Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мислам дека ти со тие што си се расправал лошо кревале, отвори го Мат Фрејзер и види профи во овој спорт како го прави тоа.
Што да видам брат.. Пред кросфит бил јуниорски првак во Olympic weightlifting, за почеток тоа све ти кажува. Автоматски е во тие останати 1%, и тоа зашто бил профи во спортот олимписко кревање, а не во измислицава кросфит.
После се повредил, почнал да губи па тек тогаш решил да се занимава со кросфит. И нормално со таква позадина почнал да ги гази тие аматерите тамо. Ама сепак прави згибови како риба на суво, и има титула "Five-Time Fittest Man on Earth", значи толку се пуни со себе да ако победиш на тоа нивно осакатено натпреварување автоматски си најфит човек на планетава. Абе као некоја секта се упм!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Што да видам брат.. Пред кросфит бил јуниорски првак во Olympic weightlifting, за почеток тоа све ти кажува. Автоматски е во тие останати 1%, и тоа зашто бил профи во спортот олимписко кревање, а не во измислицава кросфит.
После се повредил, почнал да губи па тек тогаш решил да се занимава со кросфит. И нормално со таква позадина почнал да ги гази тие аматерите тамо. Ама сепак прави згибови како риба на суво, и има титула "Five-Time Fittest Man on Earth", значи толку се пуни со себе да ако победиш на тоа нивно осакатено натпреварување автоматски си најфит човек на планетава. Абе као некоја секта се упм!
Ако не знаеш каде може да најдеш луѓе со поголемо его од билдери, тркни до било која сала за кросфит :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Сега е модерно време и скоро сите почетници тренират оти шема му е да си билдер со нозе помали од раце ама стомачни мора. Крос фит било подобро неголи дигање тегови и градење маса на телото симетриа....
Еве слушам сега и со билни протеини можело да се извади топ тело,неморало месо да се јади. ..Од година ќе измислат со супа од коприви да се гради тело...
Али секој со своите замисли и цел. Ако на некој кросфит му е целта тогаш ок...
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Почнав јас од понеделникот. Се вратив после долги години, почнав цело тело да го вежбам, стартно гради правев, па грб, рамо, за бицепс и трицепс по една вежба, нозе и стомак. Понеделникот саат ипол извежбав се воспалив целиот, прескокнав во вторник не отидов бидејќи едвај станав од кревет и продолжив во среда пак. Со исто темпо, исти вежби, тешко беше поради воспаленоста која ја имав но издржав, понатаму четврток ми беше ден за одмор и петокот пак отидов.

Викендов ќе гледам да одморам, да напунам енергија во мене и од понеделник се чувствувам спремен да почнам да ги делам вежбите. Како за чудо се осетив многу спремен вчера кога извежбав и можев така поголемки килажи да кренам не знам од каде таква сила кога не сум бил физички активен долго време, но бев фокусиран на формата и екстензијата на повторувањата, килажата ја оставив за понатамошни времиња. Само уште да бидам континуиран со вежбање фали.

За суплемент уште се немам накането да земам, многу ме мрзи, а и патот не ме води натаму сеуште. :D
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Почнав јас од понеделникот. Се вратив после долги години, почнав цело тело да го вежбам, стартно гради правев, па грб, рамо, за бицепс и трицепс по една вежба, нозе и стомак. Понеделникот саат ипол извежбав се воспалив целиот, прескокнав во вторник не отидов бидејќи едвај станав од кревет и продолжив во среда пак. Со исто темпо, исти вежби, тешко беше поради воспаленоста која ја имав но издржав, понатаму четврток ми беше ден за одмор и петокот пак отидов.

Викендов ќе гледам да одморам, да напунам енергија во мене и од понеделник се чувствувам спремен да почнам да ги делам вежбите. Како за чудо се осетив многу спремен вчера кога извежбав и можев така поголемки килажи да кренам не знам од каде таква сила кога не сум бил физички активен долго време, но бев фокусиран на формата и екстензијата на повторувањата, килажата ја оставив за понатамошни времиња. Само уште да бидам континуиран со вежбање фали.

За суплемент уште се немам накането да земам, многу ме мрзи, а и патот не ме води натаму сеуште. :D
Имаш време...за суплементи поврзани со теретана ако внесуваш доволно протеин преку исхрана и не ти треба whey.
Ако не можеш преку исхрана тогаш земи whey инаку најдобро е преку исхрана све да внесуваш.
Едино креатин не можеш да надохнадиш преку исхрана.
Витамини,магнезиум,омега3,б комплекс,цинк можеш да си земаш по потреба.


Најбитно ти е да имаш добра исхрана,тренинг(тежински и кардио),сон.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Почнав јас од понеделникот. Се вратив после долги години, почнав цело тело да го вежбам, стартно гради правев, па грб, рамо, за бицепс и трицепс по една вежба, нозе и стомак. Понеделникот саат ипол извежбав се воспалив целиот, прескокнав во вторник не отидов бидејќи едвај станав од кревет и продолжив во среда пак. Со исто темпо, исти вежби, тешко беше поради воспаленоста која ја имав но издржав, понатаму четврток ми беше ден за одмор и петокот пак отидов.

Викендов ќе гледам да одморам, да напунам енергија во мене и од понеделник се чувствувам спремен да почнам да ги делам вежбите. Како за чудо се осетив многу спремен вчера кога извежбав и можев така поголемки килажи да кренам не знам од каде таква сила кога не сум бил физички активен долго време, но бев фокусиран на формата и екстензијата на повторувањата, килажата ја оставив за понатамошни времиња. Само уште да бидам континуиран со вежбање фали.

За суплемент уште се немам накането да земам, многу ме мрзи, а и патот не ме води натаму сеуште. :D
Док траје обнова, нема одмора :D
Ибупрофенчето, и виткај ги шипките :D
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Хахаха тежок избор, нарочито кога си навикнат на секојдневен внес на леб и шеќер во текот на денот. Овие три дена ме пукаат страшни кризи како некој наркоман сум станал без благо.

Иначе луѓе што пиете вака надвор кога искачате а пазите на внес на калории? Јас имам проблем со тоа, на пример доаѓа петок или сабота и стандард е пиење пиво или некоја тешка превара од алкохол, чудно ми е да пијам нешто што нема алкохол кога сите околу мене пијат.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Хахаха тежок избор, нарочито кога си навикнат на секојдневен внес на леб и шеќер во текот на денот. Овие три дена ме пукаат страшни кризи како некој наркоман сум станал без благо.

Иначе луѓе што пиете вака надвор кога искачате а пазите на внес на калории? Јас имам проблем со тоа, на пример доаѓа петок или сабота и стандард е пиење пиво или некоја тешка превара од алкохол, чудно ми е да пијам нешто што нема алкохол кога сите околу мене пијат.
Kokakola zero ili voda mineralna. Drugite neka pijat. Ko ke doj letoto ti ke bidis tip top.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Иначе луѓе што пиете вака надвор кога искачате а пазите на внес на калории? Јас имам проблем со тоа, на пример доаѓа петок или сабота и стандард е пиење пиво или некоја тешка превара од алкохол, чудно ми е да пијам нешто што нема алкохол кога сите околу мене пијат.
Една чаша колку за наздравување, па после ја дозирам цела вечер :)
Иначе ако навлезеш во ова има многу работи што ќе бидат чудни и другите не ги прават, не само непиењето алкохол, така да навикни се. На пример:

- носење на домашно приготвени оброци кога сите околу тебе нарачуваат брза храна со кечапи и мајонези,
- тајмирање на оброците и јадење почесто неколку пати во денот, кога сите околу тебе не ни мислат на тоа и веројатно јадат еднаш или два пати, ти викаш онака „Еј чекајте време ми е за оброк“
- во секое време имање на семки/бадеми/леблебии во џеб, да се најдат,
- легнување порано од сите и ретко останување до касно,
- одење да трчаш или слично во 7 сабајле кога сите нормални спијат итн..

Мислам ова се само некои од работите јас што ги правам или сум ги правел, сигурно има и други почудни, али ако ти е онака за рекреација полабаво не се замарај и да пивнеш повеќе еднаш или двапати неделно. Ако си конзистентен со тренинзите и исхраната во другите денови тие еден или два дена кога ќе се опуштиш не играат голема улога.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.769
Поени од реакции
10.519
Колку пати во денот земате креатин?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom