Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 август 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Почетник сум, висок 178 цм, тежок 67 кг, што значи ми треба некоја програма за вежбање да накачам маса, па доколку може да ми помогнете секој совет е добредојден. :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Почетник сум, висок 178 цм, тежок 67 кг, што значи ми треба некоја програма за вежбање да накачам маса, па доколку може да ми помогнете секој совет е добредојден. :D
1-те два месеца
http://motivirajse.wordpress.com/2012/07/19/вежби-за-почетници-за-зголемување-мус/
3 и 4 месец
Ако не можеш со машини ќе ги правиш одредени вежби
http://motivirajse.wordpress.com/?s=сплит+тренинг
5 и 6 месец со сопствена тежина и додатна :)
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
Почетник сум, висок 178 цм, тежок 67 кг, што значи ми треба некоја програма за вежбање да накачам маса, па доколку може да ми помогнете секој совет е добредојден. :D
Другар искрен да бидам , убаво е да вежбаш со сопвствена тежина тие се најубави вежби , но некои луѓе тоа не можат да го направат, едноставно спортов си сака пари башка, си сака здрава исхрана и си сака додатоци во исхраната , така да без овие работи само ке си ја мачиш душичката. Ако не е така , нека ми го цитира некој мислењето !
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Другар искрен да бидам , убаво е да вежбаш со сопвствена тежина тие се најубави вежби , но некои луѓе тоа не можат да го направат, едноставно спортов си сака пари башка, си сака здрава исхрана и си сака додатоци во исхраната , така да без овие работи само ке си ја мачиш душичката. Ако не е така , нека ми го цитира некој мислењето !
Си сака пари - релативна работа

Факти:
Со бурек, леб и хамбургери нема тело (и оваа храна чини пари)
Со месо, млеко, јајца, ориз, компир може да се направи тело за почит (за релативно евтина цена)
Суплементи се пожелни но не и неопходни, крај краева 1кг протеин е поевтин од истата количина на протеини внесена преку други намирници. Креатинот е само 1000 денари а ќе ти служи 2-3 месеца

Неоспорен факт, кога се во прашање здравствените придобивки од спортов парите немаат вредност
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Другар искрен да бидам , убаво е да вежбаш со сопвствена тежина тие се најубави вежби , но некои луѓе тоа не можат да го направат, едноставно спортов си сака пари башка, си сака здрава исхрана и си сака додатоци во исхраната , така да без овие работи само ке си ја мачиш душичката. Ако не е така , нека ми го цитира некој мислењето !
Човекот не сака да стане профи боди билдер, сака да накачи килажа. За тоа ти треба месечна претплата во теретана и додатни калории во исхраната (во наједноставниот случај, +3-4 литри млеко на ден).
Вежбите со сопствена тежина не се доволни за континуиран напредок зашто е тешко да направиш прогресија со таквите вежби. 100 склека со сопствена тежина и 5 повторувања на бенч со 100 кила немаат ист ефект.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.657
Колку трошите дневно за храна? Ете нека биде без цената на суплементите..
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
Да искрено, месечно колку пари ве чини се на се ? значи тренинг + исхрана
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Колку трошите дневно за храна? Ете нека биде без цената на суплементите..
Да искрено, месечно колку пари ве чини се на се ? значи тренинг + исхрана
Просек по 5000-6000 денари храна + 3000-4000 денари суплементи месечно.
+ теретаната месечна претплата по 700 денари
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
значи од прилика околу 100 евра месечно за скромно телце да направиш :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
многу бегаш од темава нешто , незнаеш ни ти што да кажеш па лупеташ безвезе или не го разбираш прашањето што го поставивме, значи прашуваме колку пари се троши за исхрана што се конзумира само за спортов, а не да ми кажуваш "и да не вежбаш пак ке треба да јадеш" , така да не тропај глупости и не бегај од темата.
Ти глуп си или тренираш?
јас тренирам , а ти си глуп :)
Не ме терајте да бидам лош.
Ептен расположено ми помина вечерта - нека остане на тоа, но берете памет за следниот пат :icon_mrgr:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Jа не трошам ништо екстра на храна од тоа што и без вежбање би го трошел, а имам "скромно телце", така да ако земеме трошкови месечно само за вежбање испаѓа 600 денари за теретаната и евентуално нешто мусли ако земам.. Е сеа коа би качувал маса, сигурно би се трошело многу појше, пред се' на суплементи. Значи пак зависи што ти е целта, а скромно телце моеш и со грав да напраиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom