Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Батали го cavalier многу баба рада моабеѕ фура. Од овиее од omar isuf дефинитивно ќе си научиш за основата што ти треба, и jermy ethier ако сакаш нешто по сликовити видеа ти е океј.
Сити имаат "баба рада" муабети царе, верувај.
Сѐ се сведува на тоа - кој стил на интерпретација ти се допаѓа најмногу.
Јас рецимо сум ги гледал Џеф, Скот, германците (strength exercises mostly), Скуби1961 и Баф Дјудс така почесто. Џеф ми бил најпрактичен и најинтересен.

Мат Огус е фејкер и престанав да го гледам после извесно време.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Батали го cavalier многу баба рада моабеѕ фура. Од овиее од omar isuf дефинитивно ќе си научиш за основата што ти треба, и jermy ethier ако сакаш нешто по сликовити видеа ти е океј.
koga jef e baba rada muabeti, ti drugar valjda si bil na olimpija kako natprevaruvac i si spremal barem uste 10 dusi drugi.
bujrum be, stavete rezultati sliki, do kaj ste, so vezbate. drn drn eden vagon :mad:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
koga jef e baba rada muabeti, ti drugar valjda si bil na olimpija kako natprevaruvac i si spremal barem uste 10 dusi drugi.
bujrum be, stavete rezultati sliki, do kaj ste, so vezbate. drn drn eden vagon :mad:
Па друже со толку фломастери да си дозволиш да категоризираш вежба како лоша, на пример за uppright rows. Ќе сватиш колку е саат. Толку.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Па друже со толку фломастери да си дозволиш да категоризираш вежба како лоша, на пример за uppright rows. Ќе сватиш колку е саат. Толку.
Ужасно лоша вежба!
Сите го подигаат барот скоро паралелно со вилицата, а со тоа се компромитира и рамото.

Добро зборува човекот.
Вежбата како вежба можеби е добра, но начинот на изведба во голем дел од случаите е неправилен, поготово кај почетници. Исто така човекот наведува други вежби во замена за неа кои подеднакво го погаѓаат мускулот.

Друга лоша вежба - Behind the Neck Shoulder Press.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ужасно лоша вежба!
Сите го подигаат барот скоро паралелно со вилицата, а со тоа се компромитира и рамото.

Добро зборува човекот.
Вежбата како вежба можеби е добра, но начинот на изведба во голем дел од случаите е неправилен, поготово кај почетници. Исто така човекот наведува други вежби во замена за неа кои подеднакво го погаѓаат мускулот.

Друга лоша вежба - Behind the Neck Shoulder Press.
Епа тука грешиш. Нема лоша вежба сама по себе. И двете вежби што ги наведе се брутално добри. Тоа што некој ги изведува погрешно за негова конструкција, или пак има некој дисбаланс, или недоволно е мобилен или нешто трето не ја прави самата вежба лоша. Непрофесионално е некој како него да класифицира вежба како лоша.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Епа тука грешиш. Нема лоша вежба сама по себе. И двете вежби што ги наведе се брутално добри. Тоа што некој ги изведува погрешно за негова конструкција, или пак има некој дисбаланс, или недоволно е мобилен или нешто трето не ја прави самата вежба лоша. Непрофесионално е некој како него да класифицира вежба како лоша.
Кај првата вежба постои простор за корекција и фокусирање за правилна изведба (кај поискусни), а втората вежба според мене е ужасна, без разлика дали кај почетник или кај искусен.

Не сите сме еднакво склони на повреди и сите сме на различно ниво со флексибилност, затоа можеби не сите се повредуваат на оваа вежба. Но и покрај сѐ тоа не ја прави „генерално безбедна„.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Епа тука грешиш. Нема лоша вежба сама по себе. И двете вежби што ги наведе се брутално добри. Тоа што некој ги изведува погрешно за негова конструкција, или пак има некој дисбаланс, или недоволно е мобилен или нешто трето не ја прави самата вежба лоша. Непрофесионално е некој како него да класифицира вежба како лоша.
okej, tuka se soglasuvam so tebe, so toa sto daleku od toa deka ova go pravi baba rada nivo.
moe mislenje e deka ima popretpazliv pristap sprema drugite. mislam deka negovata logika e vo taa nasoka.
toj ne raboti so bodibilderi primarno, i sekogas gleda da izbere vezba za odreden del od telo so minimalna moznost za povreda.
isto e i protiv dumbell flies, so retko koj se osmeluva da kaze.

od tie nekolku sto gi pratam, bi gi stavil jef i milos sarcev kako ekstremi.
jef promovira nacin na vezbanje bezbednost i funkcionalnost prvo, dodeka milos sarcev
i vo negovata kariera i kako trener forsira poagresiven pristap, i samiot kazuva kolku povredi i operacii
imal.

kako za rekreativci (za sto gi smetam povekjeto od forumov, vklucuvajki me i mene) go naogjam
pristapot na jeff potpolno validen.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Кај првата вежба постои простор за корекција и фокусирање за правилна изведба (кај поискусни), а втората вежба според мене е ужасна, без разлика дали кај почетник или кај искусен.

Не сите сме еднакво склони на повреди и сите сме на различно ниво со флексибилност, затоа можеби не сите се повредуваат на оваа вежба. Но и покрај сѐ тоа не ја прави „генерално безбедна„.
Тоа "според мене" не е релеванто воопште. За некој работи нетреба да формираш мислење ако не ја познаваш основата на тие работи. Повреда може да се случи од biceps curls. Голем број на повреди се случуваат и од squats, лично ја се имам повредено од нејзе ама не ми паѓа на памет ни да помислам дека е лоша вежба.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Друже, можеби за про бодибилдер ове а "worth it" ситуација, али за рекреативец е "fuck it".
Заеби агресивност и форсирање на телото над границите доколку не ти е тоа професија.
Безбедноста пред сѐ.

Само мој став. :toe:
Автоматски споено мислење:

За некој работи нетреба да формираш мислење ако не ја познаваш основата на тие работи
Доволно е елементарно познавање да имаш од анатомија ( микроскопско), а тоа и Џеф добро го објаснува низ илустрации и примери. Бихајнд д нек бенч прес е вежба со висок ризик царе, факт!

А башка тоа се зборуваше дека обратната вежба (пред глава барот) го погаѓа истиот мускул, така да...

Повреда може да се случи од biceps curls. Голем број на повреди се случуваат и од squats, лично ја се имам повредено од нејзе ама не ми паѓа на памет ни да помислам дека е лоша вежба.
Точно, апсолутно се слагам. На секоја вежба можеш да се повредиш доколку неправилно го припремиш телото пред тренинг, но затоа постојат степени на ризици кај вежбите, Џев баш тоа и го зборува. Шолдер прес, апрајт роус и дипс се вежби со висок ризик (најмногу кај ПОЧЕТНИЦИ).
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
koga jef e baba rada muabeti, ti drugar valjda si bil na olimpija kako natprevaruvac i si spremal barem uste 10 dusi drugi.
bujrum be, stavete rezultati sliki, do kaj ste, so vezbate. drn drn eden vagon :mad:
Да Џеф е правата фаца, дечкото што после толку години сеуште вежба неправилно и крева фејк тегови :icon_lol:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Проблемот со Џеф е што е фокусиран на YouTube growth и мора да вади што поуникатен контент. Огромен дел од видеата му се за специфични ситуации и со сила измислени варијации на вежби што не нудат нешто посебно повеќе во однос на класичните. Кликбејт наслови, глупи предизвици итн..

Ама тоа не значи дека нема одлични информации, поготово во старите видеа. Face Pulls ради него почнав да правам, летање со бучици ја правам единствено на неговиот начин. Јас би рекол ако го гледате гледајте му ги постарите видеа, докај 2015-16 негде.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Да Џеф е правата фаца, дечкото што после толку години сеуште вежба неправилно и крева фејк тегови :icon_lol:
eve neka bide taka.
bujrum ti prosvetli ne, kako se vezba pravilno, i so postignuvas so ne-fejk tegovi.
momentalna forma, maks tezini na osnovni vezbi, kolku klienti/followers i ostanato? ne bas a? drn drn na nivo
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
eve neka bide taka.
bujrum ti prosvetli ne, kako se vezba pravilno, i so postignuvas so ne-fejk tegovi.
momentalna forma, maks tezini na osnovni vezbi, kolku klienti/followers i ostanato? ne bas a? drn drn na nivo
Сакам да верувам дека имаше сарказам во постот негов :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom