Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Нема кај нас. Лани кога се враќаше другар од Словенија ми донесе од PB2, супер беше на вкус.
Во полео најдов на страната ама некако скап ми е 790 ден за 180 гр.
На 12 гр има 47кцал и 6.7 пр.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Поскап е од обичниот, има помалце kcal и намалени се мастите. Јас онака само го земав за да видам каков е на вкус зашто кај нас го нема. Иначе редовно си користам путер од кикирики - crunchy :)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Поскап е од обичниот, има помалце kcal и намалени се мастите. Јас онака само го земав за да видам каков е на вкус зашто кај нас го нема. Иначе редовно си користам путер од кикирики - crunchy :)
Нутритивно е супер, ама скап е. 15 дози испаѓат од ова грамажа.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Овие глукозамин,колаген итн добри се за обнова и одржување на зглобовите на раце после вежбање?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.607
Поени од реакции
11.149
Овие глукозамин,колаген итн добри се за обнова и одржување на зглобовите на раце после вежбање?
Мене ми помогна, ептен имав болки во зглобовите на рацете.
Глукозамин + хондроитин сулфат + МСМ гледај да најдеш. Колагенот оди посебно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
Дечки, дали некој знае тренер што може да ми помогне за корективни вежби за врат, рамена, кичма?
Значи конкретно за тие делови. Не сакам да слабеам ниту да билдам мускули туку само да ги зајакнам тие делови.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Дечки, дали некој знае тренер што може да ми помогне за корективни вежби за врат, рамена, кичма?
Значи конкретно за тие делови. Не сакам да слабеам ниту да билдам мускули туку само да ги зајакнам тие делови.
ова кај лекар, тренер можи само да те допоеби
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
Овие глукозамин,колаген итн добри се за обнова и одржување на зглобовите на раце после вежбање?
Јас пиев колаген скоро 7-8 месеци и никаков бенефит не видов.
Автоматски споено мислење:

ова кај лекар, тренер можи само да те допоеби
Бев, ама многу скапо ми наплаќа :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Јас пиев колаген скоро 7-8 месеци и никаков бенефит не видов.
Автоматски споено мислење:



Бев, ама многу скапо ми наплаќа :)
напиши пошироко што мака имаш и што вежби правеше со докторот, ќе се најди некој сигурно со слична мака
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
напиши пошироко што мака имаш и што вежби правеше со докторот, ќе се најди некој сигурно со слична мака
Имам хиперактивен атлас - нестабилно држење на главата, слаби мускули на вратот, многу лоша forward head posture, и тоа е поврзано со болки во рамена и кичма, од згора на се имам и рамни стапала и движењето ми е лошо.
Инаку ги правев овие вежби и не осетив некое подобрување, ама ме убедуваа дека треба да одам кај нив минимум 6 месеци, и некако бев скептик:

 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.107
Поени од реакции
8.893
Дечки, дали некој знае тренер што може да ми помогне за корективни вежби за врат, рамена, кичма?
Значи конкретно за тие делови. Не сакам да слабеам ниту да билдам мускули туку само да ги зајакнам тие делови.
pretpostavuvam imas problem so tie delovi, ili so postura/drzenje na teloto.

pri vezbanje treba da gledas da ima ramnomeren razvoj na teloto. ne moze samo tie delovi da gi vezbas,
a drugite da ne gi cepkas.
koga imav problemi kako tinejdzer so ovie raboti, imase moznost maticniot doktor da ti dade preporaka
za na fizikalna terapija, kade ti pokazuvaat vezbi nekoe vreme i te nadgleduvaat, pa posle treba da prodolzis da gi pravis sam.
za cenata, jebi ga, zdravstvoto e skapo sekade.

jas pratam video/programi za zgolemuvanje fleksibilnost od ovoj yt
https://www.youtube.com/channel/UCU0DZhN-8KFLYO6beSaYljg
i go preporacuvam.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
pretpostavuvam imas problem so tie delovi, ili so postura/drzenje na teloto.

pri vezbanje treba da gledas da ima ramnomeren razvoj na teloto. ne moze samo tie delovi da gi vezbas,
a drugite da ne gi cepkas.
koga imav problemi kako tinejdzer so ovie raboti, imase moznost maticniot doktor da ti dade preporaka
za na fizikalna terapija, kade ti pokazuvaat vezbi nekoe vreme i te nadgleduvaat, pa posle treba da prodolzis da gi pravis sam.
za cenata, jebi ga, zdravstvoto e skapo sekade.

jas pratam video/programi za zgolemuvanje fleksibilnost od ovoj yt
https://www.youtube.com/channel/UCU0DZhN-8KFLYO6beSaYljg
i go preporacuvam.
не сум дисциплиниран да ги прам дома, затоа барам тренер :) бев на физикална, немаше подобрување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom