Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 септември 2015
Мислења
724
Поени од реакции
388
Rip Bodybuilding !

1) N.1
2) N.2

Баткиве лом прават :D.

До сега вакво нешто по добро не сум видол.
Па баш ме занима и ваше мислење :D
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
724
Поени од реакции
388
A од други книги што сум ги читал за вежбање горе долу истото го пишува како што овие кажуваат.
Е сега на "фитнес елитата" знам дека ова нема да им се допадне.
Ако одиме со факти, дечкиве се близу 10, додека да бидеме реални голем дел од фитнес инфлуенсерите "се разбираат" само од убризгавање стероиди.
But have been spoken.....
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Поздрав момци значи вака треба да почнам со теретана од 1 окт,ми треба само да ослабам а немам ни програма ни ништо секоја помош е добро дојдена.
И искуство со теретаниве која има најдобри услови.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Поздрав момци значи вака треба да почнам со теретана од 1 окт,ми треба само да ослабам а немам ни програма ни ништо секоја помош е добро дојдена.
И искуство со теретаниве која има најдобри услови.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Храната ти е битна за да ја оствариш целта што ти е зацртана, значи прво таму треба програма да си направиш.
За тренинг почни гради-трицепс еден ден, друг ден грб-бицепс, трет ден нозе-рамо и убаци стомачни во некои од деновите. Ова ти е некоја основна почетничка програма, со тек на време ќе менуваш и ќе видиш што најмногу ќе ти легне.

Колку си висок, тежок, процент на масно ткиво?
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Храната ти е битна за да ја оствариш целта што ти е зацртана, значи прво таму треба програма да си направиш.
За тренинг почни гради-трицепс еден ден, друг ден грб-бицепс, трет ден нозе-рамо и убаци стомачни во некои од деновите. Ова ти е некоја основна почетничка програма, со тек на време ќе менуваш и ќе видиш што најмногу ќе ти легне.

Колку си висок, тежок, процент на масно ткиво?
1.82 висок 115 кг.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
1.82 висок 115 кг.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Драстична промена во исхраната ти треба, за почеток исфрли алкохол, сокови, благо, пржено, леб и пецива, а убаци здрави ЈХ (ориз, компир, овес), здрави масти (екстра цедено маслиново масло, омега 3, лешници, бадеми, ореви, индиски ореви, бразилски ореви) и протеини (пилешко бело месо, телешко, риба, јајца, веј протеин) и би требало да видиш разлика за 1-2 недели.
У меѓувреме гуглај за "ротација на јаглехидрати" или "carb cycling" или "rotacija ugljenih hidrata".
 
Член од
21 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво.
Имам некое прашање во врска со бодибилдинг.
Користам whey протеин, почнав пред два месеци, и земам како што пишува на него со препорачана доза, досега е добро.
Имено, решив да пробам креатин, го купив и гледам на интернет како се користи ова она пошто ми е првпат.
Повеќето го препорачуваат, го има во месото итн, но има некои кој после користење после месец дена почнала да му опаѓа косата како што пишува дека креатинот го поттикнувл DHT хормонот или како и да се вика, кој предизвикува опаѓање на косата.
Дали некој го користи и имал слично искуство, искрено мене ми паѓа косата дали е генетски или не незнам кој к* р е искрено, затоа ме загрижува, не сакам да ја изгубам косата бар уште некое време .
Фала за одговорот ако некој го има.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.650
Поени од реакции
3.691
Здраво.
Имам некое прашање во врска со бодибилдинг.
Користам whey протеин, почнав пред два месеци, и земам како што пишува на него со препорачана доза, досега е добро.
Имено, решив да пробам креатин, го купив и гледам на интернет како се користи ова она пошто ми е првпат.
Повеќето го препорачуваат, го има во месото итн, но има некои кој после користење после месец дена почнала да му опаѓа косата како што пишува дека креатинот го поттикнувл DHT хормонот или како и да се вика, кој предизвикува опаѓање на косата.
Дали некој го користи и имал слично искуство, искрено мене ми паѓа косата дали е генетски или не незнам кој к* р е искрено, затоа ме загрижува, не сакам да ја изгубам косата бар уште некое време .
Фала за одговорот ако некој го има.
Нема врска, најголем мит е тоа. Пијам скоро 2 години и ни влакно ми нема паднато. Креатинот е најмногу истражуван суплемент и неколку студии имаат докажано дека е безбеден за конзумација без сајд ефекти(со препорачаната доза).
 
Член од
21 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Нема врска, најголем мит е тоа. Пијам скоро 2 години и ни влакно ми нема паднато. Креатинот е најмногу истражуван суплемент и неколку студии имаат докажано дека е безбеден за конзумација без сајд ефекти(со препорачаната доза).
Фала ти за одговорот братче, тоа ме плашеше најмногу
Како што читам по видеата на youtube така пишуваше јбг
Еднаш решив да пробам нешто ново и ете нова препрека, фала за одговорот
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.479
Едно прашање до поискусните, дали L-Arginine од ваше искуство и знаење е ок за користење, или има негативни сајд ефекти? И која дневна доза би била ок за конзумација, и во колкав континуиран временски период?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Здраво.
Имам некое прашање во врска со бодибилдинг.
Користам whey протеин, почнав пред два месеци, и земам како што пишува на него со препорачана доза, досега е добро.
Имено, решив да пробам креатин, го купив и гледам на интернет како се користи ова она пошто ми е првпат.
Повеќето го препорачуваат, го има во месото итн, но има некои кој после користење после месец дена почнала да му опаѓа косата како што пишува дека креатинот го поттикнувл DHT хормонот или како и да се вика, кој предизвикува опаѓање на косата.
Дали некој го користи и имал слично искуство, искрено мене ми паѓа косата дали е генетски или не незнам кој к* р е искрено, затоа ме загрижува, не сакам да ја изгубам косата бар уште некое време .
Фала за одговорот ако некој го има.
Ако си читал за метан и винстрол, точно е.
За креатин нема веза пишаното, слободно користи го.
 
Член од
21 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ако си читал за метан и винстрол, точно е.
За креатин нема веза пишаното, слободно користи го.
Не друже, гледав специфично за креатин монохидрат, подобар квалитет, па ме подзамисли доста тоа што пишуваа, фала ти за одговорот, ќе почнам деновиве со користење, се надевам дека ќе биде во ред
 
Член од
19 март 2014
Мислења
574
Поени од реакции
867
Не друже, гледав специфично за креатин монохидрат, подобар квалитет, па ме подзамисли доста тоа што пишуваа, фала ти за одговорот, ќе почнам деновиве со користење, се надевам дека ќе биде во ред
Ако почнала да паѓа, секако ќе ја изгубиш. Не се замарај.
5грама дневно креатинче, секој ден, без разлика кое време. Најдобро искористување на креатин монохидрат е ако се раствори во млака вода и се остави 15 мин. Нема да ти смени и некогаш ако директно ставиш во уста 5 гр и пиеш вода.
После 2 недели полнење на депоата, веројатно ќе осетиш малце повеќе сила, некое повторување плус, подобра регенерација, издржливост. Не очекувај чуда ама ќе ти помогне.
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
191
Поени од реакции
500
Едно прашање до поискусните, дали L-Arginine од ваше искуство и знаење е ок за користење, или има негативни сајд ефекти? И која дневна доза би била ок за конзумација, и во колкав континуиран временски период?
Со што се занимаваш и што сакаш да постигнеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom