Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ај ако некој има добро искуство со некое протеинче нека пише што препорачува
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Сте слушнале за Powerlifting?
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
MuscleTech Nitro-Tech Hardcore некакво искуство од користење вреди ли да се купи
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Не , шо е тоа ? На леб се мачка ?
Хахаха не озбилно, затоа што сме меѓу ретките нации во кои не се натпреваруваме во тешка атлетика како олимписко кревање на тежини и powerlifting, бар колку што знам јас. Додека соседиве се добри во тие области, а ние не искористуваме да научиме нешто од нив. И прашувам бидејќи ако е некој заинтересиран, да се формира нешто како клуб па да имаме и ние некои почетоци во тие области :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Mj,
во минатото и сојуз имаше формирано со цел да ја обработува оваа тематика. но за жал безуспешно. Како и секоја спортска гранка во МК.
На Државното во бодибилдинг и фитнес оваа 2010 година ќе започнеме со една новина која ќе биде вовед во оваа дисциплина. Далеку од Олимписко кревање на тежини, но ќе започнеме во областа на ББ дисциплините на сила (бенч, мртво и чучњеви). Овој пат промотивно ќе се направи мини турнир во потисок на рамна клупа, популарно наречен бенч прес. Детали малку понатаму.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Mj,
во минатото и сојуз имаше формирано со цел да ја обработува оваа тематика. но за жал безуспешно. Како и секоја спортска гранка во МК.
На Државното во бодибилдинг и фитнес оваа 2010 година ќе започнеме со една новина која ќе биде вовед во оваа дисциплина. Далеку од Олимписко кревање на тежини, но ќе започнеме во областа на ББ дисциплините на сила (бенч, мртво и чучњеви). Овој пат промотивно ќе се направи мини турнир во потисок на рамна клупа, популарно наречен бенч прес. Детали малку понатаму.
Да па бенчот, мртвото дигање и чучњевите се дисциплините во powerlifting. Супер е тоа што ќе почне и кај нас. Само да прашам, каде ќе се објави и отприлика кој период?
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
MuscleTech Nitro-Tech Hardcore некакво искуство од користење вреди ли да се купи
Многу добра работа, имам пиено од него во дози, кесички после тренинг...како кремче е, убаво на вкус и има ефикасност. Страшна формула е, ако се користи правилно сообразено со вежбањето и јадењето. Нема да згрешиш.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Дечки има многу производи за топење на масите:L carnitin,animal cuts ,yellow burn.........кој производ го препорачувате ???????

--- надополнето ---

кој производ дава најдобри резултати(со правилна исхрана нормално))???????????????????
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дечки има многу производи за топење на масите:L carnitin,animal cuts ,yellow burn.........кој производ го препорачувате ???????

--- надополнето ---

кој производ дава најдобри резултати(со правилна исхрана нормално))???????????????????
Јас моментално пијам л-карнитин, читав ја сузбива млечната киселина што е доста добро пошто таа ствара воспалување при вежбање исто помага при согорување на мастите. Го пијам веќе 2-3 недели, имам скинато 2-3 кг некаде. Најдобро ти е да почнеш со него па ако не оди појачај со некој топач а за крај анимал катс :)

Набави и BCAA ако се чистиш за да зачуваш што повеќе мускулна маса.
 
Член од
25 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
1
имам 16 години, висок сум 1.91 и имам 96 кила
сега сакам прво малце да ослабам (не заради телото туку сакам малце у фаца да се исушам), па да земам протеини и да се билдам..

СОВЕТ??
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
имам 16 години, висок сум 1.91 и имам 96 кила
сега сакам прво малце да ослабам (не заради телото туку сакам малце у фаца да се исушам), па да земам протеини и да се билдам..

СОВЕТ??
Држи високо протеинска диета (бело месо, риба, јајца) со ниско ниво на ЈХ (ориз, компир), практикувај кардио 3 пати неделно по 40мин и работи лесни вежби во теретана колку да добиеш тонус на мускулите. За 2-3 месеци би требало да имаш добри резултати.
 
Член од
25 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
1
друже фала ти

--- надополнето ---

ама ја кај можам да издржам со оваа диета
мене ми треба леб

--- надополнето ---

и уште нешто
што викаш да зимам протеини ?

--- надополнето ---

komandant koki напиша:


ама ја кај можам да издржам со оваа диета
мене ми треба леб

-
сакам да ти кажам дека не сум толку јак финансиски па да може секој ден месо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom