Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Останува забраната за фитнес клубовите до 15мај освен за работа на отворено:unsure:.
Има ли некој фитнес клуб низ Скопје кој може да работи под овие услови?
Ни се бунеа ни ништо.. Овие со кафиќиве плачеа - добија...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Останува забраната за фитнес клубовите до 15мај освен за работа на отворено:unsure:.
Има ли некој фитнес клуб низ Скопје кој може да работи под овие услови?
Има бе брат, фитнес клуб "Шипките на кеј".
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ни се бунеа ни ништо.. Овие со кафиќиве плачеа - добија...
Ако мислиш дека не излеговме на улица да штрајкуваме/протестираме, си во право. Но и да излезевме во овој момент ќе го добиевме истото што го добија кафаните (а и ние) работа на отворено/тераса :)
Ова не е само проблемл на фитнес центрите, ова е генерален проблем на сите индивидуални спортови кои работат во сала. Ние сме само иницијатори на сите офивцијални барања.
Еден е проблемот на не работење целосно, друг е селективна примена на забраната. Екипни спортови тренираат и имаат натпревари токму во спортските сали кои се забранети за работа.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Aj vaka kajgana drugarcinja sega malku pomosh pred mozda 7 ili 8 god vezbav street workout i imav dosta dobro telo muskuli i taka natamu no kako sho odea godinite rabota zenacka ova ona se zapostaviv sam sebe i mometalno sum zdebelen 18kg i se poznava stomak na mene vidlivo e mi trebat vezbi na pocetok pred se korisni za vezbanje doma pocnav malku so trcanje vo park no sepak malku po malku pred se da ne se sluci nekoja povreda
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Aj vaka kajgana drugarcinja sega malku pomosh pred mozda 7 ili 8 god vezbav street workout i imav dosta dobro telo muskuli i taka natamu no kako sho odea godinite rabota zenacka ova ona se zapostaviv sam sebe i mometalno sum zdebelen 18kg i se poznava stomak na mene vidlivo e mi trebat vezbi na pocetok pred se korisni za vezbanje doma pocnav malku so trcanje vo park no sepak malku po malku pred se da ne se sluci nekoja povreda
За да го тргнеш стомакот се што ти треба е помалку да јадеш друже‚ средување на телото почнува од исхраната‚ погледни го форумот се пишува колку што треба да јадеш‚ прочитај што пишуваат за исхрана, акои си претежок трчање само ке ти наштеди од почеток. Кога ке средиш исхраната почни со орбитрек/точак 10-15 мин, стави некој најпрости вежби - бенч со празна шипка, нешто за грб‚ дали гребење дали влечење се е едно, не прави некој комплицирани или вежби со вертикален притисок да не се повредиш, така вежбај 2-3 пати неделно‚ секоја недела додавај по некое кило и по 5 мин на кардио за да имаш одприлика 30-40 мин кардио секој тренинг, читај го форумот и едуцирај се, после ке си додадеш повеке вежби за секој дел од телото. Најбитно е да разбереш што можеш да се утепаш од трчење или вежбање ама ако погрешно се храниш нема да ти помогне
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Мислење за Samurai Shadow suplements? Гледам многу ги форсираат во хард кор шоп и но лимит.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Мислење за Samurai Shadow suplements? Гледам многу ги форсираат во хард кор шоп и но лимит.
И whey-от е супер, имам неколку паковања ванила земено. Сакам да го пробам Wild Berry да видам каков вкус ќе има.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Добра цена е вејот, а и по состав гледам дека е супер. Само дали е точно напишаното..
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Јас лично не веррувам на производители со вакви аматерски и оскудни веб страници без никакви информации (не само за суплименти и за било кои други производи). Единствена информација што ја најдов е "Made in EU", ниту земја на потекло нема.
1620724496468.png

 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Кај има кај нас путер од кикирики во прав ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Би сакал некои од поискусните во оваа тема да ми даде совет.Имам 16 ипол години и сакам да започнам со одење во теретана па моето прашање е дали би ми штетело на ппнатамошниот развој? Колку кила би можел да подигам? Дали ќе ми бидат потребни суплементи(се размислувам за whey протеини) или да ја променам исхраната во попротеинска?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Би сакал некои од поискусните во оваа тема да ми даде совет.Имам 16 ипол години и сакам да започнам со одење во теретана па моето прашање е дали би ми штетело на ппнатамошниот развој? Колку кила би можел да подигам? Дали ќе ми бидат потребни суплементи(се размислувам за whey протеини) или да ја променам исхраната во попротеинска?
Појќе ќе ти штети ако седиш дома и не вежбаш.
Почниси втеретана и научиги вежбите правилно, ќе си почниш постепено со мали тежини, протеинот ти е додаток во исхрана и нема да ти штети никако.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Би сакал некои од поискусните во оваа тема да ми даде совет.Имам 16 ипол години и сакам да започнам со одење во теретана па моето прашање е дали би ми штетело на ппнатамошниот развој? Колку кила би можел да подигам? Дали ќе ми бидат потребни суплементи(се размислувам за whey протеини) или да ја променам исхраната во попротеинска?
Нема ништо да ти штети на развојот, напротив. Суплементи на почеток не ти требаат, понатака сам одлучи си.. Научи правилна техника на изведување па постепено ќе накачуваш килажи. Ќе дигаш онолку кила со колку што можеш правилно да направиш минимум 8 повторувања на 3 серии. Кога ќе можеш да направиш 3 серии по 12 повторувања со правилна форма, тогаш накачи +2.5кг тежина и почни пак од 8.
Исхраната треба да ти биде попротеинска но најбитно од све да биде разновидна и квалитетна, тоа значи без процесирана и брза храна. За повеќе види во темата за исхрана и можеш и тамо да напишеш каква ти е исхраната моментално па да те корегираат ако треба.
Спиење 7-8 саати дневно.
Најбитно од све: не му ја мисли многу и едноставно почни да вежбаш, праксата е побитна од теоријата, кога ќе влезеш во теретана ќе дојдеш до одговор на многу прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom