Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Со празна шипка да вежба една недела раце нема да може да крене.
Незнам што ќе прави саат и пол.
Цел ќе си воспален, ама одиш другиот ден и продолжуваш. После 1 недела се ќе снема.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Дечки што мислите за психичкиот момент кога се почнува фазата на додавање килажа(сало и мускули)?
Како ви влијае на вас, мене страшно ме руши иако годинава решив дека ќе ја издржам ама како се замастувам така ме мава на психа.Само моментот дека сум далеку посилен ме држи во игра.
Дајте да споделиме квалитетна дискусија околу булк сезоната. Одите со агресивен суфицит или константно качувате калории?
Колку време ви трае булк сезоната?
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Дечки што мислите за психичкиот момент кога се почнува фазата на додавање килажа(сало и мускули)?
Како ви влијае на вас, мене страшно ме руши иако годинава решив дека ќе ја издржам ама како се замастувам така ме мава на психа.Само моментот дека сум далеку посилен ме држи во игра.
Дајте да споделиме квалитетна дискусија околу булк сезоната. Одите со агресивен суфицит или константно качувате калории?
Колку време ви трае булк сезоната?
Јас мислам дека тебе ти имам кажано, никогаш не сум бил во суфицит ама немам проблем со премногу замастување, ако сакам да извадам малце повеќе стомачни вежбам на гладно два или три месеца и завршвам работа.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Дечки што мислите за психичкиот момент кога се почнува фазата на додавање килажа(сало и мускули)?
Како ви влијае на вас, мене страшно ме руши иако годинава решив дека ќе ја издржам ама како се замастувам така ме мава на психа.Само моментот дека сум далеку посилен ме држи во игра.
Дајте да споделиме квалитетна дискусија околу булк сезоната. Одите со агресивен суфицит или константно качувате калории?
Колку време ви трае булк сезоната?
После период на калориски дефицит јас секогаш одам со "reverse diet", постепено качување на калории, на почетокот на неделно ниво а после на 2-3 недели зависи од формата, перформанси на тренинг, изглед, просечна килажа во текот на неделата. Не се ориентирам само преку вагата туку гледам цела слика на неколку параметри. Главно качувањето на калории е преку ЈХ и масти. Еве пред 2 недели почнав јас "lean bulk", 2 недели накачив по одприлика 200kcal (40 ЈХ и 5 масти) на оние што го завршив периодот на дефицит, и постепено намалувам и со времетраењето на кардио, кратам по 10-15мин неделно. Не вреди да одиш агресивен суфицит зашто секое тело има одреден процент на мускул што може да го изгради, другото ќе оди само во вишок "сало" и за многу брзо време ќе треба да прекинеш со калориски суфицит.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
zdravo decki, ve molam za pomos. nov sum u teretana, si kupiv protein https://hardcoreshop.mk/shop/100-whey-protein-professional-920g/

ama mi pravi insulinski spajk. Go zemam kako "desert" so almond milk posle rucek posle vezbanje i otkako ke go ispijam mi se prijaduva vednas. Pregolem nenormalen glad. A prethodno obilen rucek.
Dijabet nemam, imam ispituvano i ogtt i obicen seker taka sto ne ke da e toa.

Ima nekoj drug so slicen problem? I dali e voopsto problem?
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Рацете посебно бицепсот ми растат многу лесно, што мислите дали мојот план да не ги вежбам воопшто е добар или тоа може да биде контра продуктивно?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Рацете посебно бицепсот ми растат многу лесно, што мислите дали мојот план да не ги вежбам воопшто е добар или тоа може да биде контра продуктивно?
Ние тука вежбаме за да растеме а ти како сакаш.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
zdravo decki, ve molam za pomos. nov sum u teretana, si kupiv protein https://hardcoreshop.mk/shop/100-whey-protein-professional-920g/

ama mi pravi insulinski spajk. Go zemam kako "desert" so almond milk posle rucek posle vezbanje i otkako ke go ispijam mi se prijaduva vednas. Pregolem nenormalen glad. A prethodno obilen rucek.
Dijabet nemam, imam ispituvano i ogtt i obicen seker taka sto ne ke da e toa.

Ima nekoj drug so slicen problem? I dali e voopsto problem?
Јас го пијам истиов и немам пролбем никаков од него
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.440
Ајде да развијам една дискусија.
Кој ви е најомразен мускул што не сакате да го вежбате? Јас лично нозе и стомачни. Нозе некако ке пројдат, ама стомачни ми е најодвратно.
Омилено ми е гради или рамо т.е push day!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Ајде да развијам една дискусија.
Кој ви е најомразен мускул што не сакате да го вежбате? Јас лично нозе и стомачни. Нозе некако ке пројдат, ама стомачни ми е најодвратно.
Омилено ми е гради или рамо т.е push day!
Нормално нозе.. ем најдосадно, ем најтешко.
 
Член од
21 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ајде да развијам една дискусија.
Кој ви е најомразен мускул што не сакате да го вежбате? Јас лично нозе и стомачни. Нозе некако ке пројдат, ама стомачни ми е најодвратно.
Омилено ми е гради или рамо т.е push day!
Најомразен е стомачни и нозе, стомачните треба само малце вежбање и да се стопи салото на стомак за да излезат да се познават, а најомилени се бицепс, трицепс, гради и рамена ☝☝
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
рамено :facepalm: Смрт ми е.
Нозете засега ми се омилени пошо гледам напредок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom