Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
А колку пати во неделата ја правеше вежбата?
Ednas nedelno. Teram so bro split edna muskulna partia na den. Dobra metoda i uspesna metoda ti e periodizacia,popravka na edna muskulna partia koja zaostanuva bilo so masivnost ili forma. Se fokusiras samo na taja muskulna partia, dodavas vezbi koj nikogas ne si gi pravel, zgolemuvas volumen i intezitet do toj stepen da mozis da se oporavis a ostanatite muskulni partii vleguvat vo taka narecen save mod. Samo gi odrzavas dodeka ne ja podobris formata na bicepsot. Dva pati pravev periodizacia poso mi zaostanvaja nozete i rezultatot bese dobar, imase napredok. Probaj i so ovaj nacin,dajsi malku vreme i ke se opraj. Nekogas mislime deka e i do genetikata i se tesime so to ama mozi i gresno sme trenirale do negde.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Супер објаснето. Само треба добра контрола на тежината и фокус на формата, без ego lifting и неправилно изведување. Сигурно може да се подобри секоја заостаната партија, фала за видеото
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали сте имале искуство со Полео спорт за враќање на пари?

Направив нарачка за вратило, но го немале па ме контактираа да одберам друго, и следно го немаа и ми понудија да ми ги вратат парите, им дадов трансакциска сметка но сеуште ги чекам.

Дали знаете колку време им треба за тоа да го завршат за да не се глупира на секое да пишам за 2000 денари.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
imgonline-com-ua-twotoone-B4Bw4wUiwYQuou5.jpg
imgonline-com-ua-twotoone-J4j7LGh2R18euZvY.jpg МАСА или ДЕФИНИЦИЈА

Кој изглед вие го преферирате, ви изгледа помоќно ?
Мене лично масата ми изгледа по моќно, по природно, полесно одржливо, пошто цртата и формата на мускулите ја има, а гладувањето не ми вреди за да би ги покажал стомачните на плажа
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Прегледај го приврзокот 258100
Прегледај го приврзокот 258101 МАСА или ДЕФИНИЦИЈА

Кој изглед вие го преферирате, ви изгледа помоќно ?
Мене лично масата ми изгледа по моќно, по природно, полесно одржливо, пошто цртата и формата на мускулите ја има, а гладувањето не ми вреди за да би ги покажал стомачните на плажа
Ја би да имам тело како на втората слика горе десно (Лазар Ангелов). Ем волумен на мускулите, ем дефинирани.
Најлесно е да си на маса, бутај како вол и ете ти.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Прегледај го приврзокот 258100
Прегледај го приврзокот 258101 МАСА или ДЕФИНИЦИЈА

Кој изглед вие го преферирате, ви изгледа помоќно ?
Мене лично масата ми изгледа по моќно, по природно, полесно одржливо, пошто цртата и формата на мускулите ја има, а гладувањето не ми вреди за да би ги покажал стомачните на плажа
Мене масата од чисто дрво како тебе најмногу ми се допаѓа.

1. Тоа е естетика на телото.
2. Додавање на мускули, или познато низ теретаните како "маса" не значи да се обвиткаш во сало, туку да додадеш мускули и да бидеш по масивен.
3. Најлесно е да кажеш дека си на маса, и да се криеш зад тоа, со стомак кој личи како 8ми месец бремена жена.
4. После маса, следи одржување, па дефиниција. Едното, без другото не може освен кај wanna be бацковци...
5. Никогаш не си додавал чиста мускулна масаз затоа мислиш дека дефиниција е полесно...+4к квалитетни и чисти калории не се внесуваат баш лесно така, како што си мислиш.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Мене масата од чисто дрво како тебе најмногу ми се допаѓа.

1. Тоа е естетика на телото.
2. Додавање на мускули, или познато низ теретаните како "маса" не значи да се обвиткаш во сало, туку да додадеш мускули и да бидеш по масивен.
3. Најлесно е да кажеш дека си на маса, и да се криеш зад тоа, со стомак кој личи како 8ми месец бремена жена.
4. После маса, следи одржување, па дефиниција. Едното, без другото не може освен кај wanna be бацковци...
5. Никогаш не си додавал чиста мускулна масаз затоа мислиш дека дефиниција е полесно...+4к квалитетни и чисти калории не се внесуваат баш лесно така, како што си мислиш.
Mislam deka treba da bide masa, definicija pa "odrzavanje" vo navodnici, zosto realno kolku dolgo mozes za drzis forma, nedela do dve, efektivno.
Poto povtorno ciklus za masa pa definicija i sekoe naredno cistenje da ti ostanuva nekoj gram cist muskul plus, taka dolkgi godini.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.683
Поени од реакции
2.510
Зависи до целта?

Кој сака да гледа како мечка од планина и да крева повеќе тежини, нека стега што ќе стигни од јадење и таму сте.

Силата не секогаш оди рака по рака со големина.
Доказ за тоа е мајсторов https://www.youtube.com/watch?v=l84vmuuuHRg

Јас лично целам кон 10-13% бф, сега сум некаде 18-20, претерав малце за време на карантинот иначе бев 15тина пред карантин

Имам приметено и во теретана некако многу му се суди на овие помрсниве.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Зависи до целта?

Кој сака да гледа како мечка од планина и да крева повеќе тежини, нека стега што ќе стигни од јадење и таму сте.

Силата не секогаш оди рака по рака со големина.
Доказ за тоа е мајсторов https://www.youtube.com/watch?v=l84vmuuuHRg

Јас лично целам кон 10-13% бф, сега сум некаде 18-20, претерав малце за време на карантинот иначе бев 15тина пред карантин

Имам приметено и во теретана некако многу му се суди на овие помрсниве.
Денес светот се менува, нема предрасуди кон буцкастите туку кон оние кои вежбаат години и пак немаат тело, одат со изговор „маса е мама“. Само земи го во предвид Larry Weels, какво тело има, а притоа колк снага поседува.

@Makaron помеѓу дефиниција и маса, маса и дефиниција следува одржување барем кај мене. Нагли промени се лоши, барем во моите случаеви. Не можеш да одржуваш и да манипулираш со калориите баш така како што сите теоретски посакуваме.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Зависи до целта?

Кој сака да гледа како мечка од планина и да крева повеќе тежини, нека стега што ќе стигни од јадење и таму сте.

Силата не секогаш оди рака по рака со големина.
Доказ за тоа е мајсторов https://www.youtube.com/watch?v=l84vmuuuHRg

Јас лично целам кон 10-13% бф, сега сум некаде 18-20, претерав малце за време на карантинот иначе бев 15тина пред карантин

Имам приметено и во теретана некако многу му се суди на овие помрсниве.
Aj pusti slika da gi vidime tvoite 18-20% masti
Автоматски споено мислење:

Мене масата од чисто дрво како тебе најмногу ми се допаѓа.
Vregjas nesto?
Koj vika deka treba da si svinja i da butas kako slon, slikite gore sto se za sporedba, kaj vide deka tie levo se obvitkani so salo?
posteno ve prasav koj izgled vi se dopaga vam po masoven ili seckan izgled so jasno vidlivi stomacni i veni itd...
Ama vie obicno na masa koa ke slusnete odma mislite na nekoj vakov neli? IMG_20200707_001439.jpg pa normalno, ova vi e 26-28% BF voj toj opseg, daleku od gojazna svinja megutoa ocigledno zasalen izgled neli?
Автоматски споено мислење:

Најлесно е да си на маса, бутај како вол и ете ти.
Kaj vide deka dvajcava gore levo na slikata sto se po masovni butale kako volovi, bas fit i masivno izgledaat, izgleda pogresna percepcija za masa imate

imgonline-com-ua-twotoone-B4Bw4wUiwYQuou5.jpg

Ќе го преформулирам прашањето

ГЛОМАЗНОСТ или ДЕФИНИЦИЈА?

Кој излед го преферирате?
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Aj pusti slika da gi vidime tvoite 18-20% masti
Автоматски споено мислење:


Vregjas nesto?
Koj vika deka treba da si svinja i da butas kako slon, slikite gore sto se za sporedba, kaj vide deka tie levo se obvitkani so salo?
posteno ve prasav koj izgled vi se dopaga vam po masoven ili seckan izgled so jasno vidlivi stomacni i veni itd...
Ama vie obicno na masa koa ke slusnete odma mislite na nekoj vakov neli? Прегледај го приврзокот 258143pa normalno, ova vi e 26-28% BF voj toj opseg, daleku od gojazna svinja megutoa ocigledno zasalen izgled neli?
Автоматски споено мислење:


Kaj vide deka dvajcava gore levo na slikata sto se po masovni butale kako volovi, bas fit i masivno izgledaat, izgleda pogresna percepcija za masa imate

Прегледај го приврзокот 258145

Ќе го преформулирам прашањето

ГЛОМАЗНОСТ или ДЕФИНИЦИЈА?

Кој излед го преферирате?
Абе ти со сила изгледа се правиш будала?

Првиот дечко нема М од маса. Кој и да е, додека Лазар Ангелов не само што е МАСИВЕН туку е и ДЕФИНИРАН или со друг збор поседува ЕСТЕТИКА за спортот кој го тренира и правецот на кој живее.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.683
Поени од реакции
2.510
Aj pusti slika da gi vidime tvoite 18-20% masti
Види на гугл, безброј примери има како изгледаат 20%.

И претходно имаш пишувано на оваа тема. Мрсен си? Ти си дечкото на сликата со црни боксерки? Имаш и предходно од истото лице слики постирано. Одобрение бараш? Не те разбирам
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Види на гугл, безброј примери има како изгледаат 20%.
IMG_20200707_151944.jpg IMG_20200707_151918.jpg IMG_20200707_151847.jpg
Ova li e 20 % salo?




Првиот дечко нема М од маса. Кој и да е, додека Лазар Ангелов не само што е МАСИВЕН туку е и ДЕФИНИРАН или со друг збор поседува ЕСТЕТИКА за спортот кој го тренира и правецот на кој живее.
Sto mesas gluposti, pravec mavec, wtf? Lazar e masiven ne vikam ne, na 180 cm e 88-90 kg na taa definicija, dodeka ti so vikas deka prviot nemal M od masa e 110+kg na 190cm, ako toa ne e masa, neznam sto e
Baska gi staiv slikite za sporedba, koj izgled go sakate poveke, toj po stegnat kako Lazar ili po glomazen kako drugite, a ne da se karame
 

Kajgana Shop

На врв Bottom