Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Вака,сакам да ве прашам нешто. Имам финансиски средства за да си дозволам да идам во теретана,но не и за да купам сумплементи од типот на whey protein итн.А читав дека ако сакаш да идеш во теретана за да добиеш мускулна маса тоа е задолжително,а јас неможам финансиски да си дозволам.Пример 900гр.се 1800денари за две недели а тоа треба секој ден,цел месец да се зима.Е сега ,прашањето ми беше дали воопшто,да почнам да вежбам во теретана зошто пари за сумплементации немам? За правилна исхрана да ,а за whey протеини итн не. Ве молам за ваше мислење,совет? (n)
Не ти треба и теретана, вежбај дома, тие пари што ќе ги дадеш за чланарини и прашкови можеш квалитетна храна да купиш. Сеа зборам ако сакаш рекреативно да вежбаш а не ако сакаш да станеш дилбер.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Не ти треба и теретана, вежбај дома, тие пари што ќе ги дадеш за чланарини и прашкови можеш квалитетна храна да купиш. Сеа зборам ако сакаш рекреативно да вежбаш а не ако сакаш да станеш дилбер.
domasnoto vezbanje e vreme gubenje, napredok nikakov. 700 denari e clenarinata vo tetetana a maalski teretani ima i za 500 denari mesecna.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И овие сигурно истото се имаат прашувано.
Ваљда не мислиш дека некој од црнциве од африка е нечурал.
Или оние во затвор шо стануваат огромни ко Кали Масл.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
doma vezbav celi 5 godini, imav tegovi razni i nisto. stavi slika sto si postignal vo tie 4 meseci.
Што слика да стае,скакулец ли :ROFLMAO:
Ако чинело да се тренира дома и ак се вадело јако тело сите че бевме зверови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
doma vezbav celi 5 godini, imav tegovi razni i nisto. stavi slika sto si postignal vo tie 4 meseci.
Па за тоа време што сум постигнал у глобала сум задоволен, не ми е целта да бидам голем. Затоа и му пишав на тој дека ако сака по рекреативно да си вежба може и дома ако сака да се набилда нека иде у теретана.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Ваљда не мислиш дека некој од црнциве од африка е нечурал.
Или оние во затвор шо стануваат огромни ко Кали Масл.
Овие што ти се на видеото верувам дека сите се природни, познавам цигани што се колку овие, немаат леб да јадат, а не пак стероиди да земаат. Генетски се каде каде подоминантни од нас.
Кали Масл е друга приказна, густината на мускулот што ја има, волуменот и масата што ја има е невозможно да се добие природно.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Овие што ти се на видеото верувам дека сите се природни, познавам цигани што се колку овие, немаат леб да јадат, а не пак стероиди да земаат. Генетски се каде каде подоминантни од нас.
Кали Масл е друга приказна, густината на мускулот што ја има, волуменот и масата што ја има е невозможно да се добие природно.
Зарем стварно мислиш дека се природни?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Зарем стварно мислиш дека се природни?
Зошто ти мислиш дека не се?
Густината и волуменот што овие го имаат на видеото е возможно да го достигне човек од црната раса и природно, дури и белци со добар генетски потенцијал и долги години напорни тренинзи. Плус ти се над 10% телесни масти, нека симнат уште 4-5% за да извадат натпреварувачка форма и ќе се стопат поприлично.
Како и да е, очигледно не сте сретнале генетски фрикови, имам пишувано и во минатото тука, имате ликови кои се подоминантни физички во однос на другите. Мој другар без стероиди со килажа од 78кг на бенч ги турна 170кг, глава ставам на трупец дека немаше земено стероиди затоа што сме неразделни и е еден од ретките на кои имам апсолутна доверба.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Знае некој кај се продава коцка креда у градов?
Во Polleo и bike шопот кај Рекорд моментално има само ситна како прашок.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Ми кажаа дека имало Протеин кутија чиј состав содржи амино киселини за топење масти. Колку е ова точно, како се вика , некој поупатен?
И дали вреди да се земат амино киселини за топење масти. И други предлози да топење масти ? Фала однапред ...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ми кажаа дека имало Протеин кутија чиј состав содржи амино киселини за топење масти. Колку е ова точно, како се вика , некој поупатен?
И дали вреди да се земат амино киселини за топење масти. И други предлози да топење масти ? Фала однапред ...
Јок, нема такво нешто.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ми кажаа дека имало Протеин кутија чиј состав содржи амино киселини за топење масти. Колку е ова точно, како се вика , некој поупатен?
И дали вреди да се земат амино киселини за топење масти. И други предлози да топење масти ? Фала однапред ...
amino kiselinite netopat masti.
prvo sredisia ishranata, isfrli od menito losa hrana cipsovi, gazirano, pici, brza hrana i pocni so tezinski treninzi i kardio. Topacite na masti nema da ti gi stopat mastite. Primer karnetinot ima uloga da gi transportira mastite vo izvor za energia. Mastite se transportirat do mitohondriite kade tie se pretvorat vo zalihi na energia.
proteinot ti e dodatok vo ishranata. sto ke ti se suplementi koga e hranata najbitna
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ми кажаа дека имало Протеин кутија чиј состав содржи амино киселини за топење масти. Колку е ова точно, како се вика , некој поупатен?
И дали вреди да се земат амино киселини за топење масти. И други предлози да топење масти ? Фала однапред ...
A? Абе википедија имате барем таму има површно информации за се.
Прво и основно секој протеин "содржи аминокиселини" зашто секој протеин се разложува на аминокиселини.
Второ аминокиселини врска немаат со слабеење.
Трето едуцирајте се, не пробувајте 30 години легачење да ги одстраните со 3 месеца диета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom