Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.143
Поени од реакции
2.793
Почнав бокс тренинзи 3 пати неделно и сакам на тоа да додадам и 2 тренинзи неделно во теретана. Со оглед на малиот број на тренинзи дали да одам на full body workouts или сепак да ги делам тренинзите по мускулни групи?
Full Body Compound Workouts - Deadlift (еднаш неделно), Squat, Bench Press, Overhead Press, Barbell Rows... Само како пример.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
363
Поени од реакции
703
Зависи што сака да постигне со тие два дена.

Ако сака да качи тежина добро е тоа погоре, ако не планира да качува на тежина подобро му да ги подели на горен и долен дел.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.453
Поени од реакции
12.819
Зависи што сака да постигне со тие два дена.

Ако сака да качи тежина добро е тоа погоре, ако не планира да качува на тежина подобро му да ги подели на горен и долен дел.
Искрено сум нешто налик skinny fit, висок 188, тежина 85. Целта ми е накачување мускулна маса и губење сало. (Ако е тоа можно истовремено).
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
106
Поени од реакции
78
Почнав бокс тренинзи 3 пати неделно и сакам на тоа да додадам и 2 тренинзи неделно во теретана. Со оглед на малиот број на тренинзи дали да одам на full body workouts или сепак да ги делам тренинзите по мускулни групи?
Ако тренираш бокс, пукај 2та тренинзи фул боди (со нагласување на грб и гради, кардио после секој тренинг нормално трчај 5км или скокај на јаже) и не го цепај со преголем интензитет да те дупи. Ја праам 3пати неделно бразилско џиу џитсу со 2-3 тренинзи неделно фул боди (сите вежби ги праам дека ми требаат за бџџ) и недели обично идам да планинарам или пукам кардио ако не сум у можност да одвоам повеќе време.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
363
Поени од реакции
703
Искрено сум нешто налик skinny fit, висок 188, тежина 85. Целта ми е накачување мускулна маса и губење сало. (Ако е тоа можно истовремено).
Ако не ти е прво место боксот, намали на еден ден, теретана четири.

Јас да сум на твое место би одел со dirty bulk, неколку месеци, кога ќе зголемиш маса, оди на чистење, и после тоа може clean bulk.

Чим си skinny fat, немаш многу мускул, немаш ни многу сало па да одеш на толку захтевен спорт како бокс.

Качи десетина кила па терај како што планираш сега.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
106
Поени од реакции
78
Зависи што сака да постигне со тие два дена.

Ако сака да качи тежина добро е тоа погоре, ако не планира да качува на тежина подобро му да ги подели на горен и долен дел.
Под маса мислиш? Они горе долу ако ги расцепка нема да му биде толку продуктивно да му се емулгира со боксот ако фората му е да набилда маса и да ојача у бокс истовремено? Не дека фул боди е магично нешто и како и да го прајш ти дава резултати ама барам помала дисциплина и помала е границата за заебуење за непокажуење резултати и мене лично ми било полесно симетријата да ја запазам у вежбањето на групите.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.143
Поени од реакции
2.793
2 пати неделно за сплит горен и долен дел е премалку. Доколку вежба бокс 3 пати неделно, мислам дека 2 пати фул боди во теретана е оптимално. А ако целта е само да се накачи мускулна маса и да се стопи сало тогаш јас би исфрлил бокс комплетно и би се фокусирал само на теретана, 4 или 6 пати неделно Push- Pull-Legs рутина. Мислев боксот му е примарен спорт па сака да го дополни со тренинзи во теретана.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.453
Поени од реакции
12.819
2 пати неделно за сплит горен и долен дел е премалку. Доколку вежба бокс 3 пати неделно, мислам дека 2 пати фул боди во теретана е оптимално. А ако целта е само да се накачи мускулна маса и да се стопи сало тогаш јас би исфрлил бокс комплетно и би се фокусирал само на теретана, 4 или 6 пати неделно Push- Pull-Legs рутина. Мислев боксот му е примарен спорт па сака да го дополни со тренинзи во теретана.
Не ми е боксот примарен спорт, сакав спорт/тренинг за зајакнување но и со кардио ефект, па од тоа што читав боксот ми делуваше најсоодветен. Башка немаме само удари на вреќа туку и strength trainings итн. Кога одев ексклузивно теретана често го запоставав кардиото и салото никако да замини и имав чувство само како да се дујам.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.481
Поени од реакции
956
Зависи што сака да постигне со тие два дена.

Ако сака да качи тежина добро е тоа погоре, ако не планира да качува на тежина подобро му да ги подели на горен и долен дел.
Tezina se pokacuva so ishrana ne samo so trening. PPL split e odlicen.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.143
Поени од реакции
2.793
Не ми е боксот примарен спорт, сакав спорт/тренинг за зајакнување но и со кардио ефект, па од тоа што читав боксот ми делуваше најсоодветен. Башка немаме само удари на вреќа туку и strength trainings итн. Кога одев ексклузивно теретана често го запоставав кардиото и салото никако да замини и имав чувство само како да се дујам.
Терај со бокс 3 пати и теретана фул боди 2 пати, ќе имаш резултати ако си постојан, јас така би вежбал. Ако немаш сила за фул боди прави горен-долен дел сплит ама со таков сплит 2 пати неделно мислам дека нема да имаш оптимални резултати од теретаната.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
106
Поени од реакции
78
Не ми е боксот примарен спорт, сакав спорт/тренинг за зајакнување но и со кардио ефект, па од тоа што читав боксот ми делуваше најсоодветен. Башка немаме само удари на вреќа туку и strength trainings итн. Кога одев ексклузивно теретана често го запоставав кардиото и салото никако да замини и имав чувство само како да се дујам.
Од лично искуство ќе ти кажам колку и да праиш кардио ако не си у калоричен дефицит џабе ти е. Ја сум 180 висок и бев 90кг со неизменет режим на исхаран останав 90кг година дена трчав секој ден, при крајот успеав три пати у рок од месец дена да истрчам полумаратони. Дефинитивно минутниот волумен ми се накачи, коа ми беше досадно од трчање мењав со точак на водно или скопска, ма секој ден трчав барем 8милји и не симнав ни кило (иако си го сменив тоналитетот на мускулите особено на стомачните и нозете сепак не симнав со килажа и сало).

Откако почнав да ја контролирам диетата дури тогаш видов резултати. (симнав до 79кг сеа сум 82кг ама реално ми студеше така да напролет па ќе почнам да слабеам на пооптимална тежина)

Сеа без ногу кардио освен на бџџ шо е интензивно ама не е исто интензивно кардио ко трчање се одржуваме горе долу у форма со мал суфицит у исхрана.

Ти дека си скинифет накачи до 10кг плус од висината која ти е и после почни да сечеш со суфицит. Реално не знам каков ти е метаболизмот ама премногу ме дупеше шеќерот додека не го исфрлив од исхрана. За да ми е полесно да водам евиденција парни денови јадам јајца, непарни јадам мусли за појадок. Ручекот не го прибирам и глеам да вечерам најкасно до 6 за да имам барем 12 саати измеѓу појадок и вечера.
Боксот терај го ако сакаш удирачки спортови или боречки вештини воопшто, само што нема да ти помогне кардиото ако не ја скоцкаш диетата. (супер е за фрустрации/вентил на стресот. ја чат пат мавам на вреќа)
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
110
Поени од реакции
230
Ја користи некој апликацијата My fitness pal? Само се внесува грамажа што јадете и сама пресметува нутритивни вредности. Мене ептен ми е од помош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom