Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Не знам дали прашањето е за темата, ама шо програма користете сега и која програма ви дала најдобри резултати ?
Една од најпознатите по интернетот. Јас терам со оваа од кога почнав

 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не знам дали прашањето е за темата, ама шо програма користете сега и која програма ви дала најдобри резултати ?
Јас PPL терам со години, за најдобри резултати не знам ама најдобро се осеќам кога вежбам вака. Цело тело вежбав едно време ама некако ми беше тапа и не ми правеше мерак ич. Вежбите ги варирам, генерално гледам да се држам до 2-3 вежби по мускулна група, 3x8-12 репетиции за повеќето вежби, класика. Сега периодов не одам во теретана и на шипки вежбам неколку исти вежби, ама принципот е ист, пул пуш легс 6 пати во неделата, само наместо 8-12 идеш со високи бројки, макс репетиции дур не цркнеш, иначе нема gainzzz :)
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Кд е волумен изедначен(тонажа), фрекфенција не игра улогу.



Body Recomposition: Can Trained Individuals Build Muscle and Lose Fat at the Same Time?


 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Лошо ми беше пишано, далеко од почетник сум , 16 години искуство иам, целта беше дебата за програми. Чисто ко за дискусија.
MI40 Xtreme- Ben Pakulski -гледај ги видеата, во најмала рака ќе видиш колку многу грешки имаш правено и во самото изведување на вежбите.
PHAT - Layne Norton и PHUL - Brandon Campbell = Споредба меѓу овие две во детали имаш тука, види што ти одговара повеќе и таа терај ја, во принцип ќе осетиш подобрување и на сила и на мускулатура и со двете.

На крај, секоја програма покрај вежбите си има специфичен распоред за храна и одмор, јас скоро секогаш сум имал проблем да ја истерам било која програма до перфекција од аспект на време или финансии.
Тренинг ќе стегнеш заби и ќе ги направиш во тие 1-1.5 саат, али цел ден да носиш со тебе еден куп оброци, да ги јадеш во специфично време, па да купуваш суплементи, пробиотици, витамини, минерали, спиење по 8+ часови, одморен за на тренинг и слично е скоро невозможно освен ако не си бадијалџија или пак ова да ти е примарно занимање.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
MI40 Xtreme- Ben Pakulski -гледај ги видеата, во најмала рака ќе видиш колку многу грешки имаш правено и во самото изведување на вежбите
Мислам дека тие видеа се едни од најдобрите за начин на изведување на вежбите, најмногу имам научено од нив. Со секое ново гледање се учи нешто ново што си го пропуштил од предходното гледање. Секој треба да ги изгледа барем еднаш, и да види колку незнае :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Секој почетник треба да ги изгледа барем еднаш, и да види колку незнае :)
Тешко gym bro што вежба рони колмен стајл дека ќе гледа вакво нешто. Се знаат тие.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Какви вежби правите за стомачни?
Моите ми стануваат монотони....
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.110
Поени од реакции
820
Кој колаген е најдобар за спондилоза?
Пијам од DoppelHerz веќе месец дена, не знам дали треба да продолжам уште или да го сменам, реално не осеќам промена а скап е.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Во две теретани во Ск (од тие поскапите) туш кабините смрдеа на мочка последниов период шо ме тера да мислам дека мочаат под туш во кабините.
:sick:
Стварно треба ко во војска. Народов не заслужува повеќе.
А и по мое мислење отворено е боље.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153

Оваа вежба (behind neck press) многу ја прават демек за задно рамо, а на оваа страна пишува дека го таргетира предното рамо. Што мислите?
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Мислу дека ако сакаш здрави каф ротатори, да не гу правиш.
Не ја правам, него јас знам дека го фаќа предното рамо главно, а 90% од вежбачите ја прават за задно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom