Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.579
Поени од реакции
1.866
73cm mev okolu papuk?
Da ne si greska, da ne si 83cm?
Брат ме зезаш? Каква грешка од 10 цм :ROFLMAO: По пропис мерев, толку е мерката.
Дај не се замарај веќе со бројки и проценти, не разбирам што е поентата со процентот на BF.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
314
Поени од реакции
197
Брат ме зезаш? Каква грешка од 10 цм :ROFLMAO: По пропис мерев, толку е мерката.
Дај не се замарај веќе со бројки и проценти, не разбирам што е поентата со процентот на BF.
Eve sto e,
Do negde do 19% masti, teloto e definirano.
Ja sum 92kg na 1.73m, 101cm mev, 26% Bf
Pocnuvam da gledam nekoi konturi na muskulite, ama uste sum zasalen, ne sfinja kako pred toa koga bev 98kg

Do tie 19%, ke bidam okolu 82kg i abdomen 90-92cm. (dzabe prazen muabet, se dodeka ne go realiziram ova)

I posle od 19% nadole e se podefiniran izgled

IMG_20201008_222056.jpg
Ova e 19% +-1

Ovoj %masti bi bil soliden

Podole od ova e se po otctrani muskuli


Poz
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
441
Поени од реакции
1.202
Питање .
на почетокот на оваа годинс почнав да одам во gym пред тоа никогаш не сум вежбал, е сега имам проблем со рамењата ме болат после спиење а незнам зошто . последниве 3/4 месеци се фокусирав повеќе на вежби за грб тоест за поширок грб и рамења , па направив доста голем прогрес не да се фалам ама можи до тоа да е проблемот , вежбам два пати неделно за ширина и еден ден гради и уште еден ден кардио со стомак , јас бев навикнат да спијам на страна/бочно а за разлика од лани сум многу по широк во рамењата па сам си мислам тоа да не е проблемот , па ај од искуства кажете што е работата
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
650
Поени од реакции
726
Питање .
на почетокот на оваа годинс почнав да одам во gym пред тоа никогаш не сум вежбал, е сега имам проблем со рамењата ме болат после спиење а незнам зошто . последниве 3/4 месеци се фокусирав повеќе на вежби за грб тоест за поширок грб и рамења , па направив доста голем прогрес не да се фалам ама можи до тоа да е проблемот , вежбам два пати неделно за ширина и еден ден гради и уште еден ден кардио со стомак , јас бев навикнат да спијам на страна/бочно а за разлика од лани сум многу по широк во рамењата па сам си мислам тоа да не е проблемот , па ај од искуства кажете што е работата
Ако вежбаше континуирано досега не би требало да имаш болка. Кај почетници болка има една недела, дури да се навикнат мускулите.

Рамо можи да те боли ако ги прајш вежбите за рамо некоректно, види за внатрешно ротирање на јутуб (internal rotation).

Кажи нешто поќе. Остра болка? само кога ќе станеш од спиење? колку време ти трае? кога вежбаш те боли? Едната страна само те боли?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.355
Поени од реакции
7.389
Питање .
на почетокот на оваа годинс почнав да одам во gym пред тоа никогаш не сум вежбал, е сега имам проблем со рамењата ме болат после спиење а незнам зошто . последниве 3/4 месеци се фокусирав повеќе на вежби за грб тоест за поширок грб и рамења , па направив доста голем прогрес не да се фалам ама можи до тоа да е проблемот , вежбам два пати неделно за ширина и еден ден гради и уште еден ден кардио со стомак , јас бев навикнат да спијам на страна/бочно а за разлика од лани сум многу по широк во рамењата па сам си мислам тоа да не е проблемот , па ај од искуства кажете што е работата
Не знам за болките, ама да те прашам, а нозе кога вежбаш? А раце?
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
441
Поени од реакции
1.202
Не знам за болките, ама да те прашам, а нозе кога вежбаш? А раце?
за нозе возам неделно по 250 км МТВ велосипед , мислам дека е доволно а рацете ги вежбам во тренингот со гради не правам самостатен тренинг само за раце .
Автоматски споено мислење:

Ако вежбаше континуирано досега не би требало да имаш болка. Кај почетници болка има една недела, дури да се навикнат мускулите.

Рамо можи да те боли ако ги прајш вежбите за рамо некоректно, види за внатрешно ротирање на јутуб (internal rotation).

Кажи нешто поќе. Остра болка? само кога ќе станеш од спиење? колку време ти трае? кога вежбаш те боли? Едната страна само те боли?
ме болат двете страни , направив пауза две недели не вежбав ич и пак на сабајле ме болат рамењата , бев на лекар ми дадоја една маст ми рекоја дека немам загнојување а ни истегнување и еве месец дека пак истото само на сабаље ме болат еден сат два, и кога кревам бенчпрес на макс последната серија осеќам болка ама тогаш само во левото рамо . мислев за душеците од спалната ама се нови година дена плус пред тоа не ме болеше ништо
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.251
Поени од реакции
761
за нозе возам неделно по 250 км МТВ велосипед , мислам дека е доволно а рацете ги вежбам во тренингот со гради не правам самостатен тренинг само за раце .
Автоматски споено мислење:


ме болат двете страни , направив пауза две недели не вежбав ич и пак на сабајле ме болат рамењата , бев на лекар ми дадоја една маст ми рекоја дека немам загнојување а ни истегнување и еве месец дека пак истото само на сабаље ме болат еден сат два, и кога кревам бенчпрес на макс последната серија осеќам болка ама тогаш само во левото рамо . мислев за душеците од спалната ама се нови година дена плус пред тоа не ме болеше ништо
Без длабоки чучњеви нема раст на нозе. Со точак не се гради маса на нозе.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.072
Поени од реакции
10.893
за нозе возам неделно по 250 км МТВ велосипед , мислам дека е доволно а рацете ги вежбам во тренингот со гради не правам самостатен тренинг само за раце .
Автоматски споено мислење:


ме болат двете страни , направив пауза две недели не вежбав ич и пак на сабајле ме болат рамењата , бев на лекар ми дадоја една маст ми рекоја дека немам загнојување а ни истегнување и еве месец дека пак истото само на сабаље ме болат еден сат два, и кога кревам бенчпрес на макс последната серија осеќам болка ама тогаш само во левото рамо . мислев за душеците од спалната ама се нови година дена плус пред тоа не ме болеше ништо
Веројатно тендонитис, а може гратис и калцификати како во мојот случај.
Провери на која ротација ја имаш најголем дел од болката, кај мене ја имам на супинација затоа што имав воспаление на спојот на бицепсот со рамото, плус и калцификатот ми е на тој дел и имам константна инфламација.
 
На врв Bottom