Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Пробав така али превише нестабилно е, не верувам дека ќе издржи кревање на неа... лесно можам да се нокаутирам на земја...

Колку кила имаш? :D Јас со 75 немав никаков проблем, па и потешки се дигаа. Само треба јако да го зацврстиш, пак ќе се познаваат дупчиња на касата, јебига. Посебно ако е постара, газда ми во Скопје цел ден се чудеше од што се дупките :D
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
18.623
Поени од реакции
38.812
Колку кила имаш? :D Јас со 75 немав никаков проблем, па и потешки се дигаа. Само треба јако да го зацврстиш, пак ќе се познаваат дупчиња на касата, јебига. Посебно ако е постара, газда ми во Скопје цел ден се чудеше од што се дупките :D
Ај ќе пробам, 60 кила иам. Се надевам нема да ме најдат на земја со прекршена кичма некој ден :D
--- надополнето: 10 септември 2013 во 17:47 ---
Иначе коа сме на темава веќе, освен у Џамбо знаете на друго место кај има вакви? Али да не треба да се заштрафуваат, дали има такви?
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
423
Поени од реакции
1.103
Ајде луѓе малце асистенција.

Добив ваква шипка што се прицврстува на вратата за вежбање. Еве подетално од сите ствари шо дојдоа со неа.

Прегледај го приврзокот 72142 Прегледај го приврзокот 72145 Прегледај го приврзокот 72146

Е сега не знам баш како да ја монтирам. Еве ги инструкциите.

Прегледај го приврзокот 72143 Прегледај го приврзокот 72144

Значи овие маливе, црни гумички треба да бидат заштрафени со штрафовите. Поклон ми е за роденден од другарите и од кај што ја земале им кажале дека не треба ништо да се буши, само да се прицврсти. Проблемот е што ако треба да се буши не би можел пошто не е мој станот и не смеам да правам дупки у вратата. Па дали може некој да ми каже тачно како се праи ова?

Намести помеѓу шипката и вратата нешто како подлога да не оди директно шипкава, да не се направат дупки. Нешто мала штица, дрвце некое, пластично нешто :D
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
18.623
Поени од реакции
38.812
Намести помеѓу шипката и вратата нешто како подлога да не оди директно шипкава, да не се направат дупки. Нешто мала штица, дрвце некое, пластично нешто :D
Хм.. добра идеја али и тие ќе мораат да бидат прицврстени за нешто :confused: Пошто само така ако стојат нема да има фајде... исто ќе може да падне...
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
423
Поени од реакции
1.103
Хм.. добра идеја али и тие ќе мораат да бидат прицврстени за нешто :confused: Пошто само така ако стојат нема да има фајде... исто ќе може да падне...

Не треба да бидат тие прицврстени еден другар мој така имаше наместено, само не меѓу врата, туку меѓу два тесни ѕида.

Пробај си ти пак за секој случај :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.318
Поени од реакции
983
Дечки дали во Скопје има на друго место продавница од Гладијатори освен таа кај грчка амбасада (колку што знам ја затворија). Има некој попуст али во битола не работеа па деновиве одам за скопје ми требаат некои работи да земам ако ги има и таму
http://www.gladijatori.com/gr-pro-sport-стегачи-за-зглоб-(фитили),-hos-hfa-777,-gr-pro_p738.html
Имаш кај мене, 350 денари.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
14
Поени од реакции
1
Здраво, сакам да прашам да ми препорачате некоја теретана во Скопје, ама во западниот дел :) (Карпош, Тафталиџе, Влае, Горче).
 
O

Orion.

Гостин
Дали правите и back и front squats или се задржувате исклучиво на "задни" и дали повеќе страдаат колената со едните или другите? И дали се потребни големи тежини или и со мали (20-30 кг) може тој дел да се обликува солидно?
Според овие истражувања,
http://www.precisionnutrition.com/research-review-front-or-back-squats каде мерат ангажираност на одделни мускули и притисок врз зглобовите
вели предните чучњеви се во предност за предните и странични мускули со помали тежини, како и помал притисок врз колената.
Јас почнав да правам front squats поради фактот што повеќе маваат на квадрицепс а помалку на глутеус. Не знам зошто ти се јавува болка, може да биде претренираност, некоја повреда,неправилна форма на изведување...

Пробај на преса да вежбаш, може нема да се јавува болката. Исто пробај и други вежби за нозе.
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
6
Луѓе некој да ми препорача добра квалитетна теретана во Скопје во близина на електро факултетот ?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Луѓе некој да ми препорача добра квалитетна теретана во Скопје во близина на електро факултетот ?

Во радиус од 500 метри имаш само лоша , неквалитетна ама ефитина а ако сакаш добра квалитетна и скапа иди во алексадар палас
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Чек а да си ги скратам маките. Некоја теретана околу Западно Скопје ( само не Џорќе ) пошо пешки ќе идам да не џиткам пари за автобус?! Ако знаете и цена пишете, само да не е многу скапо. :D
Немам пари иначе ќе си земам една кобинирана справа и збогом мајко за цел живот. :3
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
233
Поени од реакции
28


Ima li nekoj koristeno od ova i da mi kaze se za nego i kako se upotrebuva i dali ima efekti ??? Itno mi e ve molam ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom