Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Здраво, 1.73 сум и цел ми е да пораснам уште 12-3цм, 18 год имам и го најдов ова на нет http://www.napumpajse.com/shop/kreatini-i-stimulansi/razor-8.aspx, го зголемувало хормонот за раст до 350%, па дали ќе ми помогне и колку ќе биде штетата врз организмот? однапред благодарам :)
Аха, 12-3 сантима. Извини што ќе ти го уништам сонот ама тешко.

1. HGH или human growth hormone е скапа ствар. Многу поскапа него 4к.

2. HGH-то е баш тоа, хормон за раст. И расте се. Ама буквално се. Внатрешни органи included. Не сум сигурен каков ефект има ова врз должината на коските, ама по логика би требало и таму да стимулира раст.

3. Ако стварно мислиш дека ти фали нешто, на пример машките кај тебе во фамилија се многу поголеми од тебе дали имаш отидено на лекар да те проверат? Ако цела фамилија сте таа висина плус минус неможе многу да очекуваш повеќе, нема магично ДНК-та да се смени и да поранеш.

4. Единствена работа во моментов што може да ти помогне е максимално да го испеглаш држењето. Под претпоставка дека си со генерично кифозно/лошо држење на телото.

5. Пубертетот кај машките трае чинам до 21/23 години. Не дека има шанси да се извишиш многу во овој период, ама што е тука е.

6. Играј со картите што ти се поделени. Тоа е, искористи го максимално.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Здраво, 1.73 сум и цел ми е да пораснам уште 12-3цм, 18 год имам и го најдов ова на нет http://www.napumpajse.com/shop/kreatini-i-stimulansi/razor-8.aspx, го зголемувало хормонот за раст до 350%, па дали ќе ми помогне и колку ќе биде штетата врз организмот? однапред благодарам :)
Нема да ти помогне многу, дури сум скептичен дека воопшто нема да ти помогне, реално после 18та година многу малку се расне можеби ќе се извисиш уште 1-2цм. Пиши ја висината на татко ти и мајка ти па отприлика можам да ти кажам која висина би требало да достигнеш.
 
G

garthok

Гостин
Здраво, 1.73 сум и цел ми е да пораснам уште 12-3цм, 18 год имам и го најдов ова на нет http://www.napumpajse.com/shop/kreatini-i-stimulansi/razor-8.aspx, го зголемувало хормонот за раст до 350%, па дали ќе ми помогне и колку ќе биде штетата врз организмот? однапред благодарам :)
http://medcalc3000.com/HeightPotential.htm Искалкулирај колку отприлика би искочил после пубертет. Мене ми го погоди
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Момци како сте задоволни од Атанасовски теретаната во Кисела Вода? Како е опремена, гужва, некој збор-два ? Фала ви!! :D
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Здраво дечки. Побарав но не успеав да ја најдам процедурата за порачка преку napumpajse.com

Значи кликнав на производот кој што го сакам и сега демек го нарачав. Имам и нарачка ID, но не сум пишувал бр на картица никаде. Па ме интересира дали ќе ми го испорачаат дома или во пошта или треба уште нешто да направам за да ја комплетирам процедурата? И од прилика за колку дена ќе ми стигне? Благодарам
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Знае ли некој колкав е капацитетот на тежина што издржуваат стандардните шипки?

Сакам да направам домашна теретана али сум на буџет па незнам дали да земам олимписки реквизити, совет?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Знае ли некој колкав е капацитетот на тежина што издржуваат стандардните шипки?

Сакам да направам домашна теретана али сум на буџет па незнам дали да земам олимписки реквизити, совет?
Oколу 110 кила па ќе почне да се под виткува.
Зависи и од шипка до шипка сепак. 100ка сигурно држи + 20 што си тежи самата = 120 да дигаш е прилично солидно, ретко на кој му треба јаче
едит: не ме држи за збор, можда има некој фушерајски на 90 шо пуштаат душа
едит2: или па оноа “дршка од метла“ од биди-фит што си е “гравирана“ на 40 кила XD смешки
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Oколу 110 кила па ќе почне да се под виткува.
Зависи и од шипка до шипка сепак. 100ка сигурно држи + 20 што си тежи самата = 120 да дигаш е прилично солидно, ретко на кој му треба јаче
120 кила е далеку од доволно. Мртво под 3 големи/140 кила и не се смета за којзнае колкаво достигнување на пример.

Онтопик.

Квалитетни шипки одат над 10к во америките, тука кај нас има нешто ама колку се точни овие карактеристики за издржливост незнам. Пример 1 Пример 2 Освен тоа, knurlingot (на македонски??/делот што е како назабен за подобар фат) исто треба да се запази.

Што мислиш под олимписки реквизити? Шипки/опрема со голем квалитет?

Знае ли некој колкав е капацитетот на тежина што издржуваат стандардните шипки?

Сакам да направам домашна теретана али сум на буџет па незнам дали да земам олимписки реквизити, совет?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Знае ли некој колкав е капацитетот на тежина што издржуваат стандардните шипки?

Сакам да направам домашна теретана али сум на буџет па незнам дали да земам олимписки реквизити, совет?
имам ставено на стандардна околу 150 максимум е сега незнам колку ти е безбедно, ама не изгледаше нешто дека ќе се заебе барем не толку очигледно.
Ако планираш да вежбаш за сила земи олимписки, ако планираш за мускули повеќе ке поминеш и со обична
120 кила е далеку од доволно. Мртво под 3 големи/140 кила и не се смета за којзнае колкаво достигнување на пример.

Онтопик.

Квалитетни шипки одат над 10к во америките, тука кај нас има нешто ама колку се точни овие карактеристики за издржливост незнам. Пример 1 Пример 2 Освен тоа, knurlingot (на македонски??/делот што е како назабен за подобар фат) исто треба да се запази.

Што мислиш под олимписки реквизити? Шипки/опрема со голем квалитет?
олимписки тежини, 50фи vs 25фи
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2014
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ја сум топ задоволен, нема гужва после 7.30 (пошто само тогаш одам), опремена е фул со справи, со точаци, со степери, ленти, инструктори итн. ! ;)
Момци како сте задоволни од Атанасовски теретаната во Кисела Вода? Како е опремена, гужва, некој збор-два ? Фала ви!! :D
[DOUBLEPOST=1444319175][/DOUBLEPOST]Некој од тука да не знае кај се продава C4 preworkout кај нас?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ја сум топ задоволен, нема гужва после 7.30 (пошто само тогаш одам), опремена е фул со справи, со точаци, со степери, ленти, инструктори итн. ! ;)
[DOUBLEPOST=1444319175][/DOUBLEPOST]Некој од тука да не знае кај се продава C4 preworkout кај нас?

Строго Ц4 бараш или може и нешто друго од негов ранг? За Ц4 до утре ќе ти дадам инфо.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Сaкaм дa земaм врaтилo зa нa врaтa штo се мoнтирa, без штрaфoви. Препoрaчaјте ми некoе дoбрo. Oвa дoбрo е?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Сaкaм дa земaм врaтилo зa нa врaтa штo се мoнтирa, без штрaфoви. Препoрaчaјте ми некoе дoбрo. Oвa дoбрo е?
Сите такви се со сличен квалитет. Лично имам едно од џамбо, еве го веќе 8 месеци ништо не му е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom