Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Абе знам за тоа луд...само прашувам каде го има да купам...зашто не верувам да има сегде.-)
ахахаххаа, моја грешка, ахахахахха, јас го видов мислам у тоа карши јбт! на сам кјош што, напумпај се
 
Член од
14 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
што се зема за кинење на маса ... и кила. Можеби е глупо прашање за вас искусните ама јас не се разбирам во ова, па барам совет.


Поздрав
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.078
што се зема за кинење на маса ... и кила. Можеби е глупо прашање за вас искусните ама јас не се разбирам во ова, па барам совет.


Поздрав
Не знам што совет ќе ти дадат поискусните, но би ти препорачал додека да го навикнеш телото на напори, тежини и колку толку правилни вежби да не (барем на почеток) почнуваш со средства топачи. Зависи и каква конституција имаш ама отпрвин со мал интензитет, повторувања и тежини, ја барем не би почнал одма со вакви препарати. За почеток би накачувал точак, лента, нозе, големи групи...и би смалил мрсно у храна. На овој начин, без топачи, мој скоро врсник намали од 130 на околу 90, со многу кардио, со многу зеленчук и овошје, малку тежини (малку повеќе нозе и грб). Сега се ориентира и на мали тежини, за да го зацврсне телото. Битно намали тежина и крвен притисок-со оглед на годините.
Али ова е гледано од здравствен апект, ако сакаш телоградба таа е многу сложена, таму не би да давам совети (освен за себеси) :)
 
Член од
14 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Не знам што совет ќе ти дадат поискусните, но би ти препорачал додека да го навикнеш телото на напори, тежини и колку толку правилни вежби да не (барем на почеток) почнуваш со средства топачи. Зависи и каква конституција имаш ама отпрвин со мал интензитет, повторувања и тежини, ја барем не би почнал одма со вакви препарати. За почеток би накачувал точак, лента, нозе, големи групи...и би смалил мрсно у храна. На овој начин, без топачи, мој скоро врсник намали од 130 на околу 90, со многу кардио, со многу зеленчук и овошје, малку тежини (малку повеќе нозе и грб). Сега се ориентира и на мали тежини, за да го зацврсне телото. Битно намали тежина и крвен притисок-со оглед на годините.
Али ова е гледано од здравствен апект, ако сакаш телоградба таа е многу сложена, таму не би да давам совети (освен за себеси) :)

Абе јас само сакам да намал од тежината ... значи не одам во теретана,тренирам џудо 8 години ... само сакам да намалам од тежината,шо ми препорачуваш ти.
Фала

Поздрав
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе јас само сакам да намал од тежината ... значи не одам во теретана,тренирам џудо 8 години ... само сакам да намалам од тежината,шо ми препорачуваш ти.
Фала

Поздрав
Само исфрли од исхрана следново

Леб
Газирани пијалоци
Алкохол
Благо
Жолчки од јајца
Сите сокови со шеќер

Како замена за ова користи

Многу Макарони и Шпагети
Цедени природни сокови
За алкохол немаш замена
За благо немаш замена (тоа не значи дека не смееш некои работи со шеќер д аги јадеш)

И јави се тука за месец дена да кажеш дека си удоле 5 кг најмалку:smir:
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Само исфрли од исхрана следново

Леб
Газирани пијалоци
Алкохол
Благо
Жолчки од јајца
Сите сокови со шеќер

Како замена за ова користи

Многу Макарони и Шпагети
Цедени природни сокови
За алкохол немаш замена
За благо немаш замена (тоа не значи дека не смееш некои работи со шеќер д аги јадеш)

И јави се тука за месец дена да кажеш дека си удоле 5 кг најмалку:smir:
zolakata e zaradi holesterolot taka da moze ama i ne mora da znaci deka ako jades nema da oslabis,ama leb nikako eventualno nekoj inetgralen, gledaj poveke neka bide proteinska zosto vo eden gr proteini ima najmogu energija ,ama sekerite najbrgu se trosat,a makaroni i spageti ne ,sepak toa se testenini, pij mnooogu tecnosti ama i trosi gi istite
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Дечки, планирам да одам в теретана, сакам дефиниција на стомачните, градите, грбот, рацете(и друго од половина нагоре). дали некој може да ми направи како распоред од понеделник до петок што да вежбам и што храна да јадам. Поздрав, благодарам :)
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
За такви услоги обично се плаќа:). Многу на тацна сакаш..земи листај назад има многу постови, каде што ќе го најдеш тоа што ти треба. Или сакаш некој друг да ти најде ?:)
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Дечки, планирам да одам в теретана, сакам дефиниција на стомачните, градите, грбот, рацете(и друго од половина нагоре). дали некој може да ми направи како распоред од понеделник до петок што да вежбам и што храна да јадам. Поздрав, благодарам :)
без доле нема да имаш ни горе ! :)
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
My new supplement


искомбинирано со Whey добро би дошло.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
летово пукнав метакарпална коска на десната шака(под малиот прст, таа шо е најнадвор) све океј извадив лонгети почнав полека да праам склекови ама се осеќа разлика, послаб ми е. почнав пред месец ипол да вежбам све топ, али почна да ме боли пред 2-3 недели. сеа не можам скотова и права да вежбам за бицепс, нути пак билокакво кревање на тег у таа положба на зглобот. во ред, имам болки и на другиот зглоб али ова ептен е, не се издржува. препорака? да идам на лекар одма да напраам пауза? иначе не користам добри ракавици, али ја би стаил и бандажер колку толку да ме стега.. btw го свиткав малце зглобот на мавање у вреќа.. :D
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
zolakata e zaradi holesterolot taka da moze ama i ne mora da znaci deka ako jades nema da oslabis,ama leb nikako eventualno nekoj inetgralen, gledaj poveke neka bide proteinska zosto vo eden gr proteini ima najmogu energija ,ama sekerite najbrgu se trosat,a makaroni i spageti ne ,sepak toa se testenini, pij mnooogu tecnosti ama i trosi gi istite
Edna mnogu bitna ispravka. Proteinite nemaat najveke energija. Sekerite ne se trosat taka brzo i lesno.

--- надополнето ---

летово пукнав метакарпална коска на десната шака(под малиот прст, таа шо е најнадвор) све океј извадив лонгети почнав полека да праам склекови ама се осеќа разлика, послаб ми е. почнав пред месец ипол да вежбам све топ, али почна да ме боли пред 2-3 недели. сеа не можам скотова и права да вежбам за бицепс, нути пак билокакво кревање на тег у таа положба на зглобот. во ред, имам болки и на другиот зглоб али ова ептен е, не се издржува. препорака? да идам на лекар одма да напраам пауза? иначе не користам добри ракавици, али ја би стаил и бандажер колку толку да ме стега.. btw го свиткав малце зглобот на мавање у вреќа.. :D
Nisto te ne cini, ako otides na lejar i vidi sdali e potrebna nekoja fizikalna terapija. Vo sekoj slucaj, poradi povredata (ednas povreda, cel zivot maka i vnimavanje) ke moras da se kontroliras vo intenzitetot i naporite koi ke gi prevzemas a ke viljaat na toj del od dlankata. Od sega pa natamu, pametno, dodeka ne zajakne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom