Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
5 јули 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
а за вратилото да ми одговореше некој :D
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дечки сакам да знам знам кога е погоден момент за чистење на телото ? дали има некаква граница со килажа пример јас сум 178 висок и последен пат кога се мерев имав 73 кила е сега на пример да качам уште плус 10 кила дали тогаш е погоден момент за дефиниција ? или пак да почнам да работам на дефиниција тогаш јас кога сакам ? некој поискусен што е нека ми каже Кога е најпогоден момент за дефиниција ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дечки сакам да знам знам кога е погоден момент за чистење на телото ? дали има некаква граница со килажа пример јас сум 178 висок и последен пат кога се мерев имав 73 кила е сега на пример да качам уште плус 10 кила дали тогаш е погоден момент за дефиниција ? или пак да почнам да работам на дефиниција тогаш јас кога сакам ? некој поискусен што е нека ми каже Кога е најпогоден момент за дефиниција ?
Во главно огледалото и нивото на масти ќе одреди кога ти е време за чистење исто и лично како си задоволен со телото, некој неможе психички да трпи да е "дебел". Според ммене мислам дека ако си почетник треба да качиш до кај 80кг пред да почнеш да се чистиш.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Во главно огледалото и нивото на масти ќе одреди кога ти е време за чистење исто и лично како си задоволен со телото, некој неможе психички да трпи да е "дебел". Според ммене мислам дека ако си почетник треба да качиш до кај 80кг пред да почнеш да се чистиш.

Значи останува на мене јас да одлучам за тоа,сепак би качил и над 80 кила па ќе видам како ќе биде понатаму
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
дали ви се верува дека батката за 2 години е направен ваков со street workout, според мене или вежба и зема од недозволените апој или пак вежба многу подолго на пример гимнастика или некој друг спорт па имал некоја основа и кренал толку маса. Инаку е машина батката секоја му чест.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
дали ви се верува дека батката за 2 години е направен ваков со street workout, според мене или вежба и зема од недозволените апој или пак вежба многу подолго на пример гимнастика или некој друг спорт па имал некоја основа и кренал толку маса. Инаку е машина батката секоја му чест.
онаа маса не е од street workout
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Ако може некој да ми даде некоја програма за вежбање со бучици

Значи целосен горен дел,бицепс,трицепс,рамо,јамки,гради...........

Значи барам детална,колку повторувања,кои вежби кој ден итн......

Делумен почетник сум и ми треба совет. Фала
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали ви се случило да го повредите рамото навачер во спиење со држење на рака под перница ? дали покрај третмани со масажа е паметно да одам во теретана и да правам лесни вежби за рамото ? или пак да правам вежби што не се поврзани со рамо ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Дали ви се случило да го повредите рамото навачер во спиење со држење на рака под перница ? дали покрај третмани со масажа е паметно да одам во теретана и да правам лесни вежби за рамото ? или пак да правам вежби што не се поврзани со рамо ?
Особено ако лактот е поставен во положба повисоко од рамењата. Смени начин на спиење, избегнувај тешки вежби кои погаѓаат на рамо додека не се среди. А најдобро и најпаметно е ОДМОР додека не изчезне болката.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ако може некој да ми даде некоја програма за вежбање со бучици

Значи целосен горен дел,бицепс,трицепс,рамо,јамки,гради...........

Значи барам детална,колку повторувања,кои вежби кој ден итн......

Делумен почетник сум и ми треба совет. Фала


Чим делумно си почетник, може и тренерот во теретана кој обично е и сопственик на теретаната да ти каже :)
 

Higuain

Madridista!!!
Член од
30 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
2
Дечки над градите едната коска ми се гледа, а другата не, не памтим да сум ја повредил едната страна. Дали може некој да ми каже со кои вежби да го средим тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom