Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Не се продава никаде. Или го имаш, или го немаш.
До некаде се сложувам, посебно ако разговараме за посериозни натпреварувања.
Сепак, да се биде во првите на село (читај мкд) мислам дека се стига и само со добра „чорба“(нормално и кеш за храната и чорбата) ;)

Сум видел генетски фрикови кои без хемија имале сериозна мускулна маса и конструкција, ама ова е еден во илјадници.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Не е СЁ и СЕКОГАШ во парите. Сум работел со момци кои жареле на балканот со 'капки за очи'.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Дечки здраво, пошто не се издржува без вежбање (ради корона све застана март 2020) , во која теретана вежбате? Сакам во понеделник да почнам пак,па барам теретана кај што соодветно се запазени Covid Мерки..маалските не бркаат работа
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
претпоставувам во ниедна не се запазени мерките, или вежбаш и не се плашиш или не вежбаш. јас во маалска вежбав некад бевме 5ца некогаш 25 луѓе на 200 квадрати, од мерки само средство за дезинфекција, од кое нема никаква корист кога кај и да да се свртиш некој дише во тебе.
сега вежбам во јане сандански исто е нема никакви мерки, подобро е што е поголем простор а немало овие 2месеци повеќе од 10 луѓе во ист момент и има подобра вентилација.
во синерџи закажуваш термин од колку до колку сакаш да вежбаш и мора да се придружуваш, ако дојдеш порано си чекаш надвор, и вајда не е пренатрупано.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Сибало мајката запазени мерки кога истиот воздух ќе го дишиш со некој друг кој е во исто време со тебе или бил пред тебе.
Колку сакаат нека дезинфицираат се работи за голем простор, шанса нема пред секој да биде пребришана секоја справа.

Колега мој фати ковид, тој вежбаше во Синерџи, се сомнева дека го има закачено во теретана оти работиме од дома и тој вика не бил мрднат никаде тие 2 недели освен: дома-теретана и еднаш неделно на пазарење во маркет.

Вежбајте дома уште некој месец нека намали уште малку и нека стигнат вакцините, нема заебанција со ова, ќе ви биде џабе целиот труд ако го закачите.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Сибало мајката запазени мерки кога истиот воздух ќе го дишиш со некој друг кој е во исто време со тебе или бил пред тебе.
Колку сакаат нека дезинфицираат се работи за голем простор, шанса нема пред секој да биде пребришана секоја справа.

Колега мој фати ковид, тој вежбаше во Синерџи, се сомнева дека го има закачено во теретана оти работиме од дома и тој вика не бил мрднат никаде тие 2 недели освен: дома-теретана и еднаш неделно на пазарење во маркет.

Вежбајте дома уште некој месец нека намали уште малку и нека стигнат вакцините, нема заебанција со ова, ќе ви биде џабе целиот труд ако го закачите.
не се плашам за справите ако не се дезинфицирани пошто реално можеш ракавици цело време да дезинфицираш плус да не се допираш, повеќе ризик гледам од аспек на повеќе луге внатре,слаба вентилација и не носење маски (нормално е да не може да се вежбаш со маска), Од овие причини претпоставувам поголемтие теретани како Синерџи и слични имаат некакви мерки за ограничување , затоа и прашав каква е ситуација :)

иначе дома не се вежба како сакаш кажи...освен ако немаш фул килажи и шипка.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
не се плашам за справите ако не се дезинфицирани пошто реално можеш ракавици цело време да дезинфицираш плус да не се допираш, повеќе ризик гледам од аспек на повеќе луге внатре,слаба вентилација и не носење маски (нормално е да не може да се вежбаш со маска), Од овие причини претпоставувам поголемтие теретани како Синерџи и слични имаат некакви мерки за ограничување , затоа и прашав каква е ситуација :)

иначе дома не се вежба како сакаш кажи...освен ако немаш фул килажи и шипка.
Нема везе ја вежбам дома, барај на гугл bodyweight exercises, на YouTube гледај некои видеа од Calisthenicmovement или Team Semi. Има многу ресурси, овие ми текнаа сега во моментов. Oд опрема само вратило ти треба, а и бучици можеш да си купиш.

Иначе на темата, све си во право со мислењето, барај некоја теретана со добра вентилација, тоа е најбитно. А некои теретани нудат опција да си закажеш термин сам или со уште еден пријател, надвор од стандардното време. Фактички да ја закупиш теретаната, ако ти се даваат пари за такво нешто тоа ти е најбезбедна опција.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
За нозе е малце поголем проблем, стварно потребни се килажи и справи, има и други начини али нога мора да турне за мускул. Горен дел тело бар 85 посто можеш да задржиш форма и дома, доколку имаш еднорачни на кои се мења килажа, склекови, згибови и разбој.
Ја отпишав уште летото 2020та за враќање во теретана, изгледа Март/Април ќе циљам да се вратам. На 20ти Март правам година дена како не сум вежбал во теретана :( Малку го гледам и како некој експеримент ова да видам каква ќе биде формата со домашно вежбање година дена (без разлика дали и порано ќе се среди ова со ковидов, што не верувам). Очекувам до тогаш да мрднат малце работите со целава пандемија, вакцини и остало, па теренот за враќање во теретана да биде спремен веќе од Април.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
За нозе е малце поголем проблем,
Ако не си ни имал нозе, немаш проблем :D

Иначе имам околу 32 кила шипка и со тоа правам по 20-25 репетиции, колку да се вежба. А прво ги изморувам со pistol squats. Добра пумпа осеќам а и за кардио е супер. И Stiff-legged deadlifts за задња ложа со истата килажа. Подобро од ништо.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Ако не си ни имал нозе, немаш проблем :D

Иначе имам околу 32 кила шипка и со тоа правам по 20-25 репетиции, колку да се вежба. А прво ги изморувам со pistol squats. Добра пумпа осеќам а и за кардио е супер. И Stiff-legged deadlifts за задња ложа со истата килажа. Подобро од ништо.
Па да, али мора да се напредне и во нозе у пм, не којзнае што али сепарации.
Иначе така тактички, пример јас правам 12-13 серии згибови прво, три различни варијации, па после идам еднорачно веслање со тег, зашто на него максимум 30 кила можам да ставам, така да мускулот веќе е изморен и оваа килажа му доаѓа таман, исто 4 серии натфат, 4 потфат и грбот е завршен.
Склекови 10 серии варијации па потисок со по 30 кила на еднорачните итн. You get the point. Пробуваме максимум да извадиме со тоа што го имаме, тоа е :)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
ок денеска влегов во теретана казав здраво и си отидов... има поинтересни начини за фаќање корона.

пс: некој да не продава бенч клупа,тежини и шипка? :)
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Имам глутамин ако сака некој од мајпротеин неотворен 500 грама, во полео моментално е на попуст 1275, за 900 ке го дадам.
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Kako merite doza za kreatin ? Ovoj na KFD na dozerkata pisuva 10ml ,a mene na 5 grama mi izgleda nekako.
Автоматски споено мислење:

Мене ми е најдобра push pull legs поделба. Понеделник гради, рамо, трицепс, вторник грб, задно рамо и бицепс, среда нозе и стомачни, четврток петок и сабота истото а недела одмор. Јас комбинирам street и тегови во еден тренинг, со теговите финиширам кога ќе се вратам дома.

Ова е мојата моментална рутина:

Понеделник:

100 склека во една серија со дозволена пауза од 20 секунди кога ќе запнам
3 серии Dips и 10-12 склека одма после секоја (super set)
3 серии Straight Bar Dips
3 серии Bodyweight Skull Crushers и Diamond pushups (super set) после секоја
3 серии Dumbbell Shoulder Press и Dumbbell Shoulder Fly super set после секоја

Вторник

3 серии згибови (pullups)
3 серии Parallel Pull ups
3 серии Chin-ups
3 серии Australian Pullups
3 серии Dumbbell Biceps Curl
3 серии Dumbbell Hammer Curl

Среда

Неколку серии спринтови или брзо возење Орбитрек 5-10 минути
3 серии чучњеви
3 серии Stiff Leg Deadlift
3 серии Dumbbell Lunges
3 серии Dumbbell Calf Raises
3 серии Ab Crunches

Сите серии до отказ, 90 секунди одмор измеѓу серии.
Na push day ovie 100 skleka gi pravis pred dips seriite ili posle ? Ja prvo pravam 5 serii dips pa sklekovi mislam vaka e poefikasno, popravi me ako sum greska.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Kako merite doza za kreatin ? Ovoj na KFD na dozerkata pisuva 10ml ,a mene na 5 grama mi izgleda nekako.
Автоматски споено мислење:


Na push day ovie 100 skleka gi pravis pred dips seriite ili posle ? Ja prvo pravam 5 serii dips pa sklekovi mislam vaka e poefikasno, popravi me ako sum greska.
Брате, 10 мл ти се 10гр...Препорачана доза ти е 5гр на ден. А за редоследот, пробај еднаш прва вежба дипс па следен склекови, не е толку битен редоследот колку самата форма..Што повеќе ти одговара така започни го тренингот, како и да вртиш пак ќе дојдиш до истиот волумен на крајот на тренингот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom