Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Onie koi gi posakuvas i se kvalitetni se poveke od 500 evra, bidejki se nameneti za seriozni vezbaci odnosno powerlifteri. Modnite dodatoci ne ti trebaat ako znaes da vezbas, denesnite mladi pa i starite vezbaci stavaat na abdomen pojas a vezbaat race...
Te razbiram ama mi trebaat pred se bidejki imav shinuvanje na skochniot zglob kako i na kolenoto sto e golema verojatnosta pak da se desi pa podobro nesto nego nisto, isto i za abdomenot imam problem da ne navlagam detalno vo toa. Me interesira samo od kade moze da se kupi toa e se :)
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
925
Te razbiram ama mi trebaat pred se bidejki imav shinuvanje na skochniot zglob kako i na kolenoto sto e golema verojatnosta pak da se desi pa podobro nesto nego nisto, isto i za abdomenot imam problem da ne navlagam detalno vo toa. Me interesira samo od kade moze da se kupi toa e se :)
vidi vo runners, imaat se. i vidi na hardcoreshop.mk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
794
Поени од реакции
930
Te razbiram ama mi trebaat pred se bidejki imav shinuvanje na skochniot zglob kako i na kolenoto sto e golema verojatnosta pak da se desi pa podobro nesto nego nisto, isto i za abdomenot imam problem da ne navlagam detalno vo toa. Me interesira samo od kade moze da se kupi toa e se :)
Problemot e vo laznata nadez sto ke ti ja dadat, i ke bides sklon kon poveke povreda. Podobro raboti na usivrsuvajne na vezbata do maksimum, i organiziraj go treningot podobro okolu osnovnite vezbi kako eden plan, bidejki za da isprogramiras trening ne treba samo muskulna grupa i vezbi... Vidi na internet imas bezbroj edukativni materijali, no izbegnuvaj gi youtuberive i kopirajne na nivni programi oti tie se za da voodusevat publika i da privlecat poveke klienti...
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.402
Поени од реакции
2.813
Dechki kade moze da se kupat dobri stegachi za prevencija od povredi za koleno ,zglobovi na race, noze? Isto i za abdomen mi treba kako pojas ili nesto slicno da se stegne toj del bidejki pocnav so nekoi golemi kilazhi i osekjam golem napor na toj del a imam sklonost kon hernija. Fala vi :)
se komplet ti treba ili?

kolku e bitno kvalitetot na opremata, bitna e i pravilna upotreba.
kolku povekje gi forsiras ovie (da receme cel trening) ne ostavas moznost
teloto da zacvrsti na odredeni delovi.

ne mora da bidat 500e, kako so ima komentar. jas koristam Rehband (skandinavski ili germanski brend)
https://www.rehband.se/?gclid=Cj0KCQjwm9yJBhDTARIsABKIcGb1QJpT5ePHbZJ09iYYYTqMruS_xj0QEguPKqFm8KiTtEk68qZPJFYaAiTgEALw_wcB
gi koristat profi sportisti, pa generalno se 30e po parce.

za abdomen pojas - bitno e da go koristis pravilno. golem del vezbaci, vklucuvajki me i mene, dolgo vreme go koristat pogresno.
izgledaj nekolku videa za koristenje pojas okolu deadlift, najdobro e objasneto.
ima pojasi (opasaci so gi vikaat vojnicki) imam nacekano na bitpazar smesna cena 300den se, mi vrsat rabota.
vo site prodavnici za suplementi gi imas pojasite.

ako vekje koristis se toa so pisa, gledaj da gi koristis na poslednite serii koga imas najgolema tezina, ili na vezba na koja si primetil tezina/bolka,
toa e moeto iskustvo.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
se komplet ti treba ili?

kolku e bitno kvalitetot na opremata, bitna e i pravilna upotreba.
kolku povekje gi forsiras ovie (da receme cel trening) ne ostavas moznost
teloto da zacvrsti na odredeni delovi.

ne mora da bidat 500e, kako so ima komentar. jas koristam Rehband (skandinavski ili germanski brend)
https://www.rehband.se/?gclid=Cj0KCQjwm9yJBhDTARIsABKIcGb1QJpT5ePHbZJ09iYYYTqMruS_xj0QEguPKqFm8KiTtEk68qZPJFYaAiTgEALw_wcB
gi koristat profi sportisti, pa generalno se 30e po parce.

za abdomen pojas - bitno e da go koristis pravilno. golem del vezbaci, vklucuvajki me i mene, dolgo vreme go koristat pogresno.
izgledaj nekolku videa za koristenje pojas okolu deadlift, najdobro e objasneto.
ima pojasi (opasaci so gi vikaat vojnicki) imam nacekano na bitpazar smesna cena 300den se, mi vrsat rabota.
vo site prodavnici za suplementi gi imas pojasite.

ako vekje koristis se toa so pisa, gledaj da gi koristis na poslednite serii koga imas najgolema tezina, ili na vezba na koja si primetil tezina/bolka,
toa e moeto iskustvo.
Да , кога сме кај појасот за абдомен баш и затоа ми треба ,не планирам да го носам за време на целиот тренинг кога тоа не е потребно. Инаку фала ти за одговорот друже :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.839
Onie koi gi posakuvas i se kvalitetni se poveke od 500 evra, bidejki se nameneti za seriozni vezbaci odnosno powerlifteri. Modnite dodatoci ne ti trebaat ako znaes da vezbas, denesnite mladi pa i starite vezbaci stavaat na abdomen pojas a vezbaat race...
Хм, на biceps barbell curl не би рекол дека не можеш да заебеш половина, особено на последните сетови или ако си на маса и форсираш големи килажи.

Dechki kade moze da se kupat dobri stegachi za prevencija od povredi za koleno ,zglobovi na race, noze? Isto i za abdomen mi treba kako pojas ili nesto slicno da se stegne toj del bidejki pocnav so nekoi golemi kilazhi i osekjam golem napor na toj del a imam sklonost kon hernija. Fala vi :)
Превенција 100% е речиси невозможно, после одреден период очекувај болки во зглобови и лакти. Не познавам некој што вежба 10+ години и постигнал голема мускулна маса без сега да има болки.
Можеш да не форсираш многу на килажи и да се загреваш добро пред да почнеш со тренинг.
Дури и да ги правиш вежбите перфектно, најчесто повреди се прават во: моменти на замор (диети, премногу тренинг, слаба храна), его (вежбаш со некој и се силиш повеќе од тоа што можеш), и ако си на џус :D (обично лигаментите/тетивите бараат далеку подолг период да стигнат до истите килажи со мускулите, често на стероиди се случуваат повреди и тендонитис).

Инаку имам гледано од тие обичните во џамбо и ранерс, поскапи и веројатно поквалитетни имав гледано во Декатлон, а сум гледал и во Спортвижн. Исто провери во овие за ортопедски помагала (Зегин, Медикус Хелп, Славеј).
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво дечки би сакал да ве прашам дали некој знае кои тератани во Скопје (оптимално во Тафталиџе/Карпош) почнуваат со работа од 08:00 (или пред 8) сабајлечки? На работа сум од 10-6 па најмногу ми одговара тој период но како што гледам голем број од теретаните почнуваат од 10ч.
Здраво пак, дали случајно некој знае нешто за ова?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
794
Поени од реакции
930
Здраво пак, дали случајно некој знае нешто за ова?
Посети ги теретаните во тој предел и прашај си за работно време во некој теретани отклучуваат персонални тренери кој си имаат договори со газдите, пред почеток на работното време на теретаната...
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Посети ги теретаните во тој предел и прашај си за работно време во некој теретани отклучуваат персонални тренери кој си имаат договори со газдите, пред почеток на работното време на теретаната...
Па и не баш, сите што ми ги даде на мапс околу мене пишува дека почнуваат стрикно од 10. Затоа прашувам за да ги дознаам кои се тие што ги нема на мапс (ако уопште има такви).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.839
Па и не баш, сите што ми ги даде на мапс околу мене пишува дека почнуваат стрикно од 10. Затоа прашувам за да ги дознаам кои се тие што ги нема на мапс (ако уопште има такви).
Ако им е точно работното време вика дека почнуваат во 07:00.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
70
Поени од реакции
184
CLA.jpg

Го користел ли некој ова да каже дали помага? Се разбира со правилна исхрана и редовно вежбање. Немам вежбано цел месец и малце накачив па сакам побрзо да го стопам вишокот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.839

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.754
Поени од реакции
8.453
Прегледај го приврзокот 306745

Го користел ли некој ова да каже дали помага? Се разбира со правилна исхрана и редовно вежбање. Немам вежбано цел месец и малце накачив па сакам побрзо да го стопам вишокот.
Единствено што ќе стопиш е новчаникот.
Изгуглај за ротација на јаглехидрати, не ти треба тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom