Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Здраво
Дали некој има искуство со сајтот ,,мускултура"
Мислам дали имате следено диети и програми за вежбање преку нив?
Благодарам

Sent from my SM-A025G using Tapatalk
Познаник имаше нешто преку нив, не оствари никаков резултат. Ќе прашам ако сака да сподели нешто повеќе ќе ти пренесам.

@GavolRulz уште е активен тој форум?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Познаник имаше нешто преку нив, не оствари никаков резултат. Ќе прашам ако сака да сподели нешто повеќе ќе ти пренесам.

@GavolRulz уште е активен тој форум?
Ако прашуваш за тој српскиот, realx3m forum, активен е, има добри совети и мислења од стручни лица.
Јас од таму дознав за ротација на јх, пробав на мене и имав резултати, масното ткиво колку толку го прогласив за умрено :D
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ако прашуваш за тој српскиот, realx3m forum, активен е, има добри совети и мислења од стручни лица.
Јас од таму дознав за ротација на јх, пробав на мене и имав резултати, масното ткиво колку толку го прогласив за умрено :D
Да да, на него мислев бидејќи очекував да е заминат во заборав поради тоа што Пеџа си го направи онлајн шоп форумот...
 
Член од
28 септември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
13
А кога сме кај тренингот што е подобро во мојот случај да идам посебно по мускулни групи или можам full body бидејќи не се некои големи килажи и сум нов во ова?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
А кога сме кај тренингот што е подобро во мојот случај да идам посебно по мускулни групи или можам full body бидејќи не се некои големи килажи и сум нов во ова?
Ако си скроз почетник можеш full body, после тоа upper-lower, па некоја варијанта push-pull-legs.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Ако ви се наоѓа при рака некое линкче од ваша што ја користите Push-Pull-Legs програма, пуштете тука или дм. Не дека не барав ама ми треба некоја со конкретни вежби и важно серии колку треба се праат. Благодарам!
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Ако ви се наоѓа при рака некое линкче од ваша што ја користите Push-Pull-Legs програма, пуштете тука или дм. Не дека не барав ама ми треба некоја со конкретни вежби и важно серии колку треба се праат. Благодарам!
1. John Meadows комплет цела програма PPL со вежби, серии и повторувања (доколку немаш некоја од справите можеш да ја замениш со слична вежба) :
-Push > https://www.youtube.com/watch?v=6aNU7FA4Uc8
-Pull > https://www.youtube.com/watch?v=u3SnLE9DLeI&t=440s
-Legs > https://www.youtube.com/watch?v=RhgCc7yMF1Q
2. https://www.quora.com/What-is-push-pull-and-leg-split
3. https://www.hevyapp.com/push-pull-legs-ultimate-guide/

-можеш било која да почнеш, за почеток прати и запишувај прогрес на секој тренинг на сите основни вежби (compound lifts) а после доколку сакаш можеш и на изолациските вежби
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Дечки ми треба еден совет... Пред 3-4 месеци почнав да вежбам дома без тежини на видеа од јутуб, бев во калориски дефицит со средена исхрана и моментално имам одлична дефиниција, се познаваат стомачните. Сега сакам да накачам малце мускул, да одам на bulk само што теретана не е опција бидејќи не сум вакциниран.

Сега се мислам дали да земам тегови до 40кг т.е. два по 20кг и дали би било изводливо да кренам мускулна маса со вежби само со тие два тега од дома?
70 кила 178 висина
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки ми треба еден совет... Пред 3-4 месеци почнав да вежбам дома без тежини на видеа од јутуб, бев во калориски дефицит со средена исхрана и моментално имам одлична дефиниција, се познаваат стомачните. Сега сакам да накачам малце мускул, да одам на bulk само што теретана не е опција бидејќи не сум вакциниран.

Сега се мислам дали да земам тегови до 40кг т.е. два по 20кг и дали би било изводливо да кренам мускулна маса со вежби само со тие два тега од дома?
70 кила 178 висина
Vo teretanite seuste ne barat sertifikati. Teretana ti e mnogu podobra opcia negoli da treniras doma no ako ti e celta da izvadis manekensko telo togas e ok da treniras doma. Sepak pred se ishranata.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Молам за совет:

Имам 182cm / 63 kg, изгледам навистина слабо особено раце и нозе, пример на рака: зглоб 16,5cm, подлактица 25.5cm, бицепс 26cm.

Сало тешко складирам природно и немам апетит - најмногу сум тежел 69 кг, на 2 пати до таму доаѓав од 55кг, и јадев преку цел ден се и сешто, и психички е алармантно некој со месеци да јаде најголемиот дел од таа количина со сила. Проблемот е што најголемиот дел од јадењето отиде во стомак, задник и нешто бут. Ужасно чувство и пак ништо од рамења, раце, нозе.

И здравствено и естетско решение е да набилдам мускул, целта ми е едноставно да личам "нормално" и малку дефинирано, како за пример никако како овој лево, а супер како овој десно - https://fitnesslifeadvisor.com/wp-content/uploads/2021/01/bulky-lean.png
Сум вежбал со тегови по дома и имало резултат (обем на бицепс пример +1cm за 1 месец, 3cm за 3 месеци биднаа, не знам дали е малку тоа), но ми треба некој искусен кој ќе ми посочи многу работи што и како да правам (кои вежби, како правилно се прават, сетови репови, кои и колку протеини во прав итн итн). Не ми е опција одење во теретана, чисто се што може да се прави "по дома" - тегови, бајк, стомачни, склекови, чучњеви... има многу по YT, ама нема баш сумирано комплет, ниту тоа што го гледам што е за bulk а што за strength.

Пари не се проблем но замолувам да ми посочите некој одличен за консултација од овој тип (кој ќе разбере дека имам мала мана на срце, дека месо не можам да поднесам, и сл), веројатно ќе се видиме еднаш, ќе утврдиме што и како да правам и тоа ми е доволна мотивација да си продолжам кон целта, макар траело и 5 години.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Молам за совет:

Имам 182cm / 63 kg, изгледам навистина слабо особено раце и нозе, пример на рака: зглоб 16,5cm, подлактица 25.5cm, бицепс 26cm.

Сало тешко складирам природно и немам апетит - најмногу сум тежел 69 кг, на 2 пати до таму доаѓав од 55кг, и јадев преку цел ден се и сешто, и психички е алармантно некој со месеци да јаде најголемиот дел од таа количина со сила. Проблемот е што најголемиот дел од јадењето отиде во стомак, задник и нешто бут. Ужасно чувство и пак ништо од рамења, раце, нозе.

И здравствено и естетско решение е да набилдам мускул, целта ми е едноставно да личам "нормално" и малку дефинирано, како за пример никако како овој лево, а супер како овој десно - https://fitnesslifeadvisor.com/wp-content/uploads/2021/01/bulky-lean.png
Сум вежбал со тегови по дома и имало резултат (обем на бицепс пример +1cm за 1 месец, 3cm за 3 месеци биднаа, не знам дали е малку тоа), но ми треба некој искусен кој ќе ми посочи многу работи што и како да правам (кои вежби, како правилно се прават, сетови репови, кои и колку протеини во прав итн итн). Не ми е опција одење во теретана, чисто се што може да се прави "по дома" - тегови, бајк, стомачни, склекови, чучњеви... има многу по YT, ама нема баш сумирано комплет, ниту тоа што го гледам што е за bulk а што за strength.

Пари не се проблем но замолувам да ми посочите некој одличен за консултација од овој тип (кој ќе разбере дека имам мала мана на срце, дека месо не можам да поднесам, и сл), веројатно ќе се видиме еднаш, ќе утврдиме што и како да правам и тоа ми е доволна мотивација да си продолжам кон целта, макар траело и 5 години.
Koga vejke sakas da ja postignis svojata zamislena cel, togas rizikuval i odi do kraj. Zosto ds neodis vo teretana? Vo denot potrebno ti e 1sat da oddelis za da odis vo teretana. Domasnoto vezbanje ne e isto kako vo teretanite pa makar kolku i da imas dobra ishrana. Ako si finansiski vo ok sostojba mozis da si platis imstruktor od pocetok koj ke ti vodi plan na ishrana i trening i ke te vovedi vo sema i taka ke imas podobri rezultati i pogolema motivacia za ponatamu. Posle si teras sam.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Пишав пред некое време за болка во грбот, испадна дека е повреда во колкот/глутеус.
Sacroilac joint, се наоѓа во близина на тој ишијагис нерв и знае да го иритира.
Ми препорачаа да одам да вежбам.
Почнав, се тегнам пред и после вежбање, најчесто и исклучиво нозете.
И се фокисирам и на core strength, но, иако немам болки за време на вежбање и после вежбање, ако прескокнам еден ден или заседам неколку саати после вежбање знае да ми се здрви местото, предните мускули на нозете.
depositphotos_332278598-stock-illustration-quad-leg-muscles-anatomy-labeled.jpg
Kaj тоа фемур и лефт ректур феморис.

И ако ја ставам во специфична позиција ногава, лева/десна знае да ме фати грч погоре, надворешната страна на задникот.

Е сега, земам Цинк, Магнезиум, Б6, Калциум, Д витамини и Ц цитамин.
Имам и Потасиум ама не го користам затоа што знаел да предизвика срцебиење и висок притисок мислам.

Што да правам, ми препорачаа и јога, не сум ја практикувал до сега.
Исто и можеби било на нервна база, од стрес, нервоза и тие работи.

Имал некој проблем вака, пред се со грчевите, ми се дешавало но никогаш во колковите, и секогаш биле епизодни.

И да нагласам, ако сам си се ставам во позиција за да ме фати грч, болката во кичмата/колкот/задниот дел на ногата исчезнува.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Дечки каква е моментално ситуацијата со теретаниве, дали се уште не се бараат ковид сертификати и дали се најавуваат мерки за влез во теретана само со ковид сертификат?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Не се бара сертификат скоро никаде, можно е во некој теретани да има ограничено бројот на луѓе ама по малскиве теретани не важи ништо од тоа.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
58
Каде можам да купам, односно, каде се наефтини еднорачните тегови? Барем 15/20 кг да биде еден тег
 

Kajgana Shop

На врв Bottom