Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
nikakvi najloni. decki vie sto sakate da trgnete stomak citnete nekoj post unazad,sto pati edno isto jademe burek

Zaboraviv da kazam. Deckoto so kilometrite-ti moes 20 km do utre sabajle da gi vozis,ne e bitno kolku km ke projdes bitno e vremetraenjeto t.e. kolku vreme teloto e vo "akcija". taka da batali kilometrazi i ja mozam do Stip da trcam i da stignam do esen. ama nekoj moze i za den da e tamu.:smir:
Epa aj trgni hehe :helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ок, а за дневна километража што велиш ? 5км доволно се ?
Сакаш само стомак или секаде да се исцедиш ио да намалиш обем на муслулатура/

Ако сакаш само стомак, спринт, што побрзо, за што пократко време поголема метража.

Сакаш генерално цедење, цело тело, со тоа што сајдефект ти е губење вода и намалување на муслукната маса, ама и обезмастуење максимално, фати со темпо, 5 до 10 км секој ден.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сакаш само стомак или секаде да се исцедиш ио да намалиш обем на муслулатура/

Ако сакаш само стомак, спринт, што побрзо, за што пократко време поголема метража.

Сакаш генерално цедење, цело тело, со тоа што сајдефект ти е губење вода и намалување на муслукната маса, ама и обезмастуење максимално, фати со темпо, 5 до 10 км секој ден.
Кога се оди на цедење (кожата ја носиш до лист хартија :)) има суплементи што горе долу ќе ти ја зачуваат мускулната маса. Мислам дека треба да се зема BCAA пред трчање и уште некои потоа, поискусните нека напишат која комбинација на суплементи се препорачува
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Горе-долу е моментот на вистината. Види, он може да зема суплементи, може и не. Кога навремето заебал работа и не вежбал стомак, јебига. Јово-наново, ама има чаре.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А сеа како стара, пиеш Геронтол?? Хахахахаха
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
на исхрана внимавам премногу. не јадам мрсно, благо, солено, пржено, леб, не пијам алкохол и газирано. понеделник, среда, петок трчам по 2-3км, а вторник, четврток, сабота 4-6км. пијам по 3-4 зелени чаеви преку ден. ваљда ќе постигнам што сум зацртал. сакам да земам кофеин! како се консумира? колку пати на ден, по колку апчиња и во кој период од денот?
п.с. браво за дечкото што стаи слики погоре во фазон "пред и потоа". ја не напраив такво нешто, не ми текнало =) иначе интересно ќе беше.
Немој да се ограничуваш во употреба на солта во исхраната.Многу битен минерал, кој е погрешно ако се острани.
Трчањево во километри мене лично не ми престваува ништо посебно. Кога се работи аеробен тренинг (кардио) во обликувањето на телото има едно правило до кое треба да се држиме. Времетраење и пулс. Во зависнот од тоа како изгледаш, во кој степен се наоѓаш со диетата и формата, зависи и времетраењето и колку често би се применувам кардио тренингот. Во секој случај, не треба да биде помалку од 30 минути во сесија со пулс околу 130.
Кофеинот, ако веќе си одлучил да го користиш би ти препорачал да го пиеш двапати во денот по максимално 200 мг. Едната доза наутро, а другата 2-3 часа пред тренинг.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
значи, имам салце на стомакот и од страна.. значи гумичка за спашавање. вака не се познава кога стојам, ама коа ќе седнам има. малце, ама има сепак, а сакам да сум СРЧА :D
значи, за да стопам тоа, морам спринт да трчам?
пример- спринт 10 мин. или 30+ минути некое бавно темпо? што е за мене?
обично трчам пирамидално. од помала кон поголема брзина, а баш денес трчав 2,30 мин темпо, 30 сек спринт и така до 30 минути...
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Milobilderce kaj si ti , ic te nema :)))


Soul prekini so tie kilometri. glej vremenski a ne kilometarski covek.
pak ne te sfakam, treba sto poveke kilometraza za sto pokratko vreme ? pobrzo da tre4am ?

Sakam samo na stomak da stopam, nisto drugo :) , ne sakam da padnam mnogu na drugite delovi od teloto.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Sakam samo na stomak da stopam, nisto drugo :) , ne sakam da padnam mnogu na drugite delovi od teloto.
Ова и јас го сакам. Само стомакот ми е одповеќе на телото. Само нанапред ми е испуштен. Од страните ништо не виси.
На друго место сум слабечок. И нејкам да ослабам да се направам само коски.
Стомачни правам во теретана (и дома) и мислам дека се вика разбој за долните стомачни.
Си правам кардио (точак) одприлика 20тина минути после секое вежбање (било да е прв степен или втор).
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ја стомакот дома на столче си го правам, додека седам играм игри, ми текнува наеднаш и правам серија, и пинам вода и продолжувам со видео игра, и после 10-20 мин пак, и ми се фати 3-5 серии така, и стомакот ми е супер. а да го вежбам у теретана ке треба после за постер да ме сликаат. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom