваше. Сега не ја користам но последен пат кога ја пуштив пред некој месец не ми покажуваше.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Шо се замарате со тие калкулатори.
Огледалото ви е најдобар показател.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Вие што ја користите Myfitnesspal апликацијата, дали кога внесувате храна на пример внесувате eggs ви покажува со зелено This food is high in protein?
Мене скоро три недели ништо не ми покажува. Ни дали некоја храна е богата со протеин, фет ниту дали сум го внел дневниот внес на протеин. Се утепав праќање меилови со една од таа апликацијата и пак викаат проблемот е до мене.
Пресметувај само внес на макронутриенти, и тоа од ориз/компир/овес ги броиш само јаглехидратите, од месо, риба, веј, белки од јајца само протеините и од јатките/маслиново масло, жолчки и сл. само мастите.
На пример, оброкот ти е 100 грама овесни снегулки, доза веј, 2 јајца. Тука имаш 60 грама јаглехидрати, 24+8=32 г протеин и 8г масти.
Многу е полесно отколку да се потпираш на апликации :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom