Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
50 не само што нема да дај резултати, туку е и контрапродуктивно а посебно на тој бодифет. А за мускулатура на сликата, да не збораме.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Ja koga vezbav, po 50 serii nedelno pravev po muskulna grupa, sekoja serija so tezina prilagodena do 8-10 podiganja vo serija
Прегледај го приврзокот 265832
Прегледај го приврзокот 265833
Za zal, body fat-ot ne e na nekoe zavidno nivo, ama moze da se vidi muskulaturata
Pred nekoj da kaze svinja si, nemas gram muskul
Eve vi primer kako izgleda nekoj sto ne vezbal nikogas a e zamasten
Прегледај го приврзокот 265835
Тролаш ли ме ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Treba i te kako, edni dobri 9-12 kg slabeenje
E ajde de
Pa deka pisal nekoj 20 serii nedelno, a ja 50 vezbav, i slikata kako nekoj dokaz



Dobro znae li nekoj da objasni pri solidna muskulna masa, na koj % telesni masti se pojavuva stegnat izglet? Znaci nekoja minimalna definiranost?
Dali nekoj uopste se razbira od ovoa
I dali ova ova vi drzi voda
Bf mev
8% 79.25 cm
9% 80.21 cm
10% 81.23 cm
11% 82.27 cm
12% 83.34 cm
13% 84.43 cm
14% 85.55 cm
15% 86.72 cm
16% 87.88 cm
17% 89.10 cm
18% 90.37 cm
19% 91.64 cm
20% 92.96 cm
21% 94.34 cm
22% 95.71 cm
23% 97.16 cm
24% 98.63 cm
25% 100.13 cm
26% 101.68 cm
27% 103.28 cm

Ako voa e tocno pogore, ja so momentalnive 102cm sum nesto nad 26% salo
Какви 26%, ти си над 30% според сликите, минатава недела имаше гратис во ПБЦ да ти измерат бодифет, помини види колку ќе ти земат и дали уште мерат. Инаку има да си измериш на повеќе места ако те интересира до толку.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Какви 26%, ти си над 30% според сликите, минатава недела имаше гратис во ПБЦ да ти измерат бодифет, помини види колку ќе ти земат и дали уште мерат. Инаку има да си измериш на повеќе места ако те интересира до толку.
Dobro i, na koj % Minimalna definicija?
IMG_20200911_112612.jpg ova za kolku % se racuna (rough estimation)
IMG_20200911_112226.jpg ova kolku %?
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
@kekoman1234 повели изгледај го видеово од почеток до крај:

Dobro i, ako volku salo mi e cel, kolku e voa otprilika?
IMG_20200911_112612.jpg

Nema logika toa sto ako nekoj e 19% i e fit so stegnati race, gradi, noze i ramen mev, nema logika toj covek da treba da bide 5% za da bide competition ready
Bidejki ako,
Na 19% BF so 90 kg i da receme 90cm abdomen , znaci do tie 5% treba da se spusti na 68-70 kg so e preterano slabeenje od fit stegnat na comp ready 20 kg pomalku toa e smesno
4-6% se smeta za esencijalno salo, po taa logika, comp ready bilderite, onie bas koska stegnati kako Helmut Strebl se po 8-10%,
Baska ako prosecen covek izglea stegnat na 19-20%, za koj mu kur 10-12%? Razlikata od 20% stegnat do 10% takmicar e 14-15kg, plus so glikogen, ke mu dojde 18kg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Член од
16 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
6
Здраво дечки. Може ли мислење за трибулус како суплемент. Поздрав (y)
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Искуства и мислење и за intermittent fasting?
Ако ти е за слабеење можеш да пробаш, ама пак ќе мора да си во дефицит. Тоа што ќе јадеш во помал временски период ќе ти помогне да не јадеш толку.. ама ако јадеш 3 огромни оброци во тие 8саата- под претпоставка дека сакаш 16/8.. ништо не праиш. Јас терав година ипол 16/8 и со дисциплинирана исхрана (ниско јаглехидратна) и вежбање ослабнав, колку бенифит од фастингот имав незнам точно ти кажам бидејки беше комбинација не само он. Инаку од што имам читано да имам осетено дека повеќе концентрација имам, во текот на времето се стабилизира лачењето на инсулинот - всушност ова е “диета“ што ја дават на дијабетичари за да го регулира инсулинот или инсулинската резистивност. Моментално бидејки се спремам за Скопски Маратон и ми треба повеќе храна и калории не се замарам да ја следам точно 16/8 ама секако не доручкувам па така ми се паѓа 13-14 саата не јадење. Пробај само на почеток ќе имаш потешкотии ќе се чуствуваш гладен. У текот на фастингот можеш да пиеш кафе турско или нес без шеќер, сок од лимон, вода секако и многу и трик кај мене што делува е кисела вода ти маскира гладта за да издржиш. Инаку напрај си го периодот во кој ќе јадеш тебе кога ти одговара немора да е одсабајле можеш и во 12попладне до 8 вечер, ќе си видиш тебе со обврските како ти одговара. Инаку имам разговарано со доктор кардиолог кој е млад и активен, и он практикува фастинг ама не секој ден, и го прашав за долгорочно следење на ваков тип исхрана и ми кажа не само дека е ок туку и бенифитно. Освен ако не си билдер па за “синтеза“ на протеин да јадеш 8 пати у денот... јадење често не е здраво.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Ако ти е за слабеење можеш да пробаш, ама пак ќе мора да си во дефицит. Тоа што ќе јадеш во помал временски период ќе ти помогне да не јадеш толку.. ама ако јадеш 3 огромни оброци во тие 8саата- под претпоставка дека сакаш 16/8.. ништо не праиш. Јас терав година ипол 16/8 и со дисциплинирана исхрана (ниско јаглехидратна) и вежбање ослабнав, колку бенифит од фастингот имав незнам точно ти кажам бидејки беше комбинација не само он. Инаку од што имам читано да имам осетено дека повеќе концентрација имам, во текот на времето се стабилизира лачењето на инсулинот - всушност ова е “диета“ што ја дават на дијабетичари за да го регулира инсулинот или инсулинската резистивност. Моментално бидејки се спремам за Скопски Маратон и ми треба повеќе храна и калории не се замарам да ја следам точно 16/8 ама секако не доручкувам па така ми се паѓа 13-14 саата не јадење. Пробај само на почеток ќе имаш потешкотии ќе се чуствуваш гладен. У текот на фастингот можеш да пиеш кафе турско или нес без шеќер, сок од лимон, вода секако и многу и трик кај мене што делува е кисела вода ти маскира гладта за да издржиш. Инаку напрај си го периодот во кој ќе јадеш тебе кога ти одговара немора да е одсабајле можеш и во 12попладне до 8 вечер, ќе си видиш тебе со обврските како ти одговара. Инаку имам разговарано со доктор кардиолог кој е млад и активен, и он практикува фастинг ама не секој ден, и го прашав за долгорочно следење на ваков тип исхрана и ми кажа не само дека е ок туку и бенифитно. Освен ако не си билдер па за “синтеза“ на протеин да јадеш 8 пати у денот... јадење често не е здраво.
Само дополнување на ова, во несот не треба да става млеко/обелувач и засладувач (по автоматизам тие 3 во едно и 2 во едно треба да ги прескокне).
Автоматски споено мислење:

Искуства и мислење и за intermittent fasting?
Види што ќе ти делува најдобро, јас во зависност од активностите менувам 16/8 или пак 1-2 дена неделно не јадам воопшто.
Максимум што имам издржано без храна ми биле еднаш 49 часови и повеќе пати од 40 до 46 часови.

За време на фастинг зголеми количина на вода, не јади пред завршување и на почнување на периодот на јадење храна со висок гликемичен индекс, пробај да го наштимаш со периодот за спиење и спиј барем 7 часови.

Дополнителни работи што јас ги пијам наутро кога се будам додека сум на фастинг 16/8 се: јаболков оцет (во стокомак го имаш 60тина денари добар) 2 супени лажици во вода, цеден лимон во вода, кафе црно без шеќер и млеко, чај исто без шеќер и млеко (зелен, црн, магдонос...), калиум (овој се пие голтка по голтка подолг период, немој наеднаш опасен е за срцето) и пола лажичка химајајска сол за електролити.

Негативни работи: влошување на здивот (мастики без шеќер имај си во тебе цело време), да не те уплаши за нијанса може да ти се покачи телесната температура, чат пат кркорење на стомак :)
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
6
Овој whey на olimp жолто паковање добар е? Гледам ми одговара со цена е сега за квалитет незнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom